Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Kum Torbasıyla Çalışmak İçin Harika Nedenler

Kum torbası ile egzersiz yapmak için profesyonel bokçu olmak yahut boks antrenmanları yapmanız gerektiğini düşünüyor iseniz yanıldığınızı söylemek isteriz. Forma girmek, kaslarınızı güçlendirmek veya stres atmak için kum torbası ile çalışabilirsiniz. Eğlenceli antrenmanlar arasında sayılan kum torbasını kullanırken doğru hareketleri yapmak ve gücü doğru kullanmak önemlidir. İçinizden geldiği gibi kum torbasına yumruk sallamanız ise tavsiye edilmez. Çünkü yanlış hareket sonucu kendinizi sakatlayabilirsiniz. Bu nedenle kum torbası kullanmadan önce mutlaka uygun olan adımları öğrenmeli ve alacağınız verimi arttırmaya çalışmalısınız. Doğru vuruşları öğrendikten sonra kalori yakmanıza yardımcı olacak, kas gelişimini destekleyecek, kan akışınızı hızlandıracak ve stres atmanıza yardımcı olacak kum torbası egzersizleri ile ilgili detaylar yazımızda.

Doğru Vuruş Teknikleri Nelerdir?

Başlangıç seviyesinde düz vuruşu denemenizi öneririz. Düz vuruş için öncelikle bir kolunuzu ileriye doğru uzatıp bir omzunuzu aşağıya doğru alarak ilk iki parmağınızın ortasını kum torbasına doğru hızlandırabilirsiniz. Bu hareketi hızlıca bir kez yaparak ivme kazanabilirsiniz. Ardından bacak kaslarınızı da çalıştırabileceğiniz çapraz vuruşa geçiş yapabilirsiniz. Çapraz vuruş için öncelikle kolunuzu öne doğru uzatın diğer kolunuz ile vuruş yaptığınız kolu yakın konumlandırdıktan sonra bacaklarınızdan da güç alarak ve arka ayağınız ile dengenizi sağlayarak tüm gücü kollarınızda hissederek vuruşu gerçekleştirebilirsiniz.

Ön Apar kart vuruşu kum torbasıyla egzersiz yapan kişilerin en keyif aldığı hareketlerden biridir. Öncelikle dirseklerinizi bedeninize olabildiğine yakınlaştırın ve kum torbasını canlı bir cisim gibi düşünerek altından geçerek tam geriye dönerek kum torbasına vurabilirsiniz. Bu egzersiz vücut koordinasyonunuzu arttırırken eğlenceli vakit geçirmenize de yardım edecektir.

Kroşe Vuruşlar Nasıl Yapılır?

Ön ve arka olmak üzere iki kroşe hareketi bulunmaktadır. Ön kroşe için öncelikle kolunuzu dirsekten bükün ve diğer kolunuz ise dik açı şeklini aldıktan sonra biraz yana kayarak büktüğünüz koldan güç alarak çalışabilirsiniz. Bu egzersizde bacaklarınızdan güç almayı ihmal etmemeniz gerekmektedir. Arka kroşe vuruşu ise ön kroşenin diğer kol ile uygulanmış halidir. Dirsekler yukarıda kalacak ve ayak parmağınızın etrafında döndükten sonra bacaklarınızdan da kuvvet alarak hareketi tamamlayabilirsiniz.

Antrenmanlardan Alınan Verimi Arttırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Yeni başlayacak iseniz sakatlanma ihtimalini en aza indirgemek için hareketlerin doğru yapılışını gerçekleştirinceye kadar büyük güç uygulamadan çalışmanızı öneririz. Salonda çalışacak iseniz tüm gücün sizde olduğunu düşünerek çekinmeden hareket etmeli evde çalışıyor iseniz ise bedeninizi ve ruhunuzu tamamen kaslarınızda hissediyormuş gibi düşünebilirsiniz. Kum torbasında çalışmaya uzun bir süre ara vermek yanlıştır. Bu sebepten kısa da olsa düzenli egzersiz yapmaya özen gösterebilirsiniz. Deri, vinil veya keten torbalar arasından size uygun olanı seçerek dilerseniz boks eldivenleri de kullanabilirsiniz. Eldiven kullanacak dahi olsanız ellerinizi bandajlamayı ihmal etmemelisiniz. Boks eldiveni seçiminde el boyutunuza uygun olanı seçmek zedelenme ve burkulma ihtimalini aza indirgeyecektir. Ruhunuzu özgür bırakın ve sadece kum torbasına vurun. Size ne kadar iyi geldiğiniz hissedeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir