Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Lunge Egzersizi Detayları

Lunge Egzersizi Detayları; Fit bir vücuda sahip olmak için yeterli ve dengeli beslenmenin yanında egzersizde yapılmalıdır. Koşu, zumba ve gibi birçok kardiyo egzersizi yapılırken yoga ve pilates gibi dengeyi arttıran antrenmanlarda tercih edilebilir. Bütün egzersizlerin temelini bazı hareketler oluşturur. Tek başına bir hareket pek çok özellik barındırır. Lunge egzersizi detayları yazımızda.

Lunge Hareketi

Vücudu şekillendirmek, kaslarınızı güçlendirmek ve antrenman verimliliğini arttırmak için Lunge hareketi yapılabilir. Lunge hareketi vücuda esneklik katarken vücudun dengesini de arttırır. Lunge egzersizi ile karın, kalça, sırt ve bacak kaslarını güçlendirebilirsiniz. Özellikle yapılan spordan önce Lunge hareketinin yapılması akciğer kapasitesini arttıracağından performansınızı iyileştirir.

Doğru Lunge Hareketi Nasıl Yapılır?

Vücudun alt ve üst kısımlarını çalıştıran Lunge egzersizinin doğru yapılması önemlidir. Hareketi doğru yaparak spordan alınan verimi arttırırken vücudun şekil alması için etkilidir. Doğru Lunge egzersizi:

  • Düz bir zeminde dik durarak bir ayağınız ile öne doğru adımlayın
  • Dizinizi bükün ve arkada kalan dizinizi kaldırarak vücudunuzu indirin
  • Vücut ağırlığınız iki bacağınıza da eşit olarak dağılmalıdır
  • Ağırlığınızı öne doğru vererek vücudunuzu kaldın ve başlangıç pozisyonuna dönerek diğer bacağınız için hareketi tekrarlayın.
Lunge Egzersizi Detayları
Lunge Egzersizi Detayları

Lunge Egzersizi Faydaları

Lunge hareketi vücudun dengesini, koordinasyonunu ve kuvvetini arttırır. Düzenli yapıldığında kasların güçlenmesini sağlar. Her Lunge hareketinde tek bacak çalışması vücudun gücünü arttırırken vücudunuz dengede kalabilmek için ciddi efor sağlar. Bu durum da vücut dengesini güçlendirir.

Lunge özellikle alt vücut bölgesini çalıştırmak için etkidir. Kasların güçlenmesini sağlarken metabolizma hızını arttırarak yağ yakılmasını hızlandırır. Bu durumda özellikle kilo vermek isteyenler için en etkili ve gerekli egzersizlerden biri haline gelmesini sağlar. Lunge egzersizi bel ve omurga bölgesi içinde etkilidir.

Özellikle sırt ve karın kaslarındaki gerginliği alarak kaslara uygulanan baskıyı azaltır. Lunge egzersizi tek başına değil antrenman programına dahil edilmelidir. Özellikle karın, sırt ve bacak çalışmaları yapıldığı gün egzersiz programında mutlaka yer almalıdır. Vücudunuzun kısa sürede güçlenmesini sağlamak için egzersiz programına haftada 3 kez eklenmesi uygun olur.

Lunge Hareketi Çeşitleri

Lunge egzersizi göründüğünde çok daha derin ve etkilidir. Hareket çeşitlerini bilerek antrenman çeşitliliği sağlayabilirsiniz. Lunge egzersizi çeşitleri:

  • Jumping Lunge hareketi: Elinizi belinize koyduktan sonra bacağınızı açın. Bir ayağınızı öne aldıktan sonra klasik pozisyona geçin ve dizinizi bükün. Ardından ayağa kalkarken yukarı doğru zıplayarak bacak değiştirin.
  • Side Lunge egzersizi: Ayaklarınızı kalçanıza paralel açın ve ayak parmaklarınızı dışarı doğru çevirin. Bir ayağınızı yana doğru olabildiğince büyük açın ve karın kaslarınızı sıkarak dik durmaya çalışın.
  • Curtsy Lunge hareketi: Ayaklarınızı omzunuza paralel açın ve bir ayağınızı geriye diğer ayağınızı ise çapraz gelecek şekilde konumlandırın. Arkada kalan bacağınızı bükerek yere değdirin.
  • Tvistini Lunge egzersizi: Kollarınızı öne uzatın ve öne doğru adım atın. Arkada kalan dizinize doğru gövdenizi çevirin.

Tüm egzersizler kuvvet ve denge katarken dilerseniz ellerinize ağırlık hareket hareketi güçlendirebilirsiniz.