Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Meraklısına Tenis

Her yaştan kişinin rahatlıkla yapabileceği bu tutkulu spor popülerliğini günden güne arttırmaktadır. Ülkemizde son dönemlerde gençler tarafından tercih edilme oranında arttığı bilinirken sizin de aklınızın bir yerinde tenis sporu yer alıyor ve faydalarını ve nasıl yapıldığını merak ediyorsanız sizler için tenis sporunu incelerken sizi motive edecek birkaç noktaya da değineceğiz.

Nasıl Oynanır?

Faydalarına değinmeden önce gelin birlikte nasıl oynanacağını irdeleyelim. Öncelikle teniz bireysel bir spordur ve bütün olmak gerekir. Bu yüzden öncelikle ekipmanlarınızın size uygunluğu çok önemlidir. Boyunuz, vücut özellikleriniz veya kilonuza göre size en uygun ekipmanları seçebilirsiniz. Raket seçiminde ise elinizin rahatlığını inceleyebilirsiniz. Hafif olmalı ve avucunuz tam kavramalıdır. Böylece hızlı ve esnek vuruşlar gerçekleştirebilirsiniz. Genellikle bu sporla uğraşanlar şort ayakkabı ve kadınlar ise etek ayakkabı tercih etmektedir. Kendinizi denemek için oynamaya karar verirseniz size rahat gelen kıyafetler ve ayakkabılarda işinizi görecektir. Duvara karşı ve kortta bir kişiye karşı oynayabilirsiniz. Başarılı servisler atmakta başlangıçta zorlanabilirsiniz ancak çok pratik ve isteğiniz ile kısa sürede oyunu kavrayacaksınız. Setler halinde oynanan maçlarda top fileye değmeden karşı tarafa geçmeli ve sınırların içinde kalmalıdır.

Vücut Koordinasyonunuz ve Esnekliğiniz Artar

Tenis tüm vücut kaslarınızın çalışmasını sağlar ve vücudunuz tek bir hedefe yönelerek birlikte hareket eder. Bu durum doğrudan duruşunuz üzerinde de etkilidir. Uzun bir süre hareketli ve ayakta duruyor oluşunuz kemiklerinizin de güçlenmesini sağlarken dengeniz de artacak ve rekabetinde vermiş olduğu haz ise spor yaptığınızı hiç anlamayacaksınız.

Konsantrasyonunuz Artar

Bu yönü ile diğer sporlara da benzemektedir. Tüm dikkatinizi rakibe ve oyuna vermelisiniz. Topu izlemeli ve geleceği noktayı ön görerek filede kalmayacak şekilde rakip kısma göndermeli ve geleceği yönü yine tayin etmelisiniz. Bu durumda bedeniniz sadece size eşlik ederken aynı zamanda zihninizde güçlenecek ve analitik düşünme yetiniz artacaktır. Tam konsantre oyununuz oynarken bu durumun olumlu etkilerini günlük hayatınız da dahi görebileceksiniz.

Yağ Yakılmasını Sağlar

Tenis heyecanlı sporlardan biridir. Oyuna odaklanmış şekilde sayı almaya ve doğru atış yapmaya çalışırken heyecanlanacaksınız doğrudan kalp atışınız hızlanacak ve nefesleriniz sıklaşacaktır. Böylece vücuda yani beyine giden oksijen miktarında da artış olacak ve yaşam fonksiyonlarınızda yükselme olurken organlarınız da güçlenecektir. Bu durumda kan akışının da hızlanması ile yağ yakımı başlayacak ve siz bu heyecanlar ve düşünceler içerisindeyken daha fit bir görünüme kavuşacaksınız. Kalp sağlığına olumlu etkileri ile doktorlar tarafından da önerilen bu spor verdiği heyecan ile kişiyi bir süre kendi hayatından da uzaklaşmaktadır. Bu sebepten gergin ortamlarda çok fazla bulunan, öfke sorunu yaşayan veya gergin insanlar tenis sporunu tercih etmektedir. Son olarak ise topu atmak gideceği yeri düşünmek rakibi hesaba katarak savunma vuruşu yapmak zihnin işlevini geliştireceğinden beyin ve vücudun bağlantısını güçlendirirken aynı zamanda sinirlerin de rahatlamasını sağlamaktadır.  Tenis sporu bedensel ve zihinsel açıdan kişiyi desteklerken merakınız var ise mutlaka denemenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir