Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Kum Saati Vücut Tipi! Nasıl Kira Alır ya da Verir!

Kum Saati Vücut Tipi! Nasıl Kira Alır ya da Verir!; Kemik yapı tipine bağlı olarak, üst vücut ve alt vücut kilo alma eğiliminde olduğu gibi kilo vermede de farklılıklar vardır. Burada kum saati vücuda sahip olanlar nasıl kilo alır ve nasıl kilo verir detaylıca anlatacağız.

Fazla kiloluysanız, alt vücudunuzda yağ biriktirme eğilimindesiniz.

Kum saati vücuda sahip kişilerin ağırlık merkezi alt bedendedir ve kilo aldıklarında alt karın ve kalça çevresinde yağ birikme eğilimi gösterir. Nasıl kilo alacağınıza gelince, genellikle armut vücut tipindeki gibi kilo alırsınız.

Biraz kilo alsanız bile üst bedeniniz narin kalacak ve beliniz kalacak, bu da çevrenizdekilerin kilo aldığınızı fark etmelerini zorlaştıracaktır.

Kum saati tipinde kas kazanmak zordur; yağ ve cilt kalitesi yumuşaktır, bu nedenle alt vücut kilo alırsa alt karın ve kalçalar sarkma ve uyluklar hacimli olma eğilimindedir. Ayrıca üst kolun alt tarafında bulunan furisode eti adı verilen kısım kalınlaşarak sarkabilir veya sallanabilir.

Kilo verirseniz, üst vücudunuz da zayıflar.

Kilo, diyet yaparken endişe kaynağıdır, ancak Kum saati tipinde üst vücut kilo verse bile alt vücudun aynı kaldığı birçok kişi vardır. Bu nedenle, sadece kilonuz için endişeleniyor ve diyet yapıyorsanız, üst ve alt bedeniniz arasındaki denge bozulabilir.

Başlangıçta ince bir üst gövdeye ve narin görüntüye sahip bu vücut tipi. Diyet nedeniyle üst bedeninizden kilo verirseniz, dekoltenizden yağ kaybedebilir ve zayıf görünebilirsiniz.

Kilo vermeyi ciddi olarak düşünüyorsanız, üst vücut için kas antrenmanı ve dekolte çevresi antrenmanı gibi tüm vücudun dengesini göz önünde bulundurarak diyet yapmak iyi bir fikirdir.

Kum Saati Vücut Tipi
Kum Saati Vücut Tipi

Alt Vücut ve Bacaklar İçin Kas Geliştirme

Kum saati vücut tipi daha düşük bir ağırlık merkezine sahiptir ve yağın alt vücutta birikme eğilimi ile karakterize edilir. Alt bedeniniz ve bacaklarınız için çalışan kas eğitimini dahil ederseniz, bacaklarınızı sıkılaştırırken etkili bir şekilde diyet yapabileceksiniz.

Bacaklarınızı güçlendirmenin alt bedeninizi sağlamlaştıracağını düşünebilirsiniz, ancak bu kişilerin kas kazanması zordur ve 50’li yaşlardan sonra kadınlarda kas kütlesinin önemli ölçüde azaldığı söylenir.

Kas kütlesi kaybederseniz, bazal metabolizmanız düşer, kilo vermeniz zorlaşır ve kilo almanız kolaylaşır.

Squat ve foot squat egzersizleri, alt gövdeyi ve bacakları etkili bir şekilde incelten kas eğitimidir. Ayak egzersizleri de karın kasları için de etkilidir, bu nedenle belinden endişe duyanlar için mükemmeldir. Her ikisi için de spora yavaş yavaş başlayabilirsiniz, bu yüzden istikrarlı bir şekilde devam edebileceksiniz.

Kum Saati Vücut Tipi
Kum Saati Vücut Tipi

Squat Yapın!

Ayaklarınız omuz genişliğinde açık, ağırlığınız topuklarınızda ve kollarınız hafifçe göğsünüzün önünde çapraz olacak şekilde ayakta durun.

Sırtınızı düz tutun ve ayak parmaklarınızı hafifçe dışa doğru çevirin.

Yavaşça nefes verirken dizlerinizi bükün, kalçalarınızı indirin ve poponuzu dışarı çıkarın. Bunu yaparken dizlerinizin ayak parmaklarınızı geçmediğinden emin olun.

Kalçalarınızı, uyluklarınızın arkası yere paralel olana kadar indirin (bunu yapamayanlar makul bir aralıkta kalacak şekilde kendini zorlamadan pozisyonu uygulayabilir) ve sonra bu pozisyonu koruyun. İlk başlarda bu şekilde 5 saniye, daha sonraki günlerde 10 saniye durun.

