Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Sadece 10 Kilo Fazlam Var En Kısa Sürede Nasıl Zayıflayabilirim? Diyorsanız Sizler İçin Yazdık

Kilo vermek istiyorum ancak ne yapsam ideal kiloma ulaşamıyorum diyorsanız doğru yerdesiniz. İdeal kilo kişinin sadece görüntüsü için değil sağlığının korunması içinde çok önemlidir. Kişi eğer hedeflediği kiloya düşmek istiyorsa bunun için elbette dikkat etmesi gereken noktalar vardır ve öncelikle bir diyetisyene mutlaka başvurmalıdır. Sağlıklı bir bireyin beslenme programı ve düzenli spor ile kilo vermesi sanılandan çok daha kolaydır. Eğer vermek istediğiniz kilo 10 kilo ve daha azı ise yazımızı dikkatlice okumanızı ve istikrarlı şekilde uygulamanızı öneriyoruz.

Beslenme Programını Hazırlayın

Öncelikle bir diyetisyen veya herhangi hastaneye uğrayıp sağlık durumunuzu kontrol ettirmek için kan testi yaptırmalısınız. Olduğunuz kiloya herhangi bir sağlık problemi yüzünden mi? Genetik mi? Yoksa yaşam stilinizden ötürü mü? Geldiğinizi öğrenerek çok önemli bir başlangıç yapmış olacaksınız. Eğer testlerin sonucunda herhangi bir hastalığınız yok ise beslenme alışkanlığınız ve hareketsiz yaşamınızdan ötürü kilo aldığınız sonucuna ulaştıysanız diyet programı hazırlamak için iyi bir nedeniniz var demektir. 10 kilo ve altında kilo vermek sanılanın aksine çok zor değildir. Düzenli spor ve beslenme programı ile kısa sürede istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz. Kendi programınızı hazırlarken günlük kalori miktarını göz önünde tutmalı ancak beslenme eksikliğinden ötürü rahatsızlık çıkmasının da önüne geçmelisiniz. Bu yüzden yumurta, kırmızı veya beyaz et, süt, sebze ve meyvenin de içinde bulunduğu bir program hazırlamalı ve kalori miktarlarına göre porsiyonlar belirlemelisiniz. Diyetinize ara öğün eklemeyi de ihmal etmeyin ve unutmayın hiçbir kilo sağlığınızdan önemli değildir tek tip beslenme programı seçmemelisiniz.

Verdiğiniz Kiloları Geri Almayın

Birçok kez diyet yaptım ancak bırakınca verdiğim kiloları daha hızlı geri aldım cümlesine mutlaka şahit olmuşsunuzdur. Diyetinizi uygularken haftada 2 veya 4 kilogram vermek uygun ve sağlıklı görülmektedir. Çok hızlı, aç kalınarak ve düşük kalorili programlar ile verilen kilolar metabolizma hızını düşürdüğünden ve vücudun genel dengesini bozduğundan program uygulaması bırakıldıktan sonra daha hızlı bir şekilde geri dönmektedir. Ayrıca unutmayın aç kaldığınızda ve az besin tükettiğiniz de enerji seviyeniz ve metabolizma hızınız düşecek ve kalori yakımı daha yavaş olacaktır. İşlenmiş ürünlerden ve hazır gıdalardan uzak dururken birçok şey tüketerek zayıflayabilirsiniz. 3 ana öğün ve 2 ara öğün ile sık sık azar azar yemek ideal diyet programıdır böylece artan metabolizma hızınız ile daha hızlı zayıflarsınız ve unutmayın yediğiniz besinlerde yağ miktarı az olmalıdır.

İştahınızı Azaltın

Kilo kaybı başladıktan sonra bazı besinleri tüketmekten kaçmalısınız. Örneğin fastfood ürünlerinin kişiyi daha çabuk acıktırdığı bilinmektedir çünkü karbonhidrat seviyesi yüksektir ve bu gibi besinler kişiyi daha çok acıktırır. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı besinler tüketerek iştahınızı kontrol altına alabilirsiniz. Ara öğünler en büyük yardımcınız olmalıdır. Amacınız aç kalmak değil dengeli beslenme programını hayatınıza uyarlamaktır. En ideal diyet programı günlük olarak 2000 kalori alınımına izin verir. Bu miktarın %55’i karbonhidrat, %15’i protein ve %30’u ise yağlardan oluşmalıdır. Bunun dışında ki programlar örneğin ekmeğin tamamen kesildiği, yağlı yemeklerin ve et ürünlerinin hiç tüketilmediği programlar hızlı kilo alımını sağlarken hem sağlık açısından risk taşırken hem de kişi diyeti bozduğu an yeniden kilo almaya başlamaktadır. 2000 kalori sanıldığı kadar kolay değildir ve normal bir bünyenin tüm ihtiyacını karşılaşmaktadır.

Sporu Hayatınıza Katın

Elbette ki sadece beslenme programı ile değil düzenli fiziksel aktiviteyi de hayatınıza almalısınız. Düzenli egzersiz ile günlük enerji ihtiyacınız artarken kalori yakmaya devam edersiniz. Uygulanacak spor egzersizleri kilonuza, yaşınıza ve vermek istediğiniz kilo oranına göre değişkenlik göstermektedir. İnatçı kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız sporu düzenli olarak hayatınıza almalısınız. Salon sporları yapmak istemiyorsanız düzenli olarak tempolu yürüyüşler ile diyetinizi destekleyebilirsiniz. Yürüyüş ve koşunun ardından yağ oranınızı azalttıktan sonra kardiyo egzersizleri veya fitness ile istediğiniz fit görünüme kavuşabilirsiniz. Düz ve sıkı bir vücuda sahip olmak için son dönemlerde özellikle kadınlar tarafından çok tercih edilen pilates de sizi memnun edebilir. Düzenli spor ve beslenme programı ile sadece 2 ayda 10 kilo verebilirsiniz. Programınızı biraz esneterek sporu daha fazla hayatınıza aldığınız da ise özgürlüğünüzün tadını çıkarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir