Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Plaza Çalışanlarının Hayatını Değiştirecek Aktiviteler

Eğer ofiste oturarak çalışılan işlerden birinde çalışıyorsanız, egzersiz yapmak sizin için çok daha önemli. Bu nedenle hareket etmeye herkesten çok özen göstermelisiniz. Ofis sonrasında ya da çalıştığınız esnada bile yapacağınız ufak tefek hareketler sayesinde, hareket edip sağlığınızı ve kilonuzu kontrol altında tutabilirsiniz.

Sürekli Oturarak Çalışıyorsanız, Hareket Etmek Sizin İçin Daha Önemli

Oturarak çalışmak, sürekli oturmak, beraberinde çok fazla hastalığı getirebilir. Bu nedenle böyle bir işte çalışıyorsanız hareket etmeye herkesten çok dikkat etmeniz gerekiyor aksi takdirde ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu noktada kendiniz için bir spor planlaması yapabilirsiniz. Boş günlerinizi mutlaka egzersiz yaparak da değerlendirmelisiniz ve bunu alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor.

Oturarak Çalışmak Kilo Aldırıyor

Ofis ortamında çalışan birisinin kilo alma ihtimali birçok kişiye göre çok daha yüksek. Örneğin öğle yemeği sonrasında hareket etmeden tekrar masa başındaki işinize dönüyorsunuz ve o yemekler size hep kilo olarak geri dönüyor. Bu nedenle ofisten çıktıktan sonra yaptığınız şeylerin sağlığınız için önemli olduğunu unutmayın. Eğer kilonuzu kontrol altında tutmak isterseniz, mutlaka iş sonrasında hareket etmeniz gerektiği bilincine kendinizde yer açmalısınız.

İş Sonrası Aktiviteler Yapın

Ofis ortamında çalışmak da oldukça yorucudur. Gün sonu beden yorgunluğunuz çok fazla olmasa bile beyin olarak kendinizi fazlasıyla yorulmuş hissedebilirsiniz. Bu nedenle eve gittiğinizde yapmak istediğiniz tek şey yemeğinizi yiyip, koltuğunuzda dinlenmek olabilir. Bunu yaparken unutmamanız gereken şey, bu durumun sağlığınızı olumsuz etkileyeceği bununla birlikte kilo problemleriyle karşılaşmanıza neden olacağı. Bu noktada, kendinize ve sağlığınıza dikkat etmeniz için, işten sonra biraz dinlenip sonra dışarı çıkmak bir şeyler yapmak, sizin için daha iyi olacaktır.

Ofiste Otururken Hangi Egzersizler Yapılabilir?

İş sonrasında dinlenmek istiyorsanız ve boş zamanlarınızda egzersize vakit ayırmayı tercih ediyorsanız, çalışırken de yapabileceğiniz bazı egzersizler bulunuyor. Çalışırken oturduğunuz yerden yaptığınız hareketler, kendinizi daha iyi hissetmeniz noktasında size yarar sağlayabilir. Bu hareketler;

  • Boyun esnetme
  • Omuz silkme hareketi
  • Göğüs açma egzersizi
  • Size sarılma hareketi
  • Kalça kaslarını esnetme hareketi
  • Dize sarılma hareketi
  • Arada bir ofis içerisinde kalkıp dolaşabilirsiniz

Gibi hareketler ile örneklenebilir.

Hafta Sonlarınızı Mutlaka Değerlendirin

Ofis çalışanları hafta sonu genellikle tatil olur ve buna bağlı olarak, hafta sonlarınızı güzel aktivitelerle çeşitlendirip, egzersizlerinizi yapabilirsiniz. Hafta sonu pikniğe gitmek bile sizin hareket etmeniz noktasında oldukça etkili olur. aynı zamanda keyifli vakit geçirmenizi de sağlar. Bununla beraber hafta sonunuzu kamp yaparak değerlendirebilirsiniz. Uzun doğa yürüyüşleri hem plaza ortamının üzerinizde yarattığı baskı ve stresi hem de yorgunluğunuzu üzerinizden alıp götürür.

Akşam Yürüyüşleri ve Koşuları Tam Size Göre

Egzersiz için hafta sonunu beklemek zorunda değilsiniz ki bu sağlığınız için çok daha iyi olacaktır. Dilerseniz iş çıkışında her gün olmasa bile bazı akşamları, yemek sonrası yürüyüşleri ya da koşuları ile değerlendirebilirsiniz. Yemekten sonra yapacağınız koşu ve yürüyüşler, yediklerinizi de daha kolay sindirmenize yardımcı olur. Artı olarak hiçbir yediğiniz size kilo olarak dönmez. Çünkü hareket ederek yediklerinizin erimesini hızlandırmış olursunuz. Böylece vücudunuzun kilo almamasına yardım etmiş olacaksınız.

Evde Egzersiz Yapın ve Hareket Edin

İş çıkışı kendinizi çok yorgun hissettiğiniz ve o gün için hiçbir şey yapmak istemediğiniz günler olabilir. Ya da hava çok soğuktur ve dışarı çıkıp hasta olmamayı tercih edebilirsiniz. Böyle durumlarda evde kaldığınızda, evdeki zamanınızı da değerlendirebilme şansına sahipsiniz. Tıpkı ofiste oturduğunuz yerden yapabileceğiniz egzersizler olduğu gibi, bunu evde de yapabilmeniz mümkün. Evdeyken ufak tefek hareketler yaparak kaslarınızın ve vücudunuzun hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Böylece bütün gün hareketsiz kalan kaslarınız açılmış ve hareket olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir