Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Pilatesin Kadınlar İçin Etkileri

Pilates bir spor çeşidi olduğu gibi, bir tedavi yöntemi olarak da yapılabilecek sporlardan birisidir. Vücudunuzun esnek bir yapıya sahip olmasında önemli bir yer oynayan pilates, bunun yanı sıra kambur durma, eğri omurilik gibi sağlık problemlerinin de en iyi çözümlerinden birisidir. Sırt ve bel ağrılarınızdan kurtulmak için de pilates yapmayı tercih edebilirsiniz.

Pilates Nedir?

Geçmişi 100 yıla dayanan pilatesin çıkış noktasını, vücuttaki denge, hereket ve nefes sistemlerini kontrol altına almak oluşturuyor. Kemik ve kasları güçlendirmek için ve hayat boyu ayakta durabilmemizi sağlayan bu yapıları canlı tutabilmek için oldukça önemli bir yere sahip olan pilatesin temelini, bu yapıları çalıştıran hareketler oluşturuyor.

Pilatesin Vücuda Sağladığı Yararlar Nelerdir?

Pilatesin vücut için bilinen en önemli yararlarından birisi vücudu şekillendirmesidir. Zaman zaman vücudumuzda işimiz gereği ya da başka etmenlerle duruş bozuklukları oluşmaya başlıyor.pilates bu duruş bozukluklarıyla baş etmemiz için en sağlıklı yöntemlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Yapacağınız pilates egzersizleriyle hem vücudunuzu daha sağlıklı hissetme hem de oldukça estetik bir görünüme kavuşma imkanını elde edebilirsiniz.

Duruş bozukluklarının yanı sıra, neredeyse her spor dalında olduğu gibi pilates de kilolarınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır. Pilateste yaptığınız hareketler metabolizmanızı hızlandırır ve vücut sıcaklığınızı yükseltir. Bu da terleyip kalori yakmanızı sağlayacaktır.

Pilates ile Vücudunuzun Tamamını Çalıştırabilirsiniz

Birçok egzersiz hareketi vücudun belli bölgelerine odaklanmakta ve yapılan hareketler sadece o bölgeler üzerinde etkili olmaktadır. söz konusu pilates olduğunda durum değişir. Çünkü pilates vücudunuzun sadece bir noktasına odaklanmaz, tüm kaslarınızı çalıştırmanıza yardımcı olur. Pilates yaparken başka bir egzersiz yapmanıza gerek kalmaz.

Pilates ile vücudunuzun tüm kaslarını çalıştırabildiğiniz için, vücudunuzdaki her kemik ve her kası güçlendirmiş olursunuz. Vücudunuzun her bölgesini şekillendireceği için, alt ve üst bölgeleriniz birbiriyle orantılı bir görünüme sahip olacaktır. Pilates yaparken daha etkili sonuç almak için, bantlar, elastik toplar, çemberler gibi araçlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Yapacağınız hareketleri bu araçlar yardımıyla yaparsanız, vücudunuza daha hızlı etki ettiğini görebilirsiniz.

Pilates Günün Stresini Atmanıza Yardımcı Olur

Özellikle çağımızda insanların kronik bir problemi haline gelmiş olan stres, neredeyse hepimizde görülen bir problem olarak karşımıza çıkıyor. İnsanlar gün içerisinde pek çok nedenden ötürü kendisini stres altında hissedebiliyor. Günün stresini atmak ya da sabahlarınız değerlendirip güne daha pozitif başlamanız için, pilates yapmak size iyi gelecektir. Vücudunuzu sıkılaştırıp, dikleştirip, fazla kilolarınızdan kurtulurken, aynı zamanda kendinizi iyi hissettirecek bir şeylerle de uğraşmaya başlamış olacaksınız.

Pilates stresin yanı sıra anksiyete, depresyon gibi psikolojik sorunlar ve koordinasyon problemi ve konsantrasyon problemi ile de baş etmenize yardımcı olacaktır. Pilatesi yaparken sadece nefesinize, kendinize ve gücünüze odaklanmanız, tüm bu yararları kendinizde görmeniz için yeterli olacaktır. Bu sebeple ruhsal sorunlarınızla baş etmeniz için de pilates iyi bir yoldur.

Daha Esnek Bir Yapıya Kavuşacaksınız

Pilatesin duruş bozukluklarını düzeltmesinin yanında en çok bilinen bir diğer etkisi de vücudun daha esnek bir yapıya sahip olmasını sağlamasıdır. Pilates hareketleri genellikle vücudunuzu esnetmeye yönelik hareketler içermektedir. Pilates yaparken hiç bilmediğiniz kaslarınızı hissetmeye başlarsınız. Bu da kaslarınızın esnemesine ve açılmasına yardımcı olur. Bu esneme hareketleri vücudunuzu esnekliğe kavuştururken aynı zamanda sıkılaşmanıza da sağlar. Kaslarınızı çalıştırmak istiyorsanız, hareketleri yaparken iyice esnediğinizden emin olmalısınız. Kendinizi çok zorlamadan, kaslarınızın yandığını hissetmelisiniz. Fazla zorlamaya çalışmanız birtakım sakatlıklara yol açabilir. Bu yüzden dikkatli olmanız gerekir.

Pilates Yaptıktan Sonra Vücudumda Ne Gibi Değişiklikler Görebilirim?

Pilatesin vücudunuz için sayılabilecek birçok faydası vardır. Düzenli olarak pilates yapmaya başladıktan sonra vücudunuzda görebileceğiniz değişikler şu şekilde;

  • Daha esnek ve güçlü bir yapıya sahip olacağınız için, dış etmenlerden gelen darbelere karşı daha dayanıklı olacaksınız.
  • Karın kaslarınız ve vücudunuzdaki her kas sıkılaşacak ve kilolarınızdan kurtulacaksınız.
  • Eğer orta yaşlardaysanız, ileriki yaşlarınız için büyük bir yatırım yapmış olacaksınız.
  • Vücut şekliniz pilateste yaptığınız hareketler yardımıyla daha orantılı bir görünüme kavuşacak.
  • Kambur durma vb. bir probleminiz varsa, pilates yardımıyla bu sorundan kurtulacaksınız.

Hangi yaşta olursanız olsun pilatese istediğiniz zaman çalışabilirsiniz. Fakat size uygun bir programda çalışabilmek için, alanında uzman kişilerden yardım almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir