Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Metabolizmayı Hızlandıracak Pratik Yöntemler

Metabolizma hızı gerek sağlıklı yaşam gerek kilo vermek isteyen kişiler için oldukça önemlidir. Metabolizmanızı hızlandırmak istiyorsanız birkaç pratik yol ile mümkündür. Öncelikle sağlıklı bir beslenme programı ve egzersiz rutini ile metabolizma hızınıza katkı yaparken dönem dönem yavaşlayan sistemi hızlandırmak için sizlere önereceğimiz yolları deneyebilirsiniz.

Kalori Önemlidir

Pek çok kişi tarafından bilinen en büyük yanlışlardan biri de ne kadar az yemek yerseniz metabolizma hızınızın o ölçüde artacağıdır. Bilimsel açıklamalara göre metabolizma hızını korumak için öncelikle kişilerin günde 1200 ile 1500 kalori arasında besin tüketilmesidir. Kalori oranı 1200’ün altında düştüğünde ise metabolizma yavaşlayacak ve kilo verme sürenizde böylece sekteye uğrayacaktır. Bunun sebebi ise vücuda alınan kalori miktarının azlığı ile vücut kendini koruyacak ve kalori depolama yoluna girecektir. Bu dönemde kilo almanızda mümkündür. Vücut yokluk belirtileri göstererek alınan kaloriyi depolayarak kendinizi daha şişkin hissetmenize neden olabilir. Bu sebepten günde ortalama 1200 kalori metabolizma hızını arttırmak için mutlaka alınmalıdır.

Hareket Şartı

Bilimsel araştırmalar ve yapılan deneyler gün içerisindeki hareketlerin doğrudan metabolizma hızını etkilediğini kanıtlamaktadır. Gün içerisinde aktif olarak hareket eden, hareketli bir işte çalışan veya günlük ev işleri de dahil olmak üzere bu kişiler daha hızlı kilo vermektedir. Çünkü hareket sonucu vücut çalışır ve metabolizmanızda çalışır. Masa başı bir işte çalışıyor veya gün içerisinde uzun süre belirli bir pozisyonda kalıyor iseniz metabolizma hızınızın da yavaşlaması beklenir. Kilo verme sürecinde ve sağlıklı yaşam için hareket alanlarınızı genişletmeyi ihmal etmemelisiniz.

Hangi Besinler Tüketilmeli?

Kimyasal koruyucuların olmadığı veya daha az yer aldığı ürünler metabolizma hızını etkiler. Obezite hastalığının en büyük nedenlerinden biri de kimyasal koruyuculu ürünlerin çok fazla tüketiliyor oluşudur. Bu sebepten organik beslenmeye yönelebilirsiniz. Yaz aylarında süreci desteklemek için karpuz tercih edebilirsiniz. Karpuz içerisindeki amino asitler ve yüksek su miktarı metabolizma hızını arttırdığı yönünde yapılan deneyler bizlere oldukça açık sonuçlar vermektedir. Süt ve süt ürünlerinin içerisinde maddeler yine yağ yakımını arttırırken düzenli olan tüketildiğinde ise yağların daha kolay çözülmesine yardımcı olur. Bu durum da hem kilo vermenize hem de metabolizmayı hızlandırmayı olumlu yönde etkiler. Haftada 1-2 gün mutlaka balık tüketilmelidir. Omega-3 yağı yine hızı arttırıcı özelliğe sahiptir.

Spor Yaparak Metabolizma Hızlanır

Metabolizmayı hızlandırmanın en etkili yollarından biri şüphesiz egzersiz yapmaktır. Ancak vücut bir süreden sonra bu düzeni kabul edecek ve metabolizma hızını düşürecektir. Bu sebepten yaptığınız sporda egzersizleri çeşitlendirebilir veya ara günler yaratabilirsiniz. Örneğin haftada 5 gün spor yapıp 2 kilo verebilirsiniz. Ancak spora 2 gün ara verip yeniden spora başladığınızda yaktığınız kalori miktarı metabolizma hızınız artacağından daha fazla olacaktır. Ayrıca yaptığınız spora ek olarak ağırlık egzersizleri de çalışabilirsiniz. Kaslarınızı güçlendirici egzersizler ile metabolizma hızını arttırarak yağ yakma sürecini hızlandırarak kaslarınızın güçlenmesi ile istenilen görüntüye daha kısa sürede erişebilirsiniz. Spor yaparken ihtiyacınız olan tüm ekipmanlara Sportive.com.tr den ulaşabilirsiniz.