Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Masa Başı Çalışanlar İçin Egzersiz Önerileri

Fazla kilo, eklem hastalıkları ve hareketsiz yaşamak birçok rahatsızlığın ortaya çıkmasıdır. Masa başında çalışan kişilere ise yine benzer durumlar gözlenmektedir. Uzmanların önerisine göre 2 saatten fazla durağan yaşamak sırt ve kas ağrılarına neden olurken bu sürenin uzaması halinde kişiler olumsuz etkilenmektedir. 2 saatten fazla çalışacaksanız eğer aralıklı olacak şekilde birkaç dakikalık yürüyüşler yapılmalı veya sizlere önereceğimiz egzersizleri uygulayarak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Masa Başında Yapılabilecek Omuz Egzersizi

Sabit bir gün geçirirken öncelikle kollarınızı serbest bırakmaya alışmalısınız. Kollarınızı sadece iki yana sarkıtmak bile size iyi gelecektir. Dilerseniz yukarı kaldırarak ardından yeniden serbest bırakabilirsiniz. Düzenli şekilde bu hareketi gün içinde tekrarlamak omuzlarınızı rahatlatacaktır. Omuz kasları sabit oturmak ile çok fazla kasılan bir bölgedir. Oturduğunuz yerden basit esneme hareketleri yaparak ve derin nefes alarak rahatlamayı sağlayabilirsiniz.

Pratik Boyun Egzersizleri

Masa başı hareketsiz yaşayan kişilerin en fazla yaşadığı sorunlardan biri de boyun rahatsızlıklarıdır. Bilgisayar veya düzenli yazı yazan kişiler özellikle boyunlarındaki ağrıları gidermek için mutlaka egzersiz yapmalıdır. Boyun hareketsizliği için öncelikle gün içinde başınızı hareket ettirmeniz gerekmektedir. Nefes alırken başınızı bir yana çevirip nefes verirken yeniden öne doğru baktıktan sonra diğer taraf için aynı hareketi yapabilirsiniz. Ardından başınızı aşağı ve yukarı doğru kaldırarak birkaç saniye durduktan sonra yeniden başlangıç pozisyonuna dönebilirsiniz. Gün içerisinde yorulduğunuzu düşündüğünüz her an bu egzersizi uygulayabilirsiniz.

Nefes Egzersizleri Uygulanmalı

Masa başında çalışırken çok fazla düzensiz nefes aldığınızı fark edebilirsiniz. Gün içerisinde kendinize mutlaka zaman ayırın. Örneğin ayaklarınızı bir yere uzatın ve derin derin nefes alın. Derin nefes alırken hiçbir şey önemsememeye özen gösterin. Böylece hem zihniniz hem de bedeniniz dinlenecek ve gün içerisinde çok daha verimli ve istekli çalıştığınızı fark edeceksiniz.

Bileklerinizi Önemseyin

Bilgisayar başında çalışıyor veya sürekli ellerinizle sabit bir şeyler yapıyor iseniz bilekleriniz de çok fazla kasılıyor ve yoruluyordur. Ağrıların önlenebilmesi için bilekleriniz için egzersiz yapabilirsiniz. Bilekleriniz için yapılabilecek en pratik egzersiz bileklerinizi hareket ettirmektir. Bir yöne doğru bileklerinizi döndürerek 10 kez düzenli yapabilirsiniz. Aynı hareketi ayak bilekleriniz içinde uygulayabilirsiniz. Ayak bileklerinizi de uzatarak saat yönünde çevirmeye çalışabilirsiniz.

Bu temel egzersizler ile hareketsiz yaşamın olumsuz etkilerinden korunabilirsiniz. Masa başı çalışanlar bu pratik egzersizlerin yanında mutlaka düzenli spor da yapılmalıdır. Ayrıca beslenme düzeninin de dikkatle irdelenmesi gerekir. Hareketsiz yaşam ve düzensiz beslenme ile kilo artışı gözlenecektir. Hem kilo artışı hem eklemlerin kasılması ise uzun süreli sağlığınız için tehdit oluşturacaktır. Haftada 2 veya 3 gün spor yaparak bu durumu aşabilirsiniz. Masa başı çalışanların son dikkat etmesi gereken durum ise su tüketimidir. Vücudunuzda hareketsiz yaşam ve susuzluk sonucunda ödem oluşma riskini azaltmak ve dolaşımın sağlıklı olabilmesi için günde en az 2,5 litre su tüketimine özen gösterilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir