Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Metabolik Antrenmanın Etkileri

Hepimiz daha sıkı bir vücuda sahip olmak için egzersiz yapmaya çalışırız. Uzun süredir bir egzersiz programı uyguluyor ancak istediğiniz atılımı gerçekleştirmiyorsanız bazı değişiklikleri gözden geçirmenin veya yaptıklarınızın doğruluğunu tartışmanın zamanı gelmiştir. Daha fit bir vücut denildiğinde belirginleşen kaslar, güçlü bir beden ve düşük yağ oranları gelmektedir. Nitekim yanlış bir düşünce de değildir sadece hedefe giden yolda atılan adımlar bu duruma erişim süresini değiştirmektedir. Birçok kişi yağ oranını azaltmak için nasıl bir antrenman programı uygulaması gerektiğini sorgularken bazı kişiler kardiyo antrenmanına mı yoksa istasyona mı önem vermekte kafası karışmaktadır. Sizin de zihninizde bu konularda karışıklık var ise aydınlatmak için yardımcı olmaya çalışacağız.

Her Zaman Yağ Yakmak Önemlidir

Hangi yolu tercih ederseniz edin fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz yahut daha kaslı ve güçlü bir görünüme kavuşmak istiyorsanız yapılacak en önemli şey yağ yakmaktır. Yağ oranını düşürerek dilediğiniz bir vücuda çok daha kolay ulaşacaksınız. Elbette antrenmanlara tam riayet ettiğiniz sürece.

Uzun Saatler Süren Metabolik Antrenman

Sıkı bir beden için söylediğimiz gibi yağ oranı altın kelimedir. Metabolik antrenman dayanıklılığınızı arttırdığı gibi kaslarınızı da güçlendirecek ve aynı zamanda nabzınızın da sürekli yüksek olmasını sağlayacaktır. Bu oluşumda metabolizmanızın yükü daha ağırlaşacak ve daha fazla kalori yakarak daha fazla enerji harcayacaksınız. Kulağa kolaymış gibi gelse de zor ve ağır antrenmanlar arasındadır. Dolaşım sistemini, kalbi ve kasları çok fazla çalıştıracağından başlangıçta zorlanmanız çok normaldir. Ancak güzel kısmı antrenman bittikten sonra dahi nabzınızın hala yüksek attığını hissedecek ve bedeniniz enerji harcamaya devam edeceği için çok daha uzun süre yağ yakacak ve yağ oranınız gittikçe düşecektir.

Metabolik Antrenman Nasıl Yapılır?

Temel olarak bu antrenmanda çoklu kas gruplarının çalıştırılması amaçlanır. Yani ağırlık egzersizleri yapmak gerekmektedir. Aynı egzersizi tekrarlamak yerine başka bir ağırlık egzersizine geçilerek yapılır. Dinlenme süresi ise diğer egzersiz aralıklarına göre çok azdır ve neredeyse hiç ara verilmez. En az yirmi en fazla 40 dakika yüksek ve ağır tempoda çalışılır. Kısacası istasyon antrenmanının çok yoğun hali olduğunu düşünebilirsiniz. Bu egzersiz türü uzun vadede bedeni yoracak ve sakatlanma oranını yükselteceğinden haftada 2-3 defadan fazla uzmanlar tarafından yapılmaması önerilmektedir. Ayrıca sıkılaşmak isteyenlerinde uygulayabileceğini hatırlatmak isteriz.

Yapılacak Hatalar

Egzersizin şiddetini düşük tutmak burada yapılan ilk hatalardandır. Unutmayın ki yüksek ağırlık ile çalışmak kas yapar. Düşük ve orta ağırlıklar ise daha çok şekillenmek içindir. Az ağırlık ile çalışarak ise kaslarınız zorlanmayacağı için kas kaybı ve güç kaybı yaşayabilirsiniz. Ayrıca bu durum metabolizmanın yavaşlamasına da sebep olabilir ki bu her şeyin tersine döndüğü anlamına gelmektedir. Ayrıca adım adım bu süreci hızlandırmak için kendinizi çok zorlamanıza da gerek yoktur. Şöyle ki her gün 100 kalori fazladan yakarsanız ayda 5 kilo verebilir ve bunu çarparak süreci hızlandırabilirsiniz. Son olarak ise hatırlatmak isteriz ki sağlık ömür boyudur ve kalori miktarını aniden azaltmanın ciddi sorunlarını yaşayabilirsiniz. Bu sebepten her adımda kademeli ilerlemek en doğrusu olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir