Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Mekik Hakkında Bilinmeyenler

Mekik bilinen ve en yaygın egzersizlerden biri olmakla birlikte aslında yanlış yapılan hareketlerinde başında gelir. Birçok insan karın şişkinliği yaşayınca, karın bölgesinde biraz yağlanma yaşayınca doğrudan mekiğe yöneliyor. Aslında mekik bu bölgenin yağlarını eritmek yerine kasları güçlendirmek ve daha görünür bir hale getirmek için yapılmalıdır. Örneğin eğer karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak istiyorsanız mekik yerine squat çok daha etkili olacaktır. Mekik tek başına yetersiz kalır. Bu sebepten düzenli olarak mekik çekilirse o zaman karında istediğiniz etkiyi alabilirsiniz. Ayrıca mekik doğru yapılmadığı sürede sağlık sorunlarını da beraberinde getirecek etkili bir egzersizdir. Tüm bu sebeplerden bugün mekiği masaya yatıyoruz.

Doğru Mekik Nasıl Çekilir?

Yanlış mekik çekiyor ve bunu uzun süre devam ettirirseniz bir süre sonra boyun bölgesinde ağrı oluşacak ve bel bölgenizde zedelenmeler başlayacaktır bu da uzun vadede size sağlık sorunu olarak geri dönecektir. Doğru mekik için öncelikle düz bir zeminde sırt üstü yatın ve ayaklarınızı yerde tutarak dizlerinizi biraz açın. Ardından ellerinizi başınızın arkasına koyarak parmaklarınızı kenetleyin. Dirseklerinizi orta derecede dışa doğru açtıktan sonra karnınızı içeri çekin. Burada dikkat edilecek husus kürek kemikleriniz boynunuz ve başınızın hizasının bir olmasıdır. Kaldırın ve bekleyip başlangıç pozisyonuna geri dönün.

Egzersizi yaparken belirli bir noktaya bakmak sizi rahatlatırken aynı zamanda karnınızı içeri çekerek kasların daha fazla etkilenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca yerden yükselirken olabildiğince kıvrılmak verimi arttıracaktır. Hızlıca yapmak yerine dikkatli ve doğru yapmayı da önemseyerek en doğru mekiği çekmiş olacaksınız.

 

Neden Mekik Çekilir?

Mekik tek başına etkili bir karnı size vermez. Ayrıca çok fazla kalori de harcanmadığından kilo vermek istiyorsanız yine tek başına mekik çok iş görmeyecektir. Tüm kas gruplarınızı çalıştıran egzersizler kilo vermek isteyen kişilerin tercihi olmalıdır. Halk arasında akşamları beş dakika mekik çekgöbek kalmaz söylemi de hurafedir ve bu sebepten mekik sizi hedefinize götüremez.

Gerçekte Mekiğin Faydaları?

Egzersiz programınıza mekiği dahil ederek karın bölgesinin güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Göğüs kemiğini ve arka karın kaslarını da çalıştırarak kas grubunun güçlenmesini sağlarken karın bölgesinde yağların diğer hareketler ile çözülmesine destek verirken kasların güçlenmesini sağlar. Var olan yağlar azaldıkça mekik çekerek güçlendirdiğiniz kaslarınız daha görünür bir hale gelir ve kas yapısına destek verdiği için aynı zamanda metabolizma hızının artmasında küçükte olsa etkisi olacaktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mekik basit bir hareket gibi yorumlanıp kişiler tarafından gerekli önemi görmez. Diğer egzersizler gibi mekik çekmeden önce de ısınma hareketleri yapılmalıdır. Vücudun belirli bölgelerini çalıştırıyor olsa da direk iskelet sistemini hareket ettirdiği için önemli arz edilir ve olası sakatlıklar kötü sonuçlara neden olabilir. Ayrıca hareketi çok hızlı yapmak vücudun kasılmasına ve yanlış nefes alımından ötürü kalbi de zorlayabilir. Bu sebepten derin nefes alınıp veriliş süresinde hareketin yapılması önemlidir. Mekik deyip geçmeyelim bedenimiz ve sağlığımız önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir