Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Soğuma ve Isınma Hareketlerinin Ayrıntıları

Soğuma ve ısınma hareketleri her antrenman öncesinde veya sonrasında mutlak suretle yapılmalı ve asla atlatılmamalıdır. Eğer bu egzersizleri antrenmanınızın bir kısmı olarak görürseniz daha kolay alışkanlık kazanabilirsiniz. Bu hareketler spor süresinde oluşacak olan kas ağrılarını önlemeye yararken aynı zamanda daha rahat hareket etmenizi ve esneklik kazanmanızı sağlayacaktır. Isınma egzersizleri kan akışını düzenlerken aynı zamanda spora motivasyonunuzu arttırır. Soğuma hareketleri ise genelde görmezden gelinir ancak buda ısınan vücudun normalleşmesini ve kalp ritminin düzenlenmesine yardımcı olur.

İki temel hareketin fonksiyonel olarak farkları bulunmaktadır. İkisi de doğrudan kasların sağlığı için önemlidir. Günlük yaşantınızda da işinize yarayacak olan bu egzersizler ile esnekliğini arttırabilirsiniz. Önemli bir antrenmana çıkacak veya bir karşılaşmaya hazırlanıyorsanız ısınma hareketlerinin ardından çok daha verimli ve aktif alan oluşturacağınızı bilmelisiniz.

Neden Soğuma Egzersizi Yapılmalıdır?

Bu egzersizlerin yapılış amacı spordan sonra normal düzene geçmektir. Kaslar spor sonrasında ısınacak ve doğru soğuması için mutlaka esnetilerek hareket edilmesi gerekmektedir ayrıca spor esnasında kaslarda birikmiş olan laktik asidin de yayılması için önemlidir. Spor sonrası eğer kaslarınızda çok ağrı hissediyorsanız bu laktik asidin dağılmamasından kaynaklanabilir. Ağrıyı hafifletmek veya tamamen ortadan kaldırmak için mutlaka soğuma hareketleri yapılmalıdır. Böylece kalp normal ritmine geri dönecek ve bedeninizi hafiflemiş hissedeceksiniz.

Kasları Gevşetmek Önemlidir

Spor yaparken kaslarınızda gerilim çok artacaktır ve soğuma egzersizleri ile bu kasların kasılmasını durdurabilirsiniz. Ayrıca eğer kaslarınızda ciddi zorlanmalar olduysa da daha hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Sadece spor sonrası değil dinlenme günlerinizde de soğuma egzersizleri mutlaka yapılmalıdır.

Isınma Egzersizleri Şart Mıdır?

Vücudu yapacağı spora hazırlamamak ciddi sakatlıklara yol açabilir. Bu sebeptendir ki spor öncesi mutlaka kan dolaşımını hızlandırmak, ısıyı yükseltmek ve kasları germek gerekir. Spor öncesi yapacağınız bu basit ama etkili hareketler direk performansınızı etkileyecek ve daha başarılı olacaksınız. Psikolojik olarak da kendinizi hazırlamanın bir diğer yoludur. Beyin bedeninize spora başlanacağının sinyalini vererek sizi zihinsel ve fiziksel olarak hazırlar.

Farkları Nelerdir?

İki egzersizinde en temel benzerlik noktası vücuda esneklik kazandırmasıdır. Ancak işlevsel olarak farklılıkları bulunmaktadır. Isınma egzersizlerinde kalp ritmi hızlanır, vücudun ısısı artar ancak soğuma hareketlerinde ise tam tersi kalp ritmi düzene girer ve vücut normal sıcaklığına geri döner. Spor öncesinde vücudunuza spora başlayacağınız sinyalini vermek kadar sonrasında da bittiğinin işaretidir. Eğer antrenman sonrası bu egzersizler yapılmazsa kaslarınızda ki gerginliği atamaz ve uzun süreli tekrarlarda kaslarınızın zarara uğradığını fark edersiniz. Spor sonrası kaslarınızın güçlenmesi için beslenme düzeninize ne kadar önem veriyorsanız soğuma hareketlerini de o derece önemsemelisiniz. Genelde sporcular ısınma hareketlerini atlamazken soğuma hareketleri geri planda kalmaktadır. Oysa ki benzer amaca hizmet ettiklerini ve birtakım olduklarını unutmadan spor öncesi, spor zamanı ve spor sonrası olarak antrenmanı görüp eksizsiz gerçekleştirmek hem esnekliğiniz hem de kas sağlığınız için gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir