Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Postür İyileştirici Egzersizler

Postür İyileştirici Egzersizler; Bir koltukta otururken, bir zeminde uzanırken, yemek yerken veya masa başında çalışırken duruşunuzun sizi rahatsız ettiği oluyor mu hiç? İnsanlar genellikle öne eğilme eğilimindedir ve omuzlarını basık bir şekilde öne alarak günlük işlerinde farkında olmadan kambur durmaktadır. Yetişkin yaşlarda çok daha fazla göze batan bu durumun temelleri gelişim çağında atılır ve büyürken duruşuna dikkat etmeyen insanlarda genellikle kambur duruş gözlenir. Bu durum çok fazla sırt ağrısı yaşanmasına, boyun ve bel fıtığına ağrıca vücudun şeklinin bozulmasına da sebep olur. Dik durmayan kişiler ileri evrede bunu yürürken de bilinçsiz bir şekilde yaparak boyunun daha kısa görünmesine neden olabilir. Postür bozukluğunuz olduğunu düşünüyor iseniz sizlere önereceğimiz egzersizler ile duruş bozukluğunu giderebilirsiniz.

Diyafram Nefesi Çalışması

Vücudun dengesini sağlayan en önemli egzersiz aynı zamanda yaşam kaynağımızda olan nefestir. Kendinize vakit ayırdığınız her zaman veya gündüz iş yerinde çay molalarınızda dahi nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Bu egzersiz sadece duruş bozukluğunu düzenlemekte kalmaz aynı zamanda stres kaygı gibi durumlarında etkisini azaltmaktadır. Nefes egzersizi için bir koltuğa veya bir yere dik bir şekilde oturun ve bir elinizi karnınıza bir elini biraz üstüne yerleştirerek burundan nefes alıp burundan yavaşça verebilirsiniz. Burada karnınızdan ziyade göğsünüz şişmelidir. Nefes egzersizini ilk gün 10 kez yaparken gidere arttırarak omurga duruşunuzu düzeltebilirsiniz.

Düz Bir Zeminde Yatın

Düz bir zeminde yatarak egzersiz mi yapılır diye düşünmeyin. Postür düzeltmek için en etkili egzersizlerden biri olan yerde yatma sırt kaslarınızı çalıştırmak ve güçlendirmek için oldukça etkilidir. Bir havluyu veya bir yuvarlak köpüğü yere koyun ve sırtınız bu tümseğe gelecek şekilde yerde uzanın. Tümsek burada kürek kemiklerinizin altında kalmalıdır ve sırtınızı daha düzgün hale getirmek için dilerseniz dizlerinizi de bükebilirsiniz.

Postür İyileştirici Egzersizler
Postür İyileştirici Egzersizler

Postür İyileştirici Egzersizler; Plank Egzersizi

Pilates sporunun en sevilen ve en fazla tercih edilen egzersizlerinden biri de planktır. Bu egzersiz karın kalça ve sırt kaslarını güçlendirirken aynı zamanda duruş bozukluklarını gidermede etkilidir. Bu hareket görünüşte oldukça basit ancak pratikte kişiyi çok fazla zorlayan bir harekettir. Doğru plank için öncelikle düz bir zemine veya matın üzerine yüz üstü uzanın ve dirseklerinizi yere değdirerek kendinizi kaldırın. Ayak parmak uçlarınızdan güç alacak şekilde başınızı, belinizi ve kalçanızı düz tutarak olabildiğince bu pozisyonda beklemeniz gerekmektedir. Burada temel esas ne kadar süre duracağınızdır. Sırt kaslarınızın gerginliğini hissederek basamaklı şekilde uzun süre kalmayı sağlayabilirsiniz.

Postür İyileştirici Egzersizler; Pilates Bandı İle Egzersiz

Ekipmanla antrenman yapmak istiyorsanız tercihinizi pilates bandından yana kullanabilirsiniz. Pilates bandın göğüs hizanızda tutun ve sırt kaslarınızı da çalıştırarak kollarınızı olabildiğince gergin bir şekilde açmaya çalışın. Bu hareket sırt kaslarınızı güçlendirecektir. Ardından pilates bandını yine gergin bir şekilde tutarak kollarınızı dirsekleri ile duvara dayama çalışması yaparak tam sırt çalışması yapabilirsiniz. Sizlere önerdiğimiz bu dört egzersiz sırt ağrılarınızın azalmasına ve giderilmesine yardım ederken aynı zamanda postür düzgünleştirmek için haftada dört gün yapılmalıdır.