Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Plogging: Fitness Trendi

Plogging: Fitness Trendi; Açık havada yürümek, koşmak ve bisiklete binmek sadece vücut için faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda zihin için de besleyicidir. Çevrenin korunmasına yardımcı olan bu faaliyetlere ekstra değer katarak dünyamıza yardımcı olabiliriz. Plogging devreye giriyor. Plogging kavramına hızlıca bir göz atalım.

Ekosistemler Plogging’den Yararlanabilir mi?

Muhtemelen yürümenin veya koşmanın ekosisteminiz üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini hiç düşünmediniz. Ancak plogging sırasında koştuğunuzda, ekosisteme bir birey olarak katkıda bulunuyorsunuz. İsveç, Galler, Yeni Zelanda, Almanya, Güney Afrika, İsviçre, Norveç, Türkiye ve daha birçok ülkedeki plogging yarışlarını online sistemimiz üzerinden takip edebilirsiniz.

Plogging Fitness Trendi

Akıllı telefonunuza indirdiğiniz bir uygulama ile plogginginizi takip edebilirsiniz. Plogging çalıştırmasını başlattığınızda uygulamayı açmanız yeterlidir. Koştuğunuz veya yürüdüğünüz yol yeşile boyanmıştır. Böylece insanların dünyanın neresinde programlama yaptığını görebilirsiniz. Ayrıca, çevrimiçi haritada yeşil ile işaretlenmiş her dört kilometrede bir ağaç dikimi olacak. Ülkemizde uygulamanın ilk iki yılında plogging ve yürüme yolu ile toplam 20.000 ağaç dikilmiştir. Koşu aksesuar ürünlerimizin desteği ile plogging işlerinizde daha verimli olabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Plogging Yaparken Kaç Kalori Yakılır?

Diyelim ki standart bir koşudan daha fazla kalori yaktınız. Çünkü plogging daha fazla hareket gerektirir. Her atıştan sonra, onu almak için eğilin ve çömelin. 30 dakikalık plogging ortalama 288 kalori yakar. Hafif koşu yapmanın 235 kalori yaktığı söylenebilir. Koşarken sürekli eğilip ayağa kalkmanız gerektiğinden hareket özgürlüğünüzü kısıtlamayan koşu kıyafetlerini tercih edebilirsiniz. Nefes aldıkça teri buharlaştıran özel teknolojisi sayesinde ara vermeden uzun süre programlayabilirsiniz.

Plogging Etkileri

Bu tür bir antrenmanı hiç duymamış olsanız bile, açık havada terlemenin ve yakıt ikmali yapmanın yeni favori yolu olacağına eminiz. Ayrıca, insanlar bunu gerçekten iyi amaçlar için yapıyor. Plogging iyi hissettiriyor. Hareket, bireylerin, meslektaşların, arkadaş gruplarının ve tüm toplulukların şu anda yaptığı şeydir. Temel olarak, temiz havaya çıkın ve yol boyunca çöp toplayarak koşun. Evde sıkı bir şekilde antrenman yaparken gezegeni – evimizi – temiz tutmak için üzerlerine düşeni yapıyorlar. ve iletişime geçin.

Plogging Fitness Trendi

Plogging Nedir Nasıl Yapılır?

Plastik kirliliği istatistikleri yükselmeye başladı. Her yıl 300 milyon ton plastik üretiyoruz ve bunun yaklaşık 8,8 milyon tonu okyanuslarımıza karışarak sayısız hayvanı tehdit ediyor. Sonuç olarak, birçoğu tehlikede. Bu gidişle 2050 yılına kadar okyanuslarda balıktan çok plastik olacağı tahmin ediliyor. Plastik gibi dünyamızı tehdit eden atıkların birçoğu için çeşitli uygulamalar yapılıyor. Bunlardan biri de 2016 yılında İsveç’te başlayan ve tüm dünyaya yayılan plogging. İsveççe “plocka upp” (kaldırmak) ve “jogga” (koşmak) kelimelerinden türetilen plogging, yürürken veya koşarken çevreden çöp ve atık toplamak anlamına gelir.

Günlük egzersizinize plogging eklemek, bu egzersizleri çevreye ve doğaya faydalı hale getirir. Koşu ve yürüyüş sırasında toplanan plastik, kağıt ve çöp gibi atıklar, doğaya verilen zararın azaltılmasına yardımcı olur. Plastik kolayca tanınan bir malzeme olabilir, ancak banknotlar, şişe kapakları ve sigara izmaritleri gibi küçük parçaların biyolojik çeşitlilik üzerinde olumsuz etkisi vardır. Plogging, bu küçük parçaları tanımlamayı ve toplamayı kolaylaştırır. Plogging Nasıl Yapılır? Plogging, çok erişilebilir ve basit malzemeler gerektirir.

Tek ihtiyacınız olan büyük bir çöp torbası ve eldiven. Bireysel olarak veya plogging etrafında tasarlanmış grup etkinliklerine katılarak dünyayı daha temiz bir yer haline getirmek için her gün daha önemli adımlar atılmaktadır. Plogging sırasında ne kadar çok eğilir ve düzeltirseniz, çaba o kadar artar. Bu, koşmayı ve yürümeyi daha etkili hale getirir.