Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Şınav Barı İle Daha Etkili Egzersizler

İster evinizde ister spor salonunda çalışın şınav barına hayatınızda mutlaka yer açın. Böylece egzersizlerinizden daha fazla verim alacak ve pratikleştireceksiniz. Etkili ancak oldukça hafif olan ve evinizde de kullanırken kapladığı hacim azlığından onunla çalışmaktan memnun olacaksınız. Şınav barı ile henüz antrenman yapmayı denemediyseniz veya neden kullanmanızı önerdiğimizi merak ediyorsanız yazımızda.

Ne Gibi Faydaları Var?

Öncelikle bu bar klasik şınavdan çok daha fazla verim almanızı sağlayacaktır. Çünkü bar sayesinde kollarınızda binen ağırlık artıyor, göğüs ve kol kaslarınızın daha çok çalışmasına imkân sağlıyor. Sadece kol ve göğüs değil aynı zamanda kanat ve sırtınız içinde kullanabilirsiniz. Ayrıca tüm bedeni ekleyen bir egzersiz olduğundan kalça ve bacak kaslarınızın da etkilenme oranını arttırmaktadır.

Klasik Hareket

Klasik şınav barı çekmek isterseniz öncelikle barı göğsünüzün hizasına doğru koyun ve bilinen pozisyonu alın. Ayaklarınızı ise biraz yükseğe de koyabilirsiniz. Kollarınızdan güç alarak yükselebildiğiniz kadar yükselin ve tam açıyla inin. Burada amaç asla yere değmemektir. Çok yüksek çok alçak ama yerde değil.

Tek El Serbest

Klasik şınav barı ise ısındıktan sonra tek ele geçebilirsiniz. Barı yine göğsünüze doğru koyun ve pozisyonu bulduktan sonra bir set bar şınavı çekerek bir elinizi ayırın ve dengede durmakta zorlanırsan diğer elinizi uzatabilir ve dengenizi sağlayabilirsiniz. Bar olan eliniz ile tüm vücut ağırlığını kaldırın ve yeniden indirin. İki kolunuz ile yaparak çok daha etkili bir çalışma yapabilirsiniz.

Şınav Barı ile Amuda Kalkın

Şınav barının kullanım alanı sadece klasik egzersiz değildir. Şınav barı ile amuda kalkmak harika bir egzersiz olacaktır. Bunun için öncelikle barları el hizanıza yerleştirin ve tutarak ayaklarınızı havaya kaldırın. Yavaşça kalkmayı başardıktan sonra havada 10-15 saniye kaldıktan sonra yeniden ayaklarınızı indirin ve tekrar kalkın. 2 set şeklinde 10 kez başlangıç için iyidir. Sonra dilediğiniz kadar arttırabilirsiniz.

Tam Kol Kuvveti

Kol gücünüzü test etmek veya arttırmak için tercih edilebilir bir egzersizdir. Öncelikle düz bir yere ayaklarınızı uzatarak oturun ve barları iki yanınıza yerleştirip sadece kollarınızdan güç alarak kendinizi kaldırın. Bacaklarınız dik uzanmalı ve sadece kol gücünüz ile kendinizi havada tutmalısınız. Yine 15 saniye kaldıktan sonra inip set şeklinde tekrarlayabilirsiniz.

Merdiven Hareketi

Şınav barı kullanmayı sevenlerin yine en çok tercih ettiği egzersizlerden biridir. Bunun için öncelikle barları her iki yanınıza alın ve yüz üstü şınav çekecekmiş pozisyonuna uzandıktan sonra kollarınızı olabildiğince güçlü tutarak ve göğsünüzden aşasına hareket katacakmış şeklinde yukarı kalkarak adımlayın. Merdiven çıkar gibi hareket edebilir veya küçük adımlar atabilirsiniz. Bu egzersiz birçok kası çalıştırdığı gibi kol kaslarınızın da güçlenmesini sağlayacaktır. Şınav barı ile etkili ve güçlü kollara daha kısa sürede erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir