Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Meraklısına Kardiyo

Genelde sporcuların ağzından duyduğumuz şekli ile kardiyo bilim dilinde kardiyovasküler olarak tabir edilir. Kan damarlarının ve kalp sisteminin genel adıdır. Sporcular kalp sağlığını korumak için yaptıkları egzersizleri genel olarak bu isimle açıklarken gerçekte akciğerin daha fazla çalıştırılarak kalbin daha çok kan pompalamasına yardımcı olunur ve bu sayede hem kalp güçlenir hem de beden enerjisini arttırır. Genel olarak kardiyo hakkında bilgilenmek istiyorsanız bu yazımızı sizler için hazırladık. Keyifli okumalar.

Neden Kardiyo Çalışılmalıdır?

Kısa vadede kalbin daha fazla kan pompalamasına sebep olan bu egzersizler uzun vadede ise kişiye daha güçlü bir beden verirken ayrıca damat tıkanıklığına da iyi gelmektedir. Kalbin güçlenmesi her anlamda bedene iyi gelirken aynı zamanda daha dinç hissetmenize de yardımcı olur. Kardiyo egzersizleri genellikle yağ yakımını arttırdığından zayıflamak isteyen kişiler tarafından da sıklıkla tercih edilir.

Kilo Vermek İçin Kardiyo Egzersizleri

Kilonuzdan memnun değil ve beslenme düzeni ile kardiyo egzersizleri de yaparak kilo verme sürecini hızlandırabilirsiniz. Çünkü bu egzersizler vücudun hızını arttıracak ve daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olacaktır. Bu durumda metabolizma hızınızda doğrudan artacak ve yine yağ yakımı şeklinde size geri dönecektir. Kilo vermek için kardiyo egzersizleri yapmak istiyorsanız düşünmeniz gereken bir diğer konu hangi türünü yapmanın doğru olacağıdır. Yüksek tempolu ve hafif tempolu türlerinden biri seçmelisiniz. Sizlere seçiminizde yardımcı olmak adına iki tür egzersizi açıklayalım.

Yüksek Tempolu

Bu egzersizlerde amaç çok kısa bir sürede çok fazla hareket etmek ve kalori yakmaktır. Aynı zamanda doğrudan da yağ yakımı hızlanacaktır. Bu egzersizi yapmak istiyorsanız öncelikle mutlaka hareket alışkın olmanız gerekmektedir aksi takdirde bedeninizi çok yorabilir ve sağlık sorunlarını arttırabilirsiniz. Çünkü hareketlerin yapıldığı esnada kalp ritminiz en az %50 oranında artış gösterecektir.

Hafif Tempolu

Eğer spora yeni başlıyorsanız kesinlikle tercihiniz hafif tempolu olmalıdır. Aralıklı yapılan bu egzersizler uzmanlar tarafından da önerilendir. Bunun için bisiklet sürebilir, koşabilir veya yürüyebilirsiniz. Burada amaç bedeni çok yormadan ve kalp atışını yüksek tempolu kadar yükseltmeden yağ yakmak ve metabolizma hızını arttırmaktır. Fazla kilolu kişiler de kondisyon kazanmak ve egzersizlere bedeni hazırlamak için hafif tempolu türü seçmelidir.

Kardiyo Egzersizleri

Spora yeni başlayanlar için en uygun egzersiz yürümek olacaktır. Hızlı veya orta tempoda yürüyüş bedenin spora alışmasına aynı zamanda kan akışınızın da hızlanmasına yardımcı olacaktır. Özellikle kilo vermek için kardiyo yapmayı hedefliyorsanız başlangıç için en uygun egzersizdir.  Tempolu yürüyüş ile başladıktan sonra bir sonraki adımınız koşmak olabilir. Kalbinizi zorlayacak herhangi bir durum yoksa orta ve yüksek tempo ile kademeli olarak koşabilirsiniz. Eğer yeni başlayacaksanız kademeli olarak hızınızı arttırmanızı tavsiye ederiz.

Evinizde de rahatça yapabileceğiniz bir diğer egzersiz ise ip atlamaktır. Bilinenin aksine çok fazla kalori yakar ve kalp ritmini hızlandırarak yağ yakımını arttırır. Yine başlangıç için setler halinde sayarak ilerlemek doğru olacaktır. Eğer otomatik sayaçlı ekipmanınız yok ise kalp ritminizden veya kendinizi dinleyerek de saymadan egzersiz yapabilirsiniz. Tüm vücudunuzu çalıştıran bir diğer egzersiz ise spinning olacaktır. Başlangıç seviyesinden sonra yapılması uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Spora yeni adım atacaksanız kardiyo egzersizleri kondisyonu arttırmak için önemlidir. Dikkat edilmesi gereken bedeni çok fazla zorlamamaktadır. Basamaklı olarak hızınızı arttırırsanız kas ağrısı veya yorgunluğu çok daha kolay atlatabilirsiniz. Ayrıca unutulmamalıdır ki kontrolsüz yapılan spor sakatlanma riskini de arttıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir