Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Sezonsuz Spor Tenis İle Zayıflamak Mümkün Mü?

Kilo vermek için kabul edilen genel görüş alınan kalorinin harcanan kaloriden daha az olmasıdır. Bu iki oran arasındaki fark arttıkça verilen kilo oranı da o kadar çok olmaktadır. Kilo verme sürecinde spor yapmak mutlaka gerekir ve yaptığınız spora göre kilo verme sürecinizde şekillenecektir. Kilo verme sürecinde verilen kilo oranına bağlı olarak süreci hızlandırmak, daha sağlıklı kilo vermek ve sarkmaları engellemek için efor sarf edebileceğiniz spor branşlardan birini seçebilirsiniz. Bugün sizlere kilo verme sürecinde destek sağlayabilecek ve yoğun hareket sunması ise fazla efor sarf etmenize yardımcı olacak tenisin bu süreçteki etkisinden ve tenis oynamanın genel faydalarından söz edeceğiniz.

Ne Kadar Kalori Harcanır?

Tenis oynayan kişilerin yahut tenis oynayarak zayıflamak isteyen kişilerin hesap etmesi gereken ilk şey harcanan kalori miktarı olmalıdır. Tenis oyunu tüm vücut oynana ve hareketli bir spor olduğu için bu sorunun genel ve net bir cevabı olmayacaktır. Tüm vücut hareket ettiğinden kişinin kilo miktarı arttıkça yakılan kalori oranı da o denli artış göstermektedir. Örneğin 150 kilo olan bir kişi altmış dakika kadar tenis oynadığında yaktığı kalori 500 iken 70 kilo olan bir kişinin yine aynı süre tenis oynadığında yaktığı kalori 300’dür. Harcanan kalori miktarı kilo yükseldikçe artacağından kilosu yüksek olan ve uzun vadeli zayıflama süreci geçirerek kişilerin tercih etmesi çok daha uygunken her kilodan kişi kalori yakmak için tenis oynayabilir.

Spor Salonlarında da Oynanmaktadır

Tenis oynamak için etrafınızda bir alan bulunmuyor yahut maç yapabileceğiniz bir arkadaşınız yok ise tenisi karşılıklı oynamak zorunda değilsiniz. Dilerseniz spor salonunda da tenis sporu oynanabilmektedir. Birçok profesyonel sporcu kondisyonunu arttırmak ve vücut koordinasyonunu sağlayabilmek için tenis antrenmanları yaptığı bilinmektedir. Sizde salonda dilerseniz tek başınıza duvarda oynayabilir dilerseniz ise salondan arkadaşlarınız ile klasik tenisin dışında karşılaşma yaparak kalori yakabilirsiniz.

Tenis Oynarken Kilo Vermek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle her spor branşında ve her diyet programında olduğu gibi istikrarlı olmak önemlidir. Antrenman süreniz en az otuz dakika en fazla ise yetmiş dakika olmalıdır. Haftada iki yahut üç gün oynamanız yeterliyken uzun süre antrenman alıyor iseniz dinlenme günleri belirlemek metabolizma hızı ve kaslarınız için gereklidir. Hareketli bir spor olduğu ve topun peşinde koşmak gerektiği için antrenmandan kısa süre önce yemek yemeniz önerilmezken hareketlerini yavaşlatmamak ve vücudun susuz kalmasını engellemek için bol bol su tüketilmelidir. Ayrıca vücudunuzun hareketini attırmak için topu beklerken hareketsiz kalmak yerine küçük adımlamalar veya sıçramalar yapmak yakılan kalori oranını da arttıracaktır.

Tenisin Diğer Faydaları

Tenis sporunda topun geleceği yeri belirlemeniz gerektiği için bilişsel yetenekleriniz gelişir ve beynin vücuda etkisi ile düşünürken hareket etme kabiliyetinizi arttırırsınız. Oyun boyunca ritim değişeceği için kalp sağlığını olumlu etkilerken diğer sporlar gibi belirli dönemlerde değil her dönem kortlarda veya salonlarda oynanabilir. Karşılaşmalar ile daha keyifli olacağından sosyalleşmenizi sağlarken bacak ve kol kaslarınızın da güçlenmesinde etkisi bulunmaktadır.