Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Meditasyon Yaparken Düşünceler Nasıl Durdurulur?

Meditasyon yapan ya da yapmaya çalışan insanların en çok şikayet ettiği noktalardan birisi, odaklanma sorunu yaşıyor olmaları. Meditasyon yaparken, yaptığınız meditasyondan sonuç alabilmeniz için, o ana odaklanmanız gerekiyor. Aksi takdirde meditasyon yapmanın vücuda sağladığı yararlardan söz etmek mümkün olmayabilir.

Meditasyon Nedir?

Meditasyondan bilimsel olarak söz etmek gerekirse, zihni dinlendirmek için kullanılan bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Bir şifa yöntemi olarak da kullanılan meditasyon, yoğun stresli hayatımızdan sıyrılmamıza yardımcı olur. İş, okul, insanların üzerinizde yarattığı stresten, meditasyon sayesinde kurtulabilirsiniz. Meditasyon yaratıcı düşünceyi harekete geçiren ve aynı zamanda yaptığınız işlerde daha verimli olmanıza yardımcı olan bir kendini dinleme yöntemidir.

Meditasyon Türleri Nelerdir?

Meditasyon tek bir şekilde yapılmaz. Kendi içerisinde birçok türe ayrılır. Meditasyon türlerinin neler olduğundan söz etmek gerekirse en temel meditasyon türleri;

 • Basit ses meditasyonu
 • Zazen meditasyonu
 • Çakra meditasyonu
 • Tonglen meditasyonu
 • Kundalini meditasyonu
 • Metta meditasyonu
 • Vipassana meditasyonu

olarak 7 tane sayılabilir. Bunlardan kendinize en iyi geleceğini düşündüğünüz ve yapmakta zorlanmayacağınız bir tanesiyle meditasyonu hayatınıza dahil etmeye başlayabilirsiniz.

Meditasyon Yaparken Zihnimi Durdurabilir miyim?

Zihni durdurmak eylemi üzerine bir düşünün. Beynimiz biz düşünmemiz ve yeri geldiğinde kendimizle konuşabilmemiz için bize verilmiş bir organ. Her iç organımızın hayat akışında görevini yerine getirdiği gibi, beynimizde düşünerek üzerine düşeni yapıyor. Yani, beyni temel amacından uzaklaştırıp uzaklaştıramayacağımızı merak ediyoruz. Bunu yapmanız neredeyse imkansızdır. Beyninizi tamamen susturamazsınız. Fakat beyninizin düşünce akışının odak yönünü değiştirebilirsiniz. Meditasyon yaparken yapmanız gereken şey tam da bu. Kendinizi olumsuz düşüncelerden uzaklaştırıp, zihninizin güzel şeylere odaklanmasını sağlamalısınız. Böylece aldığınız verim çok daha yüksek olacak. Meditasyon sonrasında siz istemeseniz de zihniniz olumlu düşünmeye başlayacak.

Meditasyona Başlamadan Önce Yapılması Gereken Ön Hazırlıklar

Meditasyon yapmaya başlamadan önce yapacağınız birkaç ön hazırlık, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir ve odaklanmanızı kolaylaştırır. Bu nedenle meditasyon öncesinde;

 • Karnınızın çok tok olmamasında fayda var. vücudunuz kendisini rahat hissetmeli.
 • Ilık bir duş alarak başlarsanız, kendinizi daha iyi hissedersiniz.
 • Giysilerinizi rahat seçmeye özen gösterin. Üzerinizde yoklarmış gibi hissedin.
 • Rahatsız edilmeyeceğiniz bir yerde olun, telefonunuz sizden uzak olsun.
 • Loş bir ortamda yapmanız işinizi daha kolay bir hale getirir. Çok ışıklı ya da çok karanlık bir yerde olmayın.
 • Arkada klasik müzik hafif bir müzik çalabilir. Bu düşüncelerinizin akışını etkilemede rol oynar.

Meditasyon Yapmaya Ne Zaman Başlamalıyım?

Kendinizi hazır hissettiğiniz anda meditasyona başlayabilirsiniz. Bu tamamen size bağlı. İlk etapta meditasyona yeni başladığınız için 20 dakika yapmaya zorlamayın. 5 dakika, 10 dakika olarak başlayın. Daha sonra artık bunu hayatınızın bir parçası haline getirip alışında, süre kendi kendine uzamaya başlayacaktır. Zaman içerisinde en az 20 dakika yapmaya özen gösterebilirsiniz.

Meditasyon ve Nefes Teknikleri

Meditasyondan alacağınız sonuç için, nefes tekniklerini doğru kullanmak oldukça önemlidir. Vücudu rahatlatmaya çalıştığınız doğru şekilde nefes almanız gerekiyor. doğru nefes almanın en temel kuralı, nefesi burundan alıp ağızdan vermeyle başlar. İlk etapta yeni başlayan birisiyseniz buna dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Zaman içerisinde meditasyon konusunda profesyonelleştikçe, diğer nefes alma tekniklerine bakmaya başlayabilirsiniz.

Pozitif Düşünceler İçin Her Gün 20 Dakika Meditasyon Yapın

Meditasyon günlük hayatınızın stresinden sizi uzaklaştırma konusunda, oldukça etkili bir yöntemdir. Meditasyona başladığınız andan itibaren kendinizin ve düşüncelerinizin değiştiğini hissetmeye başlayacaksınız. Bunun için düzenli meditasyon yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Günde 20 dakika meditasyon yapmak, yaşam kalitenizde ciddi değişikliklerin olmasını sağlayacaktır. Başlangıçta 10 dakika ile başladıktan sonra, ilerleyen zamanlarda bu süreyi mutlaka 20 dakikaya çıkarmaya çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir