Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Pilatesin Yararları

Son dönemlerin hem kadınlar hem de erkekler için en popüler egzersizlerinden birisi olan Pilates gün geçtikçe daha fazla insana ulaşmaktadır. Çeşitli yaş gruplarından birçok insanın büyük bir keyifle yaptığı pilates bedensel ve zihinsel anlamda birçok faydaya sahiptir. Basit core kaslarının güçlendirilmesi ve bedene muazzam bir esneklik katmasının yanı sıra pilates, psikolojik anlamda da stresle mücadelede büyük katkıları olan egzersizler bütünüdür.

Pilatesin Mucizevi Faydaları

Her yaştan ve her cinsiyetten insanın yapabileceği ve iyileşme amacıyla bile uygulanan pilates egzersizleri insna bedeni ve ruhu için birçok olumlu etkiye sahiptir. Bu mucizevi faydaları ile çocuklar, yaşlılar, kilo vermek isteyen insanlar, hamileler ve bedenin bağışıklık sistemini güçlendirmeye çalışanlar için birçok ideal sonuçlar yaratmaktadır.

Kilo Vermeye Yardım Eder

Düzenli ve rutin yapacağınız pilates egzersizleri ile sağlıklı bir şekilde kalori yakabilir ve haftada rahatlıkla bir kilo verebilirsiniz. Ayrıca pilates ile vücudunuzda hızlı bir şekilde sıkılaşma yaşayacağınız için vücudunuzun toparlandığını da hissedeceksiniz.

Sırt ve Omurga Ağrılarına İyi Gelir

Sürekli sırt ağrısı ya da bel ağrısı çekenler için düzenli pilates oldukça rahatlatıcı etkilere sahiptir. Pilates egzersizleri sayesinde core kasları güçlendirildiği için daha sıkı sırt kaslarına sahip olarak hem duruşta bir düzelme kaydediliyor hem de sırt ağrılarında ciddi oranda bir rahatlama yaşanıyor. Özellikle masa başı iş yapan kişilerin sıklıkla yaşadıkları yanlış duruştan kaynaklanan sırt ve omuz ağrılarına büyük oranda çözüm sağlamaktadır.

Pilates İle Yaralanma Riskleri Azalır

İlk etapta böyle bir şey mümkün değilmiş gibi görünse de pilates ile mümkün. Çünkü pilates egzersizleri zaman içerisinde vücut esnekliğini ve dayanıklılığını artırdığı için günlük rutin işlerinizde karşılaşabileceğiniz incinme ve yaralanma risklerinizi oldukça azaltmış olursunuz.

Pilates sistemli bir egzersizler bütünü olarak kullanılmaya başladığında dansçıların yaşadıkları yaralanmaları tedavi eden ve beden esnekliği kazanmaları sayesinde tekrar yaralanmaların önüne geçilen bir amaçla da kullanılmıştır.

Ayrıca pilates işlevsel egzersizleri ile vücut bilinci oluşturmakta, eklemler, kaslar ve tendonlarda oluşan stresi azaltmaktadır.

Pilates İle Vücut Esnekliği Artar

Pilates egzersizleri ile omurganın esnekleşmesi sağlanmakta ve vücutta daha fazla hareket kabiliyeti oluşmaktadır. Bu durum da bedensel esnekliğin artmasını sağlamaktadır.

Pilates Duruşu Düzeltir

Özellikle masa başı işlerde çalışan kişilerin meslek hastalıklarından birisi olan eğik ve yanlış duruş pilates ile tamamen düzeltilebilir. Pilates ile doğru bir kas simetrisi ve dengesi oluşturularak yanlış duruş alışkanlıklarının etkileri tersine çevrilebilmekte. Bu da bedene yeniden bir denge ve doğru postür kazandırmaktadır.

Pilates Stresi ve Depresyonu Azaltır

Pilates yalnızca beden ksa gruplarının güçlenmesini ve omurga problemlerini azaltmak ve ortadan kaldırmakla kalmaz aynı zamanda ruhsal anlamda da kişiyi rahatlatır. Tam bir konsantrasyon gerektiren pilates hareketleri kişide beden zihin bütünlüğünü sağlar ve bu da kişinin anksiyete, depresyon ve stresle baş edebilme kabiliyetini artırır.

Pilates İle Daha Rahat Bir Hamilelik

Hamilelik sırasında vücuda yüklenen kilolar ve ağırlık vücutta zaman içerisinde özellikle bel ve sırt bölgelerinde ağrı yaratmaya başlar. Pilates ile bel ve sırt bölgelerindeki kas grupları güçlendirilerek bu ağrılar hafifletilebilir. Ayrıca yine hamilelikte en sık rastlanan şikayetlerden birisi olan ödeme karşı da oldukça önemli faydaları bulunmaktadır. Egzersiz yapmanın zihinsel anlamda bir rahatlama sağlaması da anne adayları için hamilelik dönemini daha huzurlu ve stresten uzak geçirmesine yardımcı olur. Hatta anne ve bebek arasındaki duygusal bağın güçlenmesine de katkıda bulunur.

Çocuklarda Zihinsel ve Sosyal Gelişime Yardımcı Olur

Düzenli pilates yapan çocuklarda konsantrasyon ve zihinsel gelişime yardımcı olan pilates aynı zamanda çocuğun kendisini daha rahat ifade edebilmesine de katkıda bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir