Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Selülitler Sporla Geçer Mi?

Üst bacak, kalça ve karın bölgesinde oluşan ve portakal kabuğu görünümüne benzetilen pürüzlü dokuya selülit adı verilir. Aslında bu durum yağ hücrelerinin homojen olmayan dağılımı nedeniyle oluşur. Genişlemiş yağ hücreleri çıkıntılar oluştururken, sıkı septa (cilde paralel ilerleyen lif dokusu) yağ dokusunu büzerek çukurluklara neden olur.

Dolayısı ile selülitin yağ hücreleri ile doğrudan bağlantısı vardır. Fakat bu doğrudan selülitin sebebi kilodur demek için yeterli değil. Hormonlar, genetik faktörler, sağlıksız yaşam tarzı gibi pek çok değişken selülit oluşumuna neden olur. Örneğin sigara kullanımı ve çok dar kıyafetler kullanmak da bu bağ dokusu-yağ tabakası ilişkisini etkiler ve selülite neden olur.

Buradan şu çıkarımı yapmak mümkündür ki selülitin tek sebebi hareketsizlik ve kilo olmadığı için tek çözümü de egzersiz ve diyet değildir. Öncelikte sizin hayatınızda selülite sebep olan tüm etmenleri gözden geçirmeniz gerekiyor.

Selülite Neden Olabilecek Etmenleri Hayatınızdan Çıkartın

Eğer selülitlerinizden kurtulmak istiyorsanız kendinize sormanız gereken bazı sorular var. Şimdi bu soruları dürüstçe yanıtlama zamanı:

  1. Gün içerisinde yeterince su tüketiyor muyum?
  2. Aşırı tuz ve şeker tüketiyor olabilir miyim? Bu tuz ve şekeri konserve ya da hazır yiyeceklerden, farkında olmadan alıyor olabilir miyim?
  3. İdeal kiloda mıyım?
  4. Hormonel bir problemim olabilir mi?
  5. Yeterince spor yapıyor muyum?
  6. Alkol ve sigara kullanıyor muyum?
  7. Yakın zamanda çok hızlı şekilde kilo aldım ya da verdim mi?

Bu sorulardan olumsuz yanıt verdikleriniz selülit problemine sahip olmanızın nedeni olabilir. Eğer selülit problemi yaşıyorsanız hayat tarzınızı gözden geçirmeli ve selülit oluşumuna neden olan zararlı alışkanlıklardan uzak durmalısınız.

Selülit – Spor İlişkisi

Selülitlerden kurtulmak için spor yapmak doğru bir yaklaşımdır. Ancak bu sporun hali hazırda oluşmuş selülitleri tedavi ettiği anlamına gelmiyor ne yazık ki. Düzenli sporun selülit üzerindeki etkisi, selüliti tedavi etmekten ziyade yeni selülitlerin oluşmasını engelleme şeklindedir. Spor kan dolaşımını arttırarak protein atıklarının bölgeden uzaklaştırır, yağ hücrelerinin büyümesini önler. Bu sayede selülite sebep olabilecek başka zararlı alışkanlıklarınız ya da hormonel problemleriniz yoksa selülitsiz bir hayat sürebilirsiniz.

Unutmayın ki spora hayatınızda önemli bir yer ayırmanız hayatınızın bütününü düzene sokucu bir etkiye sahiptir. Düzenli egzersiz, uyku saatlerinizi, hormonlarınızı, beslenme alışkanlıklarınızı ve kilonuzu da düzenler. Bu şekilde selülit üzerinde dolaylı bir etkisi de olduğu yadsınamaz.

Hangi Egzersizler Selülite İyi Gelir?

Selülite karşı önerilen en faydalı egzersizlerden bir tanesi hızlı tempolu yürüyüşler ya da yavaş tempolu koşulardır. Günde 40 dakikanızı yürüyüş ya da koşuya ayırabilir, ya da bunun yerine bisiklete binmeyi tercih edebilirsiniz.

Sıkılaştırma ve kuvvet egzersizleri de selülit için birebir. 3-4 tekrar ve 15’li setler halinde yapabileceğiniz egzersizlerden bazıları ise şu şekilde:

  • Yüz üstü yatarak kalça kaslarınızı mümkün olduğunca sıkıştırın. 5 saniye sıkılı şekilde bekledikten sonra gevşetin ve tekrarlayın.
  • Yan yatın ve alt tarafta kalan bacağınızı bükün. Üst tarafta kalan bacağınızı 45 derecelik açıyla kaldırıp bu pozisyonda 5 saniye bekleyin.
  • Yere sırt üstü uzanarak sağ ve sol bacağınızı ayrı ayrı kaldırın. Bunu yaparken dirseklerinizin yerde, bacaklarınızın ise dümdüz olduğuna dikkat etmeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir