Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Selülit Kaderiniz Olmasın

Ah Selülit! İsmi bir bazen tek başına kadınları ürkütmeye yetiyor. Selülitten kurtulmak için birçok kadın beslenme alışkanlığını düzenlerken bazıları kremleri tercih etmektedir. Ancak elbette ki en etkili yollarından biri de şüphesiz egzersiz yapmaktır. Bu egzersizler kilo vermenize de yardımcı olurken aynı zamanda kan dolaşımını da arttıracak yağ yakımını kolaylaştıracak ve selülitlerin zamanla azalmasına ve yok olmasına deva olacaktır.

Hatırlatmak isteriz ki şu an böyle bir derdiniz yoksa bile maalesef her kadının yolu bir gün selülit ile birleşiyor. Bu sebepten kapınızı çalmadan önleminizi almakta tercih sebebidir. Sizler için selülit azaltıcı ve uzmanlara göre en etkili egzersizleri listeleyeceğiz.

Tam Hedef: Squat

Sporla hiç alakası olmayan biri bile son yıllarda squatın adını duymuştur. Sosyal medyada da oldukça favori olan bu egzersizi kadınların yapması için birden fazla sebebi vardır. Konumuz ile de direk bağlantılı olması ve selülit gidermede çok etkili bu hareket kalça, bacak ve karın bölgesini etkin bir şekilde çalıştırırken yağda yakmaktadır. İster ağırlıklı ister ağırlıksız bir şekilde yapabilirsiniz. Hareketin en doğru ve en kolay yapımı için öncelikle dizlerinizi yavaşça bükün ve kalçanızı olabildiğince geri atarak çömelebilirsiniz. Dizleriniz mutlaka ayaklarınızın önüne duracak kadar eğildikten sonra dikkat etmeniz gereken noktası ile sırtınızın dik durması ve karnınızın içerde kalmasıdır. Başlangıç olarak 2 set halinde 10 kez yapabilirsiniz.

Kardiyo Çalışmak

Bisiklete binebilir, koşabilir, yürüyebilir veya yüzebilirsiniz. Bu sayede kan akışınız ve metabolizma hızınız artacak ve doğrudan yağ yakacaksınız. Kardiyo egzersizleri doğrudan selülit bölgesine de hitap edecek ve toparlanmanın daha hızlı olmasını sağlayacaktır. Bu egzersizler büyük kas gruplarını çalıştırır ve kilo vermek isteyenlerinde tercihlerinden olabilir.

Daha Sıkı Bacaklar İçin: Lunge

Doğrudan bacak bölgesini sıkılaştırmak için yapılan bu egzersizi ağırlık ile çalışmanızı tavsiye ederiz böylece etki alanı genişleyecektir. İki elinize ağırlık aldıktan sonra düz bir zemine geçip bir ayağınızı öne aldıktan sonra yere çok yakın mesafede kalmasına özen gösterin. Eğilerek yürüyormuş hissi uyandıracak bu egzersiz için ardından diğer bacağınızı çalıştırın. Hareketin püf noktası yine beliniz çok dik olmalı ve öndeki ayağınız tam dikken arkadaki ayağınızın yere yakın olmasıdır. Ellerinizdeki ağırlıklar ile yine kan dolaşımınız hızlanırken yağ yakımı artacak ve selülitlerin zamanla kaybolmasını sağlayacaktır.

Kan Dolaşımı Esas Konu

Selülitin giderilmesinde dikkat edilmesi gereken anahtar kelime kan dolaşımıdır. Bu sebepten kan dolaşımını arttıran birçok egzersizi deneyebilirsiniz. Sadece yaptığınız egzersize değil uzun vadede kendisi ile bir daha karşılaşmamak için yaşam tarzını da gözden geçirmelisiniz. Uzun süre hareketsiz yaşıyor veya kan dolaşımınızı yavaşlatacak çok dar ve esnek olmayan kıyafetler tercih ediyorsanız selülit dönem karşınıza çıkacaktır. Ayrıca sık sık kilonuz değişiyor ise yine arttırıcı etkenlerdendir. Dilerseniz düzenli masajda yaptırabilirsiniz. Hedefiniz her zaman kan dolaşımı olmalıdır. Günlük hayatınız da bu düşünceyi aklınızın bir köşesine koyarak kısa süre selülitlerinizden kurtulabilir veya sizinle tanışmasını engelleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir