Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Soğuk Havada Egzersiz İpuçları

Zinde kalmak ve her daim fit bir vücuda sahip olmak, yapılacak egzersizlerle mümkün. Havaların iyiden iyiye soğumaya başladığı şu günlerde, doğru teknikleri kullanarak, sporunuzu yapmaya devam edebilirsiniz. Bu noktada birtakım ipuçlarına dikkat etmek gerekiyor.

Giyiminize Dikkat Edin

Soğuk havalarda egzersiz yapacakların dikkat etmesi gereken ilk şey giyim. Özellikle içinde kısa sürede terleyeceğiniz kıyafetlerden kaçınmanız lazım. Çünkü bu tip bir seçim, hasta olmanıza neden olabilir. Tercihen soğuğu geçirmeyen ancak aynı zamanda hafif olan sportif giysileri kullanmak çok daha uygun olacaktır. Hatta ince olan tişörtleri üst üste olacak şekilde tercih edebilirsiniz. Her terlediğiniz anda bunlardan birisini çıkararak spor egzersize devam etme şansınız vardır.  Bunun yanı sıra kıyafetlerinizin mutlaka hava alması gerektiğini de unutmayın.

Isınmadan Başlamayın

Spora başlamadan önce ısınma hareketlerini unutmayın. Bunu yapmadığınız durumlarda çeşitli sakatlıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Vücut ısınızı arttırmanın birçok farklı yolu var. Germe bunlardan birisi. Sağa ve sola doğru yapacağınız germe hareketi, ısınmanızı sağlayacak. Ayrıca kalça döndürmeyi de tercih etmek gerekiyor. Böylelikle kaslarınız kan dolaşımının artmaya başlamasıyla beraber harekete geçecek. Unutulmaması gereken şey ise ısınma konusunda çok fazla efor sarf etmemeniz.

Nefes Alma Burunda Olmalı

Son derece soğuk bir havada egzersiz yapacak kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise nefes alma ve vermedir. Normal şartlar altında bu işlem ağız yoluyla yapılır. Temiz hava akciğerlerimiz tarafından çekilir. Sonrasında organlara, kan üzerinden gönderilir. Kirli olan ise dışarıya atılmaktadır. Ancak havalar soğuk olduğunda bunu tercih etmemeniz gerekmekte. Özellikle çok fazla egzersiz yapılacaksa, nefes nefese kalmanız olası bir sonuç. Böyle hallerde ağız bölümünden girecek olan soğuk hava, ciğerlerinizi üşütmenize neden olabilir. Bundan dolayı yapılacak şey en azından tam bir ısınma sağlanana kadar burun yoluyla nefes almaktır.

Bol Bol Su Tüketin

Bilinenin aksine insan vücudu sadece sıcak havalarda terlemez. Soğuk havalarda da böyle bir durum ortaya çıkabilir. Sıvı kaybının yaşanması, egzersizleri her daim olumsuz etkilemektedir. Bundan dolayı aktivite sırasında yanınızda mutlaka bir şişe ya da suluk içinde su bulundurun. Hatta egzersizden hemen önce biraz su tüketmeniz iyi olacaktır. Bu işlemi ara ara tekrarlayın. Böylelikle vücudunuzda ortaya çıkacak sıvı ihtiyacınızı karşılamış olacaksınız.

Bere ve Ayakkabı Seçimini İyi Yapın

Soğuk olan havalarda spor yaparken üşütme ihtimaliniz her daim vardır. Bunun önüne geçebilmek için özellikle boyun, baş, diz bölümünüzü korumanız gerekmektedir. Bu noktada bere seçimi çok önemlidir. Günümüzde birçok spor markasının, bu tip ortamlara uygun bereler ürettiğini görmekteyiz. Bu durum elbette büyük bir avantaj. Baş bölgesine giyeceğiniz bere sayesinde aynı zamanda kulaklarınızın üşümesini de engelleyebilirsiniz. Çünkü yapılmış olan araştırmalar neticesinde, soğu havalarda ısı kaybının yaklaşık yüzde 30’luk bölümü baş kısmı üzerinden olmaktadır.

Doğru Ayakkabıyı Seçin

Bundan yıllar önce her spor dalı ve egzersiz için tek bir ayakkabı tercih ediliyordu. Yani spor ayakkabılarında çeşitlilik söz konusu değildir. Ancak artan ihtiyaçlar sonrasında neredeyse her branş için değişik bir opsiyon sunuluyor. Nasıl bir egzersiz yapacağınıza göre bir seçimde bulunabilirsiniz. Yürüyüş ayakkabıları, klasik spor aktivitesi için son derece başarılıdır. Çok sık tercih edilir. Eğer egzersizleriniz koşu ya da daha farklı konseptte olacaksa, ona göre bir ayakkabı giymelisiniz. Bunların kuru olmasına dikkat edilmelidir. Bundan dolayı fileli, delikli yani ayağın nefes almasını sağlayacak, terlemeyi önleyen ayakkabıları göz önünde bulundurmak lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir