Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Spor ile Karın Germe ya da Göbek Eritme (Aman Alınmayın!)

Kilo sorunu yaşayan insanların en fazla yaşadığı sorunlardan birisi, göbek bölgesinde biriken yağlardır. Bunlardan kurtulmanın yolları sanıldığı kadar zor değildir. Evde yapacağınız birtakım egzersizler aracılığıyla, göbeğinizi eritip daha gergin bir karna sahip olmanız mümkün.

Vücuttaki Yağ Neden Karın Bölgesinde Toplanır?

Kilolu birçok insanın genellikle göbek bölgesinin diğer yerlere göre daha yağlı olduğunu görmüşüzdür. Çünkü vücuttaki yağ, en çok göbek bölgesinde toplanmaktadır. Bunun nedeni şu şekilde açıklanabilir; kollarınızı ve bacaklarınızı gün içerisinde pek çok hareket yardımıyla çalıştırırsınız. Spor yapmasanız bile gün içerisinde yaptığınız hareketler, kol ve bacak bölgelerinde yağların birikmesine engel olur. Fakat göbek bölgesi için durum böyle değildir. Göbek bölgesini yürürken ya da koşarken pek de hareket ettirdiğimiz söylenemez. Bu nedenle alınan kilolar genellikle göbek bölgesinde birikmektedir. Erkeklerin kas yapıları kadınların kas yapısına göre daha gelişmiş olmasına rağmen, göbek bölgesindeki yağlanmadan kaçamazlar.

Sadece Spor Yaparak, Göbek Bölgesi Yağlarından Kurtulabilir Miyiz?

Göbek bölgesinde yağlardan, göbek kaslarınızı çalıştıracak hareketleri uygulayarak yapacağınız egzersizler ile kurtulmanız mümkün. Spor yaparak hem daha estetik bir görünüme kavuşabilir hem de sağlığınızı kontrol altına alabilirsiniz. Yapılan bazı araştırmalara göre, göbek bölgesinde biriken yağlar, insanlar diyabet, hipertansiyon kalp ve damar hastalıkları gibi hastalıklara sebebiyet verebilmektedir. Tüm bunlardan kurtulmak için, evinizde de uygulayabileceğiniz bazı göbek eritme ve karın germe hareketleri şu şekilde;

Bisiklet Egzersizi

Karın kaslarınızı çalıştırmaya yarayacak hareketlerden birisi olan bisiklet egzersizinde ihtiyacınız olan tek şey, yere uzanabilmeniz için bir mat. Matınızın üzerine sırt üstü olacak şekilde uzanın, ellerinizi kafanızın arkasında birleştirin. Dizlerinizi 90 derecelik açıyla bükün ve sağ dizinizi yukarıya doğru kaldırın. Sağ dizinizi yukarıya doğru kaldırdığınızda, sol dirseğinizi dizinize yaklaştırın. Her iki kol ve bacağınızla bu hareketi 2 set 10 tekrar olacak şekilde tekrar edin.

Çember Çizme Hareketi

Bu hareketimizde de yerde sırt üstü uzanıyor olmanız gerekiyor. Bacaklarınızı ilk etapta düz bir şekilde tutun, ellerinizi iki yanınıza vücuda yapışık bir şekilde yerleştirin. Daha sonra istediğiniz bacağınızdan başlayarak, birini yukarıya dik bir şekilde kaldırıp, yukarıda ayağınızla çember çizmeye başlayın. Bu hareketi yaparken ayak parmaklarınızı gergin bir şekilde yukarı doğru tutmalısınız. İlk etapta her iki ayağınız için 30’ar saniye yapabilirsiniz. Daha sonra bu hareketi 60 saniyeye çıkarın.

Bacakları İndirip Kaldırma Egzersizi

Karın çalışma hareketlerinde genellikle yerde uzanmanız gerekiyor ve diğer ikisinde olduğu gibi, bu harekette de bir matın üzerinde düz bir şekilde uzanıyor olmalısınız. Bacaklarınızı düz bir şekilde uzatın ve ellerinizi başınızın arkasında birleştirin. Bacaklarınızı ileriye doğru gerin ve yukarı ve aşağı doğru ikisini birden kaldırıp indirmeye başlayın. Ayağınızı aşağı doğru hareket ettirdiğinizde, topuklarınızın yere değmemