Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Pilates Derslerine Girmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Bir pilates sınıfında neler yapıldığını bilmiyorsanız ve pilates deneyimi yaşamak istiyorsanız, şimdi bir pilates dersine yazılmanızın tam da zamanıdır. Pilates; önceden hangi sporu yaparsanız yapın, vücudunuza birçok fayda sağlamaktadır.

Duruşunuz gelişir, bedensel uyum sağlanır ve çekirdek egzersiz programını öğrenmiş olursunuz. Mat ya da makinede pilates yapsanız da aynı avantajları elde etmiş olursunuz.

Pilates Nedir?

Pilates; postural uyum ve esnekliği artırarak, kasları güçlendirmeye yarayan, düşük etkili bir spor egzersizidir. Pilates egzersizleri, sadece çekirdeği hedef alsa da vücudun diğer bölgelerinde de etkilidir.

Pilates aletli ve aletsiz yapılabilir. Her ne şekilde yapılırsa yapılsın hareketlerin; yavaş, hassas ve nefes kontrolü dahilinde yapılması gereklidir. Pilates, her şeyi daha iyi yapmanızı sağlarken, vücudunuzu tam bir egzersizle çalıştırmanızı sağlar.

Mat Sınıfları ve Reformcu Sınıflar

Mat sınıfları ve reformu sınıflar olmak üzere iki farklı pilates sınıfı bulunur. Standart yoga matından daha kalın olan pilates matı ya da basınç noktalarına yastıklama işlemi yaparak ya da sabit ayak çubuğu ve yaylar sayesinde kayar bir platform üzerinde reformör adı verilen makinelerle egzersizler yapılır.

Pilateste; kaslarınız yerçekimine ve yayların, bantların direncine karşı kasları güçlendirir ve izole eder. Buradaki amaç, egzersizlere zaman ayırmak, yapılacak hareketlere odaklanarak nefesi doğru şekilde alıp vermektir.

Mat Sınıflarında Alet Bulunmaz

Pilates sınıflarının çoğunda sadece mat bulunur. Diğer sınıflarda reformcuya ek olarak birkaç farklı ekipmanı da beraber kullanır. En yaygın kullanılan alet ise Wunda adı verilen, dolgu ve yayları alçak bir sandalye, Cadillac (ki bu ileri düzey öğrenciler tarafından kullanılır), omurga düzeltici yüksek sandalye ve bacaklarda direnç oluşturmaya yarayan sihirli çemberdir.

Pilatese yeni başlayanların bu ekipmanları kullanmak için, belirli düzeyde ders almaları gereklidir.

Pilates Rutinleri Yoğun Olur

Pilates sınıflarında vücut ağırlığı rutinleri her zaman yoğun olmaktadır. İki inçten daha az sabitlikte hareket eden çekirdek odaklı bir hareket, abs yakmanıza neden olur. İyi bir pilates eğitmeni, her bir hareketi en iyi formda yapabilmeniz için, değişiklikler sunmalıdır.

Pilateste tüm odaklanma, en küçük hareketlerden başlar ve egzersizin amaçlandığı tüm kasların çalıştırılacağı anlamına gelir. Bu durum, kas ağrılarının oluşmasına neden olur. Ancak bundan endişe duymamalısınız. Vücut zamanla hareketlere alıştığı için, ertesi gün ağrınız olsa da kaslarınız bu duruma meydan okumaya başlar.

Pilates ile Birden Fazla Kas Çalışır

Pilates, sadece bir kas grubuyla ilgilenmez. Pilates, vücutta göbek ve gövde ile ilgilenmenin yanında; kalça, iç ve dış uyluklar, arka kısım ve tüm gövdeyi çalıştırır. Bu yüzden tüm vücuda uygun olacak bir pilates egzersizi seçilmesi gereklidir.

Pilates sınıfına yeni başlayanlar; çekirdek gücü ve dengeyi hedef alan nefes egzersizi yapar. Omurgayı ve vücudun arkasını geren, aynı zamanda karın bölgesini güçlendiren hassas hareketler yapılır.

Omurgaya masaj yapan ve sırtı açan, yuvarlanma hareketi yapılır. Karın ve sırt kaslarını güçlendiren 5 serisi de pilates egzersizleri içinde bulunur.

Pilatese Uygun Kıyafetler

Her pilates sınıfında, pilatese uygun kıyafetlerin tercih edilmesi gereklidir. Vücudu saran kıyafetler, özellikle tercih edilmelidir. Böylece eğitmen, yapılan hareketleri daha iyi görür ve kıyafetlerin parçaları, aletlere sıkışıp kalmaz.

Pilateste, uzanarak ve bacaklar üzerinde yapılan birçok egzersiz bulunur. Bu egzersizler yapılırken, şortların yukarı doğru katlanması normaldir. Şort giymek yerine; kapüşonlu ya da uzun kollu tişört, kapri ya da tozluklar tercih edilmelidir.

Pilates ayakkabıları için, herhangi bir kısıtlama yoktur. Ancak hareketlerin doğru ve sağlıklı yapılabilmesi için ya yalın ayak ya da pilates çorabı tercih edilmelidir. Çorap kullanacak pilatesçiler, lastik detaylı çorapları tercih etmelidir. Çünkü hareket yaparken ve pilates ekipmanı kullanırken, çorapların kayması engellenmiş olur.

Pilates Dili

Diğer sporlarda olduğu gibi pilatesin de kendine özgü bir dili bulunur. “Omurganızda soyun” dendiği zaman, omurdan omura yavaş hareket edin anlamına gelmektedir. Pilates, elektrik santralinizin vücudun merkezini ifade etmesi ve tüm gücünüzün hareketini yürütmek için yapılan bir egzersizdir.

Bu yüzden pilates dilini yavaş yavaş öğrenerek, size yabancı gelen tüm terimleri zamanla öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Pilates Çok Yönlü Bir Spordur

Her pilates çalışmasında ilk haftalarda yoğunluk olsa bile, sınıf atlamak için asla planlama yapılmamalıdır. Pilates yorgunluğunun vücuttan atılması, bir ya da iki güne ihtiyaç vardır.

Pilates vücudu esnetirken hem güçlendiriyor hem de hizaya getiriyor. Bunun yanında beden, her yönüyle daha iyi hareket etmeye hazırlandığı için, diğer fitness hareketleri de tamamlanmış oluyor.

Pilates rutini ile; daha hızlı koşmak, daha iyi yüzmek ve yogada yapılan zor kol dengesine ulaşmak, çok daha kolaylaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir