Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Şehir Hayatına Uygun Bisiklet Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Şehir Hayatına Uygun Bisiklet Seçimi Nasıl Olmalıdır; Şehir hayatında trafik stresi çekmek istemeyen kişilerin tercihlerinin başında bisiklet gelmektedir. Bisiklet sürmek hem sporken hem de psikolojik olarak kişilerin rahatlamasına yardım etmektedir. Ancak şehrin içerisinde insanların arasında veya akan trafikte bisiklet kullanmanın bazı zorlukları da bulunmaktadır. Bu zorlukları en aza indirmek ve bisiklet konforunu arttırmak için şehrin içerisinde bisiklet seçiminde bulunurken nelere dikkat etmelisiniz sizler için irdeleyeceğiz.

En Önemli Etken Size Uygunluğudur

Bisiklet sizin kişisel ekipmanınızdır ve sürüş keyfini arttırmak için öncelikle kilonuza ve boyunuza uygun olmalıdır. Burada en fazla dikkat edilmesi gereken husus ise iskeletidir. Bisikletin iskeleti size uygun değil ise daha ilk oturuşunuz da bedeniniz ile uyumsuzluğunu fark edebilirsiniz. Bu rahatsızlık sürüşten alacağınız keyfi azaltırken savrulma ve dengenizi sağlama ihtimalinizi de azaltacaktır. Bu yüzden bisiklet satın almadan önce mutlaka denenmeli ve test edilmelidir. İnternetten beğendiğiniz modelleri görerek satın almak bu bağlamda daha sağlıklı olabilir. Bisikletin ağırlığı da kilonuza göre seçilmelidir. Örneğin eğer ağır bir bisiklet kullanmak istemiyorsanız çelik modeller yerine alüminyum gibi hafif bir bisiklete yönelebilirsiniz. Bisikletin hafifliği daha kolay hükmetmenizi sağlayacağından hakimiyetinizi ve dengenizi arttıracaktır.

Şehir Hayatına Uygun Bisiklet Seçimi Nasıl Olmalıdır; Bisikletinizi Özelleştirin

Yurt dışında çok fazla tercih edilen bisikletin ülkemizde bu kadar popüler olmamasının sebebi bisikletin satın alınan hali ile kullanılmasıdır. Oysaki sizin kişisel aracınızdır ve istediğiniz düzenlemeleri yapabilirsiniz. Örneğin bisikletinize çamurluk, far veya bagaj ekleyebilirsiniz. Çamurluk kıyafetlerinize çamurlu suların sıçramamasını sağlayacağından önemlidir. Sele sizi rahatsız ediyorsa konforunuzu arttırmak için değişiklik yapabilirsiniz. Kullanacağınız veya kullanmak istediğiniz güzergahı hesap ederek size uygun vitesli bisiklet alınmalıdır. Diğer bir husus ise lastiklerdir. Beğendiğiniz modele uygun lastikleri de araştırmanız gerekmektedir. Ayrıca güvenliğinizi sağlamak için eldiven, kask veya gözlükte kullanabilirsiniz.

Şehir Hayatına Uygun Bisiklet Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Şehir Hayatına Uygun Bisiklet Seçimi Nasıl Olmalıdır; Şehir İçi Katlanır Bisiklet

Bu bisiklet üç ana kısımdan oluşmaktadır ve öncelikle pedal kısmı katlanır ardından gidon kısmı içeri sokulur ve iskelette ikiye katlanarak ergonomik bir tasarım ortaya çıkmaktadır. Özellikle bisikletinizi bagajınızda veya gideceğiniz yerlerde dışarıda bırakmak istemiyorsanız tercihinizi katlanır bisikletten yana kullanabilirsiniz. Bu bisikletlerin ilk tercih sebebi az yer kaplaması olurken dilediğiniz yerde kolayca muhafaza edebilirsiniz. Birçok marka tarafından farklı tasarımlar üretilse de genellikle çalışma prensipleri aynıdır. Park sorunu yaşamadan her yerde bisiklet kullanmak isteyenler için oldukça uygun olacaktır. Şehir içerisinde üç vitesli modeller tercih edilirken daha engebeli arazilerde de bisiklet kullanmak istiyorsanız altı vitesli modeller size uygundur. Ayrıca bu bisikletlerin daha fazla özelleştirmesi bulunduğunu da hatırlatmak isteriz.

Katlanır Bisiklet Ölçüsü ve Ağırlığı

Her markanın her tasarımına göre bu ölçüler değişmekle birlikte genel olarak en fazla 14 kg gelmektedir. Kişinin tercihine göre 8 kg’a kadar katlanır bisiklet bulmak mümkündür. Ölçüsü ise yine modelden modele değişiklik gösterir ancak ortalama 78 cm uzunluğunda ve 66 cm yüksekliğinde kapalı bulunurken açık hali ise 80 cm ve 66 cm’dir. Burada en önemli detay bisikletin iskeletinin ikiye katlanmasıdır ve lastikler aynı yere gelir. Bu sebepten katlanmış halini elinizde de taşıyabileceğiniz gibi tekerlekleri sürerek de ilerleyebilirsiniz.