Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Orta Yaşlarda Egzersiz Yapmanın Önemi Nedir?

Sporu yalnızca güzel bir vücuda sahip olmak için yapılıyor diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Orta ve ileri yaşlarda spor yaparak daha dinamik, daha dinç ve daha sağlıklı bir hayat sürebilirsiniz. Biyolojik saatimiz sürekli ilerler ancak bu saatin etkilerinden minimum seviyede etkilenmek bizim elimizdedir. Saat ilerledikçe organizmalar yıpranıyor ve çalışmasında bozulmalar meydana gelebiliyor. Bu sürecin daha hızlı veya daha yavaş akması bazı etkenlere bağlıdır. Örneğin genetik en önemli etkenlerden biriyken çevresel durumlar, fiziksel aktiviteler ve kişinin sağlığı da çok önemlidir. Genetik özelliklerin değiştirilmediği kabul edilse de egzersizler ile genetik özelliklerinizi olumlu yönde kullanabilirsiniz. İşin aslı 60 yaşında ağırlaşmış bir yaşam yerine 80 yaşında daha dinç ve aktif olmak bize bağlıdır.

Kaliteli Yaşam İsteyenler

Gelişen dünyanın nimetlerinden biri yaşam süresini uzatırken bu yaşamı daha kaliteli yaşamak bizlere kalmaktadır. Orta yaş ve ileri yaşlar için bu kelime kimseye muhtaç olmadan yaşamak ve her işini kendi hallediyor olmasıdır. Vücudun fizyolojik olarak yorulması ve kronik hastalıklarında beraberinde gelmesi ile bu durumu yaşamak zor görünebiliyor. Ancak bu etkileri yavaşlatmak ve daha dinç bir bedene sahip olmak için sporu hayatınızın bir parçası haline getirmek en doğru karar olacaktır.

Bu Yaştan Sonra Spor Etkili mi?

Bu düşünceyi kafanızdan silip atın. Çünkü zararın neresinden dönülse kardır ve hangi yaşta olursanız olun nefes aldığımız sürece hiçbir şey için geç değildir. Hemen egzersizlere başlayarak kalp, damar ve solunum fonksiyonlarınızı güçlendirebilir, kaslarınızdaki dayanıklılığı arttırabilir, eklem hareketliliğinizi çoğaltabilir, kemiklerinizdeki mineral yoğunluğunu arttırabilir veya azalmasını yavaşlatabilir ayrıca ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayabilirsiniz. Eğer egzersiz için evinizden başka alanları tercih ederseniz yeni sosyal ortamlara katılabilir ve ruhsal açıdan kendinizi daha mutlu hissedebilirsiniz.

Sadece Size Özel Program

Vücudu zinde olan ve herhangi bir kronik rahatsızlığı olmayan kişiler için özel program ne kadar önemliyse sizin için bu önem kat ve kat artmaktadır. Orta ve ileri yaşlardaki program da sizin mevcut hastalıklarınıza, hayat tarzınıza ve size uygun olmalıdır. Eğer daha önce hiç spor yapmadıysanız programınızda mutlaka görsel öğeler ile destek vererek hareketin doğru yapılışını daha kolay öğrenebilirsiniz. Programınız için öncelikle uzmandan yardım almanızı tavsiye ederken hedefin risklere göre belirlenmesini unutmayın. Genel vücut ve sağlık değerlendirmesinin ardından sizi yormayacak bir program çıkarılmalıdır. Sizi sizden daha iyi tanıyamaz ve uzmanın tavsiyelerini dinledikten sonra mutlaka kendi süzgecinizden geçirip ortak paydada buluşmak gerekmektedir.

Program Oluşturulurken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kendiniz bir program oluşturmak veya uzmandan yardım almak istiyorsanız öncelikle sağlık geçmişinizi bir kâğıda dökün. Zihninizde olması bazı ayrıntıların kaçırılmasına neden olabilir. Gözle görmek her zaman daha iyidir. Bunun yanında egzersizlerden beklentilerinizi, hangi bölgelerin güçlenmesini istediğinizi, günlük hayatınızda neleri değiştirmek istediğinizi ve günün ne kadar süresinde spor yapmak istediğinizi yazdıktan sonra program oluşturmak çok akıllıcadır. Böylece hiçbir noktayı kaçırmadan en doğru ve size en uygun programı belirlemiş olursunuz. Ayrıca beslenme düzeninizi da yazmak ve üzerinde istişare etmek gereklidir. Orta ve ileri yaşlarda size en uygun egzersiz programı ile dayanıklılığınızı, yaşam kalitenizi arttırırken gençlik hallerinizi hatırlayacaksınız. Sağlıkla ve zinde kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir