Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Pilates Başlama Rehberi

Pilates Başlama Rehberi; 20.yüzyılda Joseph Pilates tarafından yaratılan pilates yıllarca yoganın bir alt dalı olarak yorumlandıktan sonra günümüzde tek başına büyük bir spor dalı olarak kabul edilmektedir. Her spor salonunda pilates için ayrı bölümler ayrılırken birçok kişi pilates sporu sayesine formunu korumaktadır. Pilates severler içerisinde yer alıyor ve pilatese başlamak istiyorsanız yazımız size rehber olacaktır.

Kimler Pilates Yapabilir?

Pilates yapmak için herhangi bir ayrım ve kıstas bulunmamaktadır. Başka bir spor dalı yapıyorsanız dahi pilates sizin için uygun olacaktır. Herkese göre olan pilates günlük hayatın stresini ve yorgunluğunu azaltırken postür bozukluğunu düzeltmek isteyen kişilerinde ilk tercihi olmalıdır. Sağlık sorunu olmayan ve doktorunuzun da görüşü alınarak pilatese başlayabilirsiniz.

Aletli mi Aletsiz mi?

Pilates yapmaya karar veren kişilerin aklına ilk takılan soru aletli pilates veya aletsiz pilates kararsızlığıdır. Pilatesin her iki çeşidi de yararlı olmakla birlikte yeni başlayan kişiler için önerilen aletsiz pilates olacaktır. Aletsiz pilates mat üzerinde yapılarak vücudun dengesini arttırmaya yönelik egzersizler ağırlıktadır. Aletsiz pilates ile kendi vücut ağırlığınız ile çalışmak başlangıç seviyesi içi uygundur. Aletsiz pilates yaptıktan bir süre sonra aletli pilatese geçiş yapabilirsiniz. Aletli pilates ileri seviyede çok daha uygun olmaktadır. Pilatese yeni başlayanlar için uzmanlar aletsiz pilatesi önerirken orta ve ileri seviyede aletli pilates önerilmektedir.

Pilates Başlama Rehberi
Pilates Başlama Rehberi

Pilates Başlama Rehberi; Evde Pilates Yapılır mı?

Spor salonuna gidecek bütçesi olan kişiler spor salonuna gidecek zamanı bulamazken evde spor yapmak isteyenler ise bir türlü gerekli motivasyonu sağlayamamaktadır. Pilates sporunu spor salonunda yapabileceğiniz gibi evinizde de yapabilirsiniz. Temel hareketleri öğrenerek ve hareketlerin doğru yapılışını sağladıktan sonra evinizde de özgürce pilates yapabilirsiniz. Dilerseniz ön öğrenmesi evinizde yapıp ardından spor salonunda ki bir sınıfa yazıla bilirsiniz. Başlangıç aşamasını evde yapmak daha üst sınıfa üye olmanıza neden olabileceği gibi hareketi yapamazsam gibi endişelerinizin de azalmasına yardımcı olacaktır. Evinizde tek başınıza spor yapmak için gerekli isteği duymuyorsanız spor salonuna yazılmanız doğru olacaktır. Pilates grup dersleri ile aletli ve aletsiz pilates yapabilirsiniz. Spor salonu sınıfları en fazla 12 kişiden oluşmakta olup seviyeler birbirine uygun olacağından herhangi bir çekinceye gerek yoktur. Ayrıca grup dersleri ile aradığınız spor motivasyonunu sağlayabilirsiniz.

Pilates Yaparken Nasıl Giyinmek Gerekiyor?

Pilates yaparken önemsenmesi gereken konulardan biri de giyimdir. Pilatesi bol kıyafetler ile yapmak isterseniz sakatlanma veya düşme ihtimaliniz çok yüksektir. Üzerinize tam olan ancak çok sıkmadan hareket özgürlüğü sağlayan kıyafetler doğru pilates giyim tarzıdır. Egzersizler de en çok bacaklar hareketli olduğu için şortlar yerine tayt veya eşofman tercih edebilirsiniz. Bacaklarınızı yukarı kaldırdığınızda şortunuz size zorluk çıkarabilir veya hareketlerin esnekliğinden şortunuz yırtılabilmektedir. Tayt veya eşofmanın üzerine ise rahat hareket etmenizi sağlayan tshirtler seçilebilir. En uygun pilates kıyafet tercihlerini incelemek ve satın almak için www.sportive.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.