Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Ne Zaman Dizlik Kullanılmalıdır?

Egzersizler sırasında dizlik kullanmak sakatlıklardan korunmak ve performansı arttırma için gereklidir. Kaslarınızı geliştirmeye çalışırken bilerek ya da bilmeyerek bazen kaslarınıza çok fazla baskı yapıyor veya çok çalıştırıyor olabilirsiniz. Özellikle sık sık antrenman alıyor ve kaslarınıza gerekli dinlenme süresi vermiyorsanız yahut antrenman arasında yine dinlenme süresini kısa tutuyorsanız kaslarınızda zedelenmeler veya zorlanmalar yaşanabilir. Bu durumda sakatlığa davet çıkaracak bir durumdur. Antrenman sırasında hangi durumlarda dizlik kullanmanız gerektiğini merak ediyorsanız detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Antrenman Dizliği Nedir?

Yoğun ve yorucu antrenmanlar uygulayan kişiler için sakatlık riskini azaltan ve performansı arttırmak için üretilmiş olan bu ekipman birçok sporcu için kullanılabilir. Tüm kas gruplarını çalıştıran antrenmanların yanı sıra fitness, jimnastik, halter veya vücut geliştirme sporu ile ilgilenen sporcularda antrenman sırasında kullanabilirler. Zorlayıcı egzersizlerde vücudunuzu ve kaslarınızı korumak için çeşitli önlemler almak ise sakatlıkların önüne geçilmesi için önemlidir. Kilo vermek amaçlı egzersiz yapıyorsanız yine dizlik kullanabilirsiniz. Vücut kaslarını korumak için yapılan çeşitli ekipmanlar bulunmakla birlikte bacak kaslarını korumak ve kas zedelenmesinin önüne geçmek için kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Ne Zaman Kullanılması Tavsiye Edilir?

Yoğun antrenman programı uyguladığınız dönemlerde yahut tüm vücut kaslarınız çalıştıran egzersizler esnasında kaslarınız tahmininizden çok fazla yorulacaktır. Özellikle antrenman sırasında yeteri kadar kendinize dinlenme süresi vermiyor iseniz mutlaka dizlik kullanmalısınız. Bu dizlikler esnek formdadır ve hareketlerinizi kısıtlamaz. Çorap gibi giyilip diz bölgesine çekilerek pratik yapısı ile kullanımda kolaylık sağlarken kaslarda hasarın olmamasına ve kasları zedelenmesine engel olabilmek adına orta ve yoğun antrenmanlar esnasında kullanılmalıdır.

Dizlik Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Dizliği uygun bölgeye çekerek eklemlerin daha sıcak kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu durum eklemlerinizi korurken aynı zamanda antrenman alacağınız verimi de arttıracaktır. Tüm vücut çalışmalarının yanı sıra özellikle bacak bölgesini kuvvetlendirme antrenmanları yaptığınızda bu bölgedeki kasları koruyarak hasar almasının önüne geçecektir. Kas hasarlarına engel olmak için kullanılırken aynı zamanda diğer antrenmanlarda da kullandığınız aletlerden dizlerinizin zarar görmesini engelleyecektir. Unutmayın ki spor esnasında tüm kazalar hareketin yanlışlığından değil bazen alete çarpmadan veya spor salonundaki düşmelerden kaynaklanır. Salonlarda zeminler kaygandır ve düşüp dizlerinizi zedeleme olasılığınız bulunmaktadır. Tüm bu olumsuz durumlara karşılık dizlerinizi korumak için antrenman esnasında dizlik kullanabilirsiniz.

Dizliklerin Yapısı Nasıldır?

Bu dizliklerin kullanımı oldukça kolaydır. Yapısı yumuşak ve esnektir ve çorap gibi giyilerek kullanılmaktadır. Kumaşı ile eklemleri korurken aynı zamanda bölgenin sıcak kalmasını da sağlayacaktır ve bu durumda performansınızı arttırır. İstasyonlarda ve dizlerinizi kullandığınız antrenmanlarda diz bölgesini korurken ağırlık kaldırırken sporcuya destek de sağlamaktadır. Diz kılıfı şeklinde de anılan bu dizliklerin özel formu ile dizin doğal dokusunu korumaya yardımcıyken sporcunun konforunu da arttırmaktadır. Antrenman esnasında sakatlanmamak ve performansı arttırmak isteyen her sporcu tarafından kullanılması önerilebilir.