Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Oturmaktan Sıkıldınız Mı Kendinize Uygun Sporu Bulun

Eğer oturmaktan sıkıldıysanız, bu spora başlamanız için harika bir fırsat olabilir. Belki de hayat size harekete geçmeniz için bir mesaj veriyordur. Bu mesajı alıp değerlendirin ve sıkıntınızı spor yaparak giderin. Kendinize uygun sporun ne olduğunu bularak işe başlayabilirsiniz.

Spor Yapmanın Faydaları

Spor yaptığınız takdirde, yaşam kalitenizin arttığını ve artık sıkılmadığınızı göreceksiniz. Spor yaparak kendiniz için çok önemli bir adım atmış olursunuz. Günlük olarak egzersiz yapmanın faydalarına göz atmak gerekirse;

  • Fiziksel performansınız gelişir
  • Kondisyonunuz artar
  • Kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskiniz azalır
  • Kan basıncınız düzene girer
  • Beyninize daha fazla oksijen gitmeye başlar
  • Kalp damar dolaşımınızı etkiler
  • Kalp krizi geçirirseniz, hayatta kalma şansınız artar
  • Kalbiniz daha verimli kan pompalar

Liste saymak istedikçe daha da fazla uzatılabilir ve sporun faydaları saymakla bitmez.

Stres Atmak İçin Spor Yapın

Sporun stres faktörüne de iyi geldiği bilinen bir gerçek. Neredeyse her spor dalının insanları stresten uzaklaştırıp,  daha huzurlu bir ruh haline girmelerine olanak tanıdığı bilimsel olarak kanıtlandı. Bu nedenle oturarak harcadığınız vakti spor yapmaya kullanırsanız, fiziksel iyileşmenin yanı sıra ruhsal iyileşmeniz için de bir şeyler yapmış olacaksınız. Hayata daha pozitif bakmak isterseniz, hemen kendinize uygun bir spor belirleyin ve başlangıç yapın.

Önce Kendinize Bir Amaç Belirleyin, Sonra Başlayın

Kendinize bir amaç belirlemek, sizi spor yapmaya iten en önemli faktörlerden birisi olur. Sadece kilo vermek için spor yapmak zorunda değilsiniz. Sağlığınızı korumak için de spor yapabilirsiniz. Ya da bulunduğunuz kilonun üzerine çıkmak istemezseniz de spor yapabilirsiniz. Spor yapmak için çok fazla nedeniniz var. Kendinize hemn bir neden seçip bir yerlerden başlayın. Böylece her şeyin çok daha güzel gitmeye başladığını göreceksiniz. Örneğin hayatınızın çok düzensiz olmasından şikayet ediyorsanız, spor hayatınızı düzene koyma açısından size çok büyük yardımlarda bulunur. Amacınız bu olabilir ve amaç koyduğunuzda hedefe yaklaşmanız size kendinizi çok iyi hissettirecektir.

Spor Yaparken Aynı Zamanda Eğlenebilirsiniz

Eğer spor yapmak size eğlenceli bir aktivite olarak gelmiyorsa, bunu eğlenceli hale getirmek sizin elinizde. Kendinizi en iyi siz tanırsınız, bu nedenle bu aktiviteden nasdıl keyif alacağınızı en iyi siz bilirsiniz. Örnek vermek gerekirse zumba en eğlenceli egzersizlerden birisi olarak ön plana çıkıyor. Kendinizi müziğin ritmine bırakın ve dans edin. Yapmanız gerekenler bu kadar kolay. Zumba yaparken hem dans edip hem kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Oldukça kalori yaktıran bir egzersiz olması nedeniyle, kilo vermek istiyorsanız bunu da zumba aracılığıyla yapmanız mümkün.

Kendinize Uygun Sporu Bulmanın Yolları

Kendinize uygun sporu belirlemekte, kendinize öncelikle bir amaç belirlemeniz önemli. Amacınıza göre amacınıza hizmet edecek bir sporla işe koyulmalısınız. Örneğin eğer kilo vermek gibi bir amacınız yoksa, daha durağan sporları tercih edebilirsiniz. Bu günde yarım saat yürümek bile olabilir. Ya da evde yapabileceğiniz basit hareketlerle sporunuzu tamamlayabilirsiniz. Fakat kilo da vermek istiyorsanız, size kalori yaktıracak sporları tercih etmeniz gerekiyor. buna göre bir tercih yaparak işe kOyulabilirsiniz. Kilo vermek istediğinizde hareket anlamında daha zengin sporlara yönelmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Sporla Çok Daha Güçlü ve Zinde Olacaksınız

Eğer kas gücünüzden şikayetçiyseniz, bunu en basit şekilde sporla güçlendirebilirsiniz. Sor yapmak illa kas çalışmanıza gerek kalmadan, vücudunuzun, kemik yapınızın, kas sisteminizin çok daha güçlü olmasını sağlar. Kendinizi çok daha zinde hissedebilirsiniz ve bu da gününüzü çok daha verimli geçirmenizi sağlar. Kendimde dışarı çıkacak enerji bulamıyorum cümlesini neredeyse hiç kullanmadığınızı fark edebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, günde en az 20 dakikanızı spor yapmaya ayırmak. Kısa zaman içerisinde etkilerini siz de fark edeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir