Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Mekiğin Modern Hali: Ters Mekik

Mekiğin Modern Hali: Ters Mekik; Mekik, şınav gibi tarihi çok eskilere dayanan ve çocukluk çağlarında bile herkesin keyifle yaptığı bir egzersizdir. Geçmişi bu kadar eskiye dayanan mekiğin farklı versiyonlarının oluşması da bu sebeptendir. Klasik mekik karın kaslarını güçlendirmek ve sıkılaştırmak için kullanılırken ters mekik ise sırt ve bel kaslarını güçlendirmek için yapılmalıdır. Ters mekik klasik mekik kadar tercih edilirken ters mekiğin faydalarını yazımızla keşfettikten sonra mutlaka egzersiz programınıza kendisine yer vereceksiniz.

Ters Mekik Hareketi Nasıl Yapılır?

Ters mekik hareketi için ters mekik aletine yüz üstü bir şekilde yerlerin ve bacaklarınızdan kalçalarınızdan ve karnınızdan da güç alarak belinizden itibaren vücudunuzu kaldırarak vücudunuz düzleşene kadar devam edin. Ardından vücudunuzu aşağıya yavaşça indirin ve birkaç saniye duraksadıktan sonra başlangıç pozisyonuna geri dönebilirsiniz. Ters mekiğin diğer bir versiyonunda ise düz bir zemine veya bir matın üzerine yüz üstü bir şekilde uzanın ve kalçanızdan itibaren dizlerinizi bükerek yukarı kaldırıp karnınızdan da güç alarak dizlerinizi yukarı kaldırın. Elleriniz matın üzerinde kalmalıdır ve dizleriniz karnınıza doğru bükülerek yukarı kaldırılmalıdır. Bu esnada nefes egzersizleri yapmayı unutmayın ve başlangıç pozisyonunun ardından programınıza göre tekrarlayabilirsiniz.

Mekiğin Modern Hali: Ters Mekik
Mekiğin Modern Hali: Ters Mekik

Ters Mekiğin Kişiye Faydaları?

Ters mekik düzenli olarak yapıldığında bel ve sırt kaslarını güçlendirirken aynı zamanda postür düzgünleştirmesini de sağlamaktadır. Bel ağrısı problemi çekiyorsanız ters mekik ağrılarınızın azalmasına yardımcı olacaktır. Ters mekik kolay gibi görünen ancak yapılırken çok dikkat edilmesi gereken bir egzersizdir. Eğer yanlış bir harekette bulunursanız bel ve sırtınızı zedeleyebilirsiniz. Bu sebepten hareketin doğru yapıldığından emin olun ve mutlaka egzersizden önce ısınma hareketlerini yapmalısınız. Dilerseniz bu hareket esnasında elinize yük de alarak daha etkili bir egzersiz haline getirebilirsiniz.

Mekiğin Modern Hali: Ters Mekik; Ters Mekik Hangi Kaslarda Etkilidir?

Ters mekiğin aletli veya aletsiz olarak uygulandığında etki alandaki değişmektedir. Aletli ters mekik genellikle spor salonunda yapılmaktadır ve ağırlıklı sırt kaslarını çalıştırırken aletsiz yapılan ters mekik sırt kaslarının yanında bir de karın ve kalça kaslarını da çalıştırmaktadır. Etkinliğini arttırmak isterseniz önce aletli ters mekik yaparken ardından matınızın üzerinde çalışabilirsiniz.

Mekiğin Modern Hali: Ters Mekik; Evde Ters Mekik Nasıl Yapılır?

Sporunuzu evde yapmak istiyorsanız ters mekik hareketinizi evinizde de kolayca yapabilirsiniz. Aletsiz çalışmak istiyorsanız evde düz zemini kullanabilirken ekipmanlı ters mekik için sehpa kullanabilirsiniz. Evinizde düz bir zeminde veya matınızın üzerinde ters mekik egzersizi için öncelikle zemine yüz üstü yatın ve kollarını yere konumlandırın. Ardından kalçanızı olabildiğince sıkarak üst bölgenizi yukarı doğru kaldırın. Üst bedeninizi yukarı doğru kaldırırken kalçanız, bacaklarınız ve ayaklarınız her zaman matınızda olmalıdır. Sırt kaslarınızın kasıldığını hissedene kadar kendinizi yukarı doğru kaldırmalısınız. Başlangıç pozisyonuna dönerek günlük programınıza uygun bir şekilde dilediğiniz kadar yapabilirsiniz. Ters mekik ister aletli ister aletsiz olsun haftalık programınıza mutlaka yer vererek basit ve verimli bir egzersiz yapabilirsiniz.