Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Soğuk Havada Spor Yapmak Neden İyidir?

Kış aylarının gelmesi ile spor faaliyetlerimizi daha çok kapalı alanlarda yapmaya çalışıyoruz. Ancak Covid-19 tehlikesinin halen devam etmesi ile spor salonlarından ziyade sporu açık alanda yapma eğilimini de sürdürmek istiyoruz. Bahar aylarında spor yapmak açık havada kolayken kış ayında birtakım zorluklar ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu sebepten kış aylarında spor yapan kişilerin sayısında düşüş gözlenmekle birlikte insanlar hastalanma veya üşütme korkusu ile evlerinde spor yapmaya çalışmaktadır. Ancak soğuk havada spor yapmanın gerekli tedbirler alındığı sürede kişiye çok faydalı olduğunu biliyor musunuz? Gelin her birlikte soğuk havada açık alanda spor yapmanın faydalarından söz edelim.

Güneşten Yararlanılır

Kış aylarında güneşin yararlı ışınlarından faydalanamayacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Vücudun her zaman güneşten gelen yararlı ışınlara ve D vitaminine ihtiyacı vardır. Ülkemizin %70’nin D vitamini eksikliği yaşadığı bilindiğine göre kış aylarında güneşten kaçarak kapalı alanlara sığınmak sağlık açısından faydalı değildir. Vücudumuz kış aylarında da bu vitamini güneşten alabilir. Bu sebepten açık alanlarda daha fazla vakit geçirerek veya sporunuzu açık alanda yaparak vitaminin doğal yoldan alınmasını sağlayabilirsiniz.

Bedenin Temiz Hava Almasına İzin Verin

Kış aylarının havasının yaz aylarından daha temiz olduğu uzmanlar tarafından açıklanan bir gerçektir. Açık ve temiz hava bedenin daha fazla oksijen almasına sebep olur ve bu durumda zihnin temizlenmesine yardım etmektedir. Her zaman olacağı gibi vücudun hareketsiz kalmaması da sağlanarak dilerseniz kış sporlarına yönelebilirsiniz. Kış sporlarının başında muhakkak ki kayak yapmak gelmektedir. Şehirden uzakta oldukça temiz havada tüm vücudun hareket etmesini sağlayarak kayak yapabilirsiniz ve adrenalin duygusuyla beraber vücudun mutluluk hormonu salgılamasına yardım edebilirsiniz.

Bağışıklığı Kuvvetlendirir

Kış aylarında spor yaptığınız zaman hasta olacağınızı düşüyorsanız yanıldığınızı söyleyebilirsiniz. Gerekli kıyafetler ve koruma sağlandığında tam tersi vücudun bağışıklığı kuvvetlenir ve direnci artar. Beslenme alışkanlığınızı da işin içine katarak soğuk havalarda spor yaparak bağışıklık sisteminizi güçlendirerek salgın hastalıklara karşı koruma sağlayabilirsiniz. Düzenli spor yapmak ve iyi bir beslenme programı ile tüm kışı hastalanmadan geçirebilirsiniz.

Daha Hızlı Kilo Verilir

Yağların tek görevi vücuda enerji üretmek değil vücudu sıcak tutmaktır. Kış aylarında açık havada spor yaptığınızca önce vücudunuzda bir titreme ardından ise bir sıcaklık hissedeceksiniz. Bunun esas sebebi ise yağların bir diğer görevinin vücut sıcaklığını korumak olmasıdır. Soğuk havalarda yağlar bu işlevini yerine getirmek için daha fazla çalışacak ve bu da yağ yakımını hızlandıracaktır. Yağların bu görevinden faydalanmak için açık havada yürüyüş yapabilir, koşabilir veya yüzebilirsiniz. Yakılması zor olan yağları kış aylarında yakmak istiyorsanız açık alanda spor yapabilirsiniz. Tüm bunların yanında açık havada spor yapmanın faydalarından yararlanmak için öncelikle korunaklı ve vücut sıcaklığınızı koruyacak kıyafetler tercih etmeniz önemlidir. Kış aylarında kıyafetlerinizin altından dahi olsa güneş ışınlarına merhaba diyerek sağlığınızı koruyabilirsiniz.