Daha sonra ilk pozisyona dönün.

Her biri 10 tekrardan oluşan 3 set yapın.

Kum Saati Vücut Tipi

Ayak Egzersizi!

Kollarınız yanlarınızda veya başınızın arkasında ve dizleriniz bükülü halde sırt üstü yatın.

Bacaklarınızı yere dik olacak şekilde düz bir şekilde kaldırın. Denge için ellerini yerde tutmalısın.

Her iki bacağı yavaşça her biri yaklaşık 45 derece olacak şekilde açın.

Makul bir dereceye kadar açtığınızda, bacaklarınızı yavaşça kapatın.

Her biri 10 tekrardan oluşan 3 set yapın.

Aerobik Egzersizi

Aerobik egzersiz yağ yakmak için etkili bir egzersizdir. Kum saati vücut tipi için kas yapmak ve yağ yakmak zordur, bu nedenle aerobik egzersizi kas eğitimi ile birlikte yaparsanız daha etkili olacaktır.

Tipik aerobik egzersizler arasında yürüyüş, koşu, yüzme ve bisiklete binme yer alır. Sevdiklerinizle ve kolayca yapabileceklerinizle başlayın.

Aerobik egzersize en az 20 dakika devam edilmesi gerekir. Koşmayı zor bulanlara bisiklete binme ve yürüme önerildiği söyleniyor. Yağmurlu günlerde ya da evinizden çıkamayacağınız günlerde, bir basamaklı tabure kullanırsanız (adım egzersizi) içeride kolayca egzersiz yapabilirsiniz.

Adım egzersizleri TV izlerken yapabilirsiniz çünkü fiziksel yük azdır, bu nedenle genellikle egzersiz yapmayan insanlar bile egzersize kolayca başlayabilir.

Doğru şekilde yaparsanız yürümek, tüm vücudunuzu hareket ettiren bir tam vücut egzersizidir, bu nedenle sadece diyet için değil sağlığınız için de etkilidir.

Banyo Egzersizi

Kas geliştirmeyi bir türlü başaramayanlar için yarım vücut banyosu da önerilir. Küveti yarıya kadar doğru sıcaklıktaki sıcak suya soldurun. Yavaşça yatın. Kaslarınızı hiç kullanmadan metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Suyu yarım dolduruyorsunuz ki su basıncı az uygulamadığından vücuda daha az yük bindirme avantajına da sahip olun. Yüksek tansiyon, kalp ya da akciğerler hastalıklarınız varsa, yarım vücut banyosu, tüm vücut banyosundan daha iyidir.

Yaklaşık 38 derecelik sıcaklıkta yaklaşık 20 ila 30 dakika boyunca uzanırsanız, vücudunuzu içerden ısıtır ve istenmeyen yağları yok edebilirsiniz.

Kum Saati Vücut Tipi

Esneme

Gece yatmadan önce veya sabah uyanırken şişkinliği gidermek için esneme hareketleri yapılması da önerilir.

Germe, kan dolaşımını iyileştirir ve ayrıca vücuttaki atık ürünleri temizleme etkisine sahiptir. Metabolizma hızlanır ve şişkinlik azalır.

Yemeklerde Dikkat Edilecekler

Çok tuzlu yemekler vücudun su tutmasına neden olur ve bu da şişkinliğe yol açar. Ayrıca soğuk yiyecekler şişkinlik ve üşümeye neden olabilir, bu nedenle vücudu ısıtan çorbalar ve haşlanmış yiyecekler tavsiye edilir. Havuç, turp ve sarımsak gibi kök sebzeler en iyi malzemelerdir.

Yemeklerdeki tuzu azaltmak istiyorsanız ama buna hazır değilseniz, sirke veya limon, otlar, baharatlar eklemeyi deneyin. Tuzu kontrol altında tutarak lezzetli yemekler yiyebilirsiniz.

Bol Lif Almalısınız

Lif kabızlığın giderilmesinde etkilidir. Ayrıca bağırsak ortamını düzenleme etkisi ve obezite, damar sertliği, yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi yaşam tarzına bağlı hastalıkları önleme etkisi gibi birçok olumlu etki bekleyebiliriz. Bu yüzden lifli şeyler yerseniz ikinci beynimiz olan bağırsak sağlığını korursunuz ve o korunduğu sürece vücudunuzdaki değişiklikleri yerine getirebilirsiniz.

Hala motive olamadıysanız sportive.com.tr den güzel kıyafetler alın. Her birinden bir beden küçük almaya çalışın ve onların içine girene dek sporu ve dengeli beslenmeyi bırakmayın!