Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Metabolizmaya Göre Egzersiz

Spor yapanların ya da spora başlamak isteyenlerin en çok merak ettikleri konulardan biri kendilerine hangi sporun daha uygun olduğudur. Sadece spor branşı değil yapılan egzersizlerin süresi ve yoğunluğu da önemlidir. Herkes için tek bir kriter bulunmamaktadır. Kişilerin metabolizmaları değiştiği için herkese göre özel bir egzersiz programı yapıldığında alınacak verim de artacaktır. Metabolizma baz alınarak sadece egzersiz değil beslenme programı da düzenlenebilir.

Metabolizmanın Egzersizlere Etkisi Nedir?

Metabolizmanın hızı ve işleyişi spordan alınacak sonuçları etkilemektedir. Metabolizmaları farklı olan kişilerin kendilerine özgü egzersiz programı uygulamaları gerekmektedir. Metabolizma yağ yakımını da belirleyen unsurlar arasındadır.

Metabolizma Nedir? : Metabolizma ve kişiye özel egzersizler konusunu irdelemeden önce metabolizmanın kısaca tanımını yapalım. Vücuttaki kalorileri, yağları yakmaya yarayan mekanizmadır. Vücudun temel işlevlerinden biri de alınan kalorilerin yakılmasıdır. Bu noktada da asıl görev metabolizmanındır.

Erkeklerle kadınlar arasında da bu konuda bariz farklılıklar vardır. Erkekler genel itibariyle daha hızlı kalori yakarlar. Kadınların onlara göre metabolizması daha yavaş çalışır. Bu nedenle erkekler için kilo vermek daha kolay olmaktadır.

Sonuç olarak sporcular metabolizmalarını ne kadar hızlandırabilirlerse o kadar rahat kilo verirler ve egzersizlerinden verimli sonuçlar alırlar.

Orta Tempolu ve Uzun Süreli Egzersizler ile Metabolizmanızı Hızlandırın!

Metabolizmaya göre egzersiz seçimlerinde özellikle metabolizması ağır olan kişiler Aerobik ile sorunları azaltabilirler. Aerobik yararları şunlardır:

  • Kas kitlesini arttırmayan Aerobik düzenli yapıldığında %8-10 oranında metabolizma hızlandırmaktadır
  • Haftada minimum 5 kez ve 70’er dakika egzersiz tercih edebilirsiniz
  • Orta tempolu ama uzun süreli egzersizler metabolizmayı etkiler
  • Metabolizmanız düzenli bir şekilde bu egzersizleri yaptığınızda 1 ay içinde hızlanacaktır

Kilo vermekte zorlanan kişiler yoğun antrenman yapmayı tercih etmeseler bile orta tempolu ve uzun süreli egzersizleri sık biçimde gerçekleştirebilirler.

Kardiyo Egzersizleri ile Daha Hızlı Kilo Verin!

Bazı kişilerin metabolizması ve kan dolaşımı çok yavaştır. Bunun için spordan ve diyetten istedikleri sonuçları almaları için metabolizmayı hızlandıran egzersizleri tercih etmelidirler.

Yavaş metabolizması olanlar için kardiyo egzersizleri genel olarak yararlıdır. Yağ yakımını hızlandırır ve kilo vermeyi kolaylaştırır.

İp Atlamak: Tüm kasları çalıştırdığı gibi sürekli yükselen bir tempoya sahiptir. Minimum günde 30 dakika ip atlamak büyük fark yaratacaktır.

Bisiklet Sürmek: Spinning yaparak da metabolizmanızı hızlandırmanız mümkündür. Atlama, tırmanma, başlangıç ve sprint seviyeleri bulunur. Dolaşım sistemi için iyidir ve hızla kalori yakar.

Tüm Kardiyo Egzersizleri: Birçok kardiyo egzersizi türü vardır. Kardiyonun temelinde nabzı hızlandırması gelmektedir. Kalp atışı hızlanır ve buna bağlı olarak kan dolaşımı da hızlanmaktadır.

Plank Egzersizi ile Metabolizmanızı Hızlandırın!

Sporla ilgilenen hemen herkes tahmin ediyoruz ki Plank egzersizini duymuştur. Metabolizması yavaş olan kişilerin düzenli olarak plank yapmaları halinde karşılaşacakları sonuçlar oldukça memnun edicidir.

Plank egzersizi her yerde yapılabilecek bir egzersizdir. Kolay gözükmesine rağmen aslında pek de kolay değildir ve tüm vücudunuzu çalıştırır. Kas sağlamlığı ve yapımı için de iyi bir egzersizdir.

Plank egzersizinin birçok varyasyonu vardır. Bunları tek tek deneyebilirsiniz ancak öncelikle düşük sayılarla plank egzersizinize başlamanız ve sonradan zorluğu arttırmanız daha etkili olacaktır.

Metabolizmaya Göre Egzersiz Seçecek Olanlar Neye Dikkat Etmelidirler?

Metabolizmanızın yavaş ya da hızlı olmasına göre yapacağınız egzersiz programlarını düzenleyebilirsiniz. Belirttiğimiz gibi kişiye özel egzersiz programları hazırlanırken mutlaka metabolizma ölçümleri yapılmalıdır.

Metabolizması yavaş olan kişiler özellikle nabzı hızlandıran, kardiyo tarzındaki sporlara yönelebilir. Bu onların yağ yakımını ve kilo vermelerini sağlar. Metabolizmaları hızlandığında spordan alacakları verim de artacaktır.

Kilo vermekte zorlanan ve kilo fazlası olan kişiler pilates, yoga gibi egzersizlerden önce kardiyo yaparak bu fazlalıklardan kurtulabilirler. Egzersiz programı diyetisyen, spor hocası veya doktor tavsiyesi doğrultusunda hazırlanmalıdır.

Metabolizmaya Göre Egzersiz Saati Nasıl Olmalıdır?

Metabolizmaya göre egzersiz yapmak istiyorsanız bazı saatlere dikkat etmek yararlı olacaktır. Gün içinde saatlere göre insan metabolizması da değişmektedir. Örneğin sabah saatleri açken metabolizmanız hızlanır. Öğlen saatlerinde ise düşüktür.

Sabah saatleri kahvaltı etmeden yapılan egzersizler ile yağ yakımız çok daha hızlıdır. Ayrıca bu saatlerde yapılan spor sadece o anda değil; gün içinde de metabolizma içindeki etkisini sürdürecektir.

Geç saatler ise spor için pek etkili saatler değildir; bu saatlerde vücut uykuya hazırlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir