Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Soğuk Havada Yüzmenin İnsan Vücuduna Etkileri

Soğuk havada deniz girmek bile içinizi üşütüyor ise bu yazıyı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. Soğuk havada yüzmek adrenalini arttırırken bağışıklığınızı güçlendirir ve kan akışınızı hızlandırır. Tüm bu etkilerin yanında vücudunuzun soğuk ile baş etme yöntemlerini hissederken kendinizi hiç olmadığı kadar güçlü ve özgür hissedebilirsiniz. Soğuk havada yüzmenin tüm etkilerini yazımızda bulabilirsiniz.

Kan Dolaşımınız Hızlanırken Bağışıklığınız Kuvvetlenir

Soğuk su vücuttaki beyaz kan hücrelerini aktif hale getirir ve beyaz kan hücreleri ise hastalıklara karşı vücudun savunmasını kuvvetlendirir. Bu da doğrudan bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirerek sizi daha canlı kılarken enerjinizi de arttıracaktır. Soğuk suda yüzmenin bir diğer olumlu etkisi ise vücuttaki endorfin hormonunu çalıştırmasıdır. Endorfin vücudun ağrı eşiğini yükselterek aynı zamanda beden de ki tüm olumsuz duygular için çalışır. Bu sayede kendinize doğal bir koruma kalkanı oluştururken aynı zamanda psikolojik olarak gücünüzü de arttırabilirsiniz. Suda yüzerken soğuk su kılcal damarların uyarılmasına neden olurken kılcal damarlarında çalışmasına neden olur. Kılcal damarlar vücudun ısınmasını sağlarken aynı zamanda soğuğa alışmanız için size yardım edecektir. İlk suya girdiğiniz an ile bu durumu tekrarlandığınız an arasındaki farklılığın yaşanmasının temel sebebi bu olacaktır.

Libidoyu ve Farkındalığı Arttırır

Soğuk bir suya yavaş yavaş girmeniz sizi çok zorlayacak veya durumu imkansızlaştıracaktır. Bu sebepten birden suya girmek en mantıklısı olacaktır. Suya girdiğinizde şok yaşayacaksınız ve durumda vücudunuzdaki tüm sinirlerin uyarılmasına neden olacak. Sinirlerin uyarılması da tüm dikkati üzerinde toplayacak ve bir süre sadece vücudunuza değen soğuk suya uyum sağlayacaksınız. Bu durumda günlük hayatın telaşından sizi ayıracak ve kendiniz ile baş başa olabileceğiniz bir süreçte zihniniz rahatken yüzebileceksiniz. Ayrıca soğuk suda yüzmek vücuttaki testosteron ve östrojen hormonunun salgılanmasını sağlayarak erkekler için libidoyu arttırırken kadınlar için ise doğurganlığı arttıracaktır.

Metabolizmayı Hızlandırır

Soğuk suda yüzmek kalp atışlarınızı da hızlandıracaktır. Vücut sıcaklığını korumaya çalışırken daha çok kan pompalamaya çalışacak ve kan akışınızda hızlanarak vücuda uyarım gönderecektir. Bu durumda metabolizmanızı hızlandıracaktır. Metabolizmanın hızlanması ise vücutta yağ yakımını arttırır. Kilo vermek istiyorsanız kış aylarında kısa bir yüzme sizi istediğiniz forma yakınlaştıracaktır.

Hangi Kaslarınızı Çalıştırabilirsiniz?

Yüzme tüm vücut yapılan egzersizlerden biridir. Göğüs, bacak, kalça, sırt, omuz ve karın bölgesini çalıştırabilirsiniz. Sırt üstü yüzerek kollarınızı ve bacak kaslarınızı çalıştırırken karın bölgesini de sıkılaştırmanız mümkündür. Kurbağalama yüzerek aktif olarak kollarınızı çalıştırırken ayaklarınızı da kollarınıza benzer bir şekilde hareket ettirerek yine üç bölgeyi çalıştırırken akciğerlerinizi ve kollarınızı güçlendirmek için serbest stil kulaç atabilirsiniz. Hızlanmak ve daha fazla kas grubunu çalıştırmak için ayaklarınızı da hareket ettirebilirsiniz. Kelebek stille ise yine birçok bölgeyi çalıştırabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken süreyi uzun tutmamaktır. Özellikle ilk defa deneyecekler suyun içerisinde birkaç dakika geçirerek vücudunun bu duruma alışmasını sağlarken giderek artan performans ve denizde geçirilen süre sağlık açısından uygun olacaktır.