Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Postür Bozuklukları İçin Etkili Egzersiz Önerileri

Postür Bozuklukları İçin Etkili Egzersiz Önerileri; Postür kelimesinin Türkçesi duruş demektir. Postür kişinin dengesini sağlayabilmesi için önemlidir. Duruşu düzgün olarak kişiler daha rahat yürüyebiliyor, koşabiliyor, oturabiliyor veya kalkabiliyor.

Duruş bozukluğu fiziksel etkinlikler içerisinde zaman içerisinde bozulmakta olup iskelet sisteminin çalışmasını zorlaştırıyor ve bu durumda zaman içerisinde iç organlara zarar vermektedir. Postür bozukluğunun ileri evrelerinde ise kişi nefes alırken zorluk çekerken geçmeyen bel ve sırt ağrılarına neden olabilmektedir. Postür bozukluğunu gideren etkili egzersizler için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Aşağı Bakan Köpek Egzersizi

Aşağı bakan köpek egzersizini sadece bir kez denediğinizde bedeninizin rahatladığını hissedeceksiniz. Aşağı bakan köpek egzersizi için:

  • Matınızı yüz üstü uzanın
  • Elleriniz ve dizleriniz üzerine kalkın
  • Kalçanızı yukarı doğru kaldırın ve ellerinizi omzunuza paralel gelecek şekilde açın
  • Ayaklarınız ve elleriniz üzerinde mümkün olduğunca yükselin
  • Başınızı öne doğru eğin ve 5 kez derin nefes aldıktan sonra başlangıç pozisyonuna geri dönebilirsiniz.

Aşağı bakan köpek hareketi sırt, bel, ayak bileği, omuz ve arka bacak kaslarınızı güçlendirirken sırt ve bel ağrılarınızı rahatlamaktadır. Her gün düzenli olarak 10×2 kez yapabilirsiniz.

Postür Bozuklukları İçin Etkili Egzersiz Önerileri
Postür Bozuklukları İçin Etkili Egzersiz Önerileri

Postür Bozuklukları İçin Etkili Egzersiz Önerileri; Kedi Pozu Egzersizi

Yoganın en sevilen ve en çok tercih edilen hareketlerinden biri olan kedi pozu bedeni rahatlatırken duruş bozukluklarını gidermek içinde etkilidir. Kedi pozu egzersizi için öncelikle avuçlarınız ve dizleriniz yerde olacak şekilde yüz üstü matınıza çekin ve ellerinizi omuz genişliğinde açtıktan sonra belinizi ve başınızı olabildiğince yukarı kaldırmalısınız.

Bu egzersiz esnasında nefes alıp vermeyi unutmayın. Hareket içerisinde kürek kemikleriniz birbirine yaklaşacaktır. Dilerseniz gün içerisinde dilerseniz gün sonu yapabilirsiniz.

Omurga Rahatlatma Egzersizi

Bel, sırtı boyun, bel ve omuz kaslarınızı çalıştıran, güçlendiren ve esneten muhteşem bir egzersiz ile karşınızdayız. Omurganızı rahatlatmak için yere uzanın ve sağınıza doğru dönün. Kollarınızı öne doğru uzatarak erin bir nefes alın ve ardından üstte kalan sol bacağınızı dizinizden alıp bükerek önünüze koymaya çalışmalısınız. Vücut esnekliğiniz az ise ilk olarak hareketi tam gerçekleştiremeyebilirsiniz ancak zamanla ayağınız tam olarak yere gelecek şekilde bacağınızı bükebilirsiniz.

Ardından sol kolunuzu alın ve geriye doğru uzatın. Birkaç nefes aldıktan sonra başlangıç pozisyonuna geçin ve solunuza dönerek sağ tarafınızı esnetebilirsiniz. Postür bozukluğu için oldukça etkili bir egzersizdir.

Plank

Karın, sırt, boyun, kalça, omuz ve kol kaslarınızı güçlendirirken esnetebileceğiniz oldukça etkili plank egzersizi duruş bozukluğu içinde etkilidir. Matınızın üzerine uzandıktan sonra ayak parmaklarınız ve avuç içlerinizden güç alarak kendinizi kaldırın.

Bir süre bu pozisyonda bekledikten sonra kalçanızı yukarı doğru kaldırıp indirin. Bu hareketi gün içerisinde 10 kez yapmanız bel ağrılarınız var ise azaltacaktır. Sizlere önerdiğimiz bu dört egzersizi düzenli olarak yaparak postürünüzü düzeltebilirsiniz. Duruş bozukluğu ileri yaşlarda kamburluğa kadar gidebilecek önemli bir rahatsızlıktır ve sağlıklı kalabilmek adına her gün düzenli fiziksel egzersizler yapılmalıdır.