Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Sırt Kasları Nasıl Güçlenir

Sırt kaslarını çalıştırmak vücut estetiği açısından olumlu bir durumdur. Zayıf sırt kaslarına sahip olan kişilerde omuzlar öne doğru düşer. Bu da görünüş açısından güzel bir görünüm olmamaktadır. Dik omuzlar kendine güvenin göstergesidir.

Sırt kasları üç bölüme ayrılabilir. Üst kaslar, alt kaslar ve orta kaslar. Orta sırt kasları ve alt sırt kaslarının zayıf olması kişinin bel bölgesinde ağrıların oluşmasına neden olur. Sırt kasları güçlü olan kişiler daha rahat hareket edebilmektedir.

Sırt Kasları Egzersizleri

Sırt kaslarının çalışması için dumble önemli önemli bir araçtır. Kişiler dumble edinerek evlerinde rahatlıkla sırt kaslarını çalıştırabilirler. Bunun dışında kişiler aşağıdaki egzersizleri yaparak sırt kasları edinebilir:

Barfiks çekmek: Kanat bölgesinin çalışması için barfiks çekilebilir. Barfiks çekerken kollar omuz genişliği kadar ya da daha fazla açık olmalıdır.

Hyper Extension: Bel kasları için ve sırt kasları için önemli bir harekettir. Yapılması kolay bir harekettir.

Lat Pull Down: Kanat ve sırt kası için yapılır. Alet üzerinde yapılır. Barfiks çekmede zorlanan kişiler bu hareketi yaparlar.

Deadlift: Ağırlığı olan halterin yerden çok az şekilde kaldırılması ile yapılır. Ağırlık kaldırılırken; sırt kasları, bacak kasları, karın kasları, bel kasları, kalça kasları çalışır.

Sırt kaslarını çalıştıran egzersizler bunlarla sınırlı değildir. Sırt kaslarını çalıştırmak isteyen kişiler gerekli aletleri edinerek rahatlıkla sırt kaslarını çalıştırabilirler.

Esneme Ne Zaman Yapılmalı

Çalışma yapmadan önce kişiler esneme hareketi yaparak kan dolaşımını hızlandırır ve vücut ısısını artırır. Egzersiz öncesinde yapılması performansı artırır. Statik esneme denilen durum ise egzersizden sonra yapılır. Kaslar ısındıktan sonra yapılması önerilir.

Kaslar sıcakken yapılan esneme, kasların dengelenmesine yardımcı olur. Egzersiz sonrasında esneme yaparak kaslarda oluşan laktik asit uzaklaştırılır.

Sırt Kaslarının Önemi

Sırt kasları sadece estetik açıdan önemli değildir. Vücut sağlığı için de birçok önemi vardır. Güçlü sırt kasına sahip olacak kişiler kişinin herhangi bir durumda sakatlanma riskini aza indirir.

Sırt kasları postür bozuklukların yaşanmasını da önler. Postür bozukluk, duruş bozukluğu olarak nitelendirilir. Gün içinde hareketsiz yaşam sürmek kişinin oturuşunu ve duruşunu etkilemektedir. Sırt kasları ile kişi görünümünü daha sağlıklı hale getirir.

 

Sırt Kası Yapılırken Dikkat Edilmeyen Yanlışlar

Sırt kası yapılırken bu konuda bilgili olmayan kişiler bazı yanlışlar yapabilir. Bu yanlışlar şu şekildedir:

  • Yanlış egzersizler yapmak. Vücudun sakatlanmasına neden olabilir.
  • Ağırlık konusunda yanlış seçim. Herkes sırt kası yaparken ağırlığı fazla kaldırması gerektiğini düşünür. Ağırlık zamanla artırılacak bir şeydir.
  • Biceps kasını çalıştırmak. Sırt kası çalıştırmak isteyen kişiler sırt kası yerine biceps kaslarını çalıştırmaktadırlar. Ağırlığı biceps kaslarına yükleyerek bu yanlışı yaparlar.
  • Gereğinden fazla hareket yapmak. Kişiler sırt kaslarını çalıştırmak için çok fazla hareket yapabilir. Bunun sonucunda da istediğine ulaşamayıp sakatlanma yaşayabilir.

Sırt kası çalışırken kişiler yukarıda sayılan konulara dikkat etmelidir.

Sırt Kasları ve Yağ Oranı

Sırt kası yapacak kişilerin yağ oranları önemlidir. Yağ oranı yüksek olan kişi de sırt kası hatları çok belli olmamaktadır. Kişi sırt kası yapmadan önce diyet yaparak kalori yakmalıdır. Estetik bir görünüm için sırt kası isteyen kişiler ideal yağ oranlarını hesaplayıp ona ulaşmaları takdirinde sırt kası yapmalıdır.

Sırt kasını sağlığı açısından yapacak kişiler yüksek yağ oranına rağmen sırt kası yapabilir. Güçlü bir sırt kası yapısına sahip olsa daha kasları belli olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir