Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Otururken Esneyin!

Otururken Esneyin! Uzun süre evde kalan, stres ve egzersiz eksikliğinden dolayı hareketsiz kalan birçok insan var. Bu nedenle, bu sefer, otururken kürek kemiklerini soyan, üst gövdeyi sıfırlayan, sert kalça eklemini gevşeten ve yarım gövdeyi gevşeten bir taşla iki kuştan oluşan bir esneme tanıtacağız.

Otururken Esneyin!

Karın Kaslarına Güç! Vücudunuzun Üst Kısmı Rahatlayacak!

Boyun ve omuz sertliğine neden olan kaslar skapulaya bağlanır. Başlangıçta kürek kemiği, bir meleğin kanatları gibi sırtın üst kısmında yüzen bir yapıya sahiptir, ancak uzun süre öne eğilmeye devam ederseniz, kürek kemiği dışa doğru çekilecek ve sertleşecektir.

Skapula çevresindeki kasları bilinçli olarak hareket ettirirseniz gevşetmek nispeten kolaydır. Kolunuzu yavaşça çevirerek kürek kemiğini hareket ettirin

Ayrıca, kalça ekleminiz sertse, ayak parmaklarınızı uyluklarınıza koymak zor olabilir, ancak devam ettikçe kalça ekleminiz açılacaktır, bu yüzden lütfen devam edin. Uyluklar, sırta benzer büyük kas gruplarından oluşur. Bu alanı sıkı bir şekilde uyararak, germe etkisi çarpıcı biçimde artacaktır. Uyandığınızda ve yatmadan önce daha da etkilidir.

Otururken Esneyin!

Otururken Tüm Vücudu Esnetme Nasıl Yapılır?

Nefesinizi tutmayın. Omuz üstlerinin hareket ettiğini hissedin.

(1) Bir sandalyenin arkasına kadar iyi bir şekilde oturun. Gücünüzü karnınızda hissedin, pelvisinizi kaldırın ve göğsünüzü gerin.

(2) Sağ ayağınızı sol uyluğunuzun üzerine koyun ve sanki üst vücudunuzu itiyormuş gibi biraz öne doğru eğin. Sol elinizi indirmeye devam edin, sağ elinizi kaldırın ve yavaşça döndürün.

(3) İki kez çevirdikten sonra içten dışa doğru da iki kez çevirin.

(4) Sol ayağınızı sağ uyluğunuzun üzerine koyun ve kolunuzu döndürün.

Yavaş ve derin nefes alın.

Karın kaslarını baştan sona gevşetmeyin. Sıkı oturun sadece sırtınızı kollarınızı hissedin. Birkaç kez yapınca rahatlayacaksınız.

Esnediğinizde sanki en uykulu zamanda kahve içmiş gibi enerjik hissedersiniz.

Nefesinize odaklanmanıza gerek yoktur. Sadece gevşeyinn, gevşeyin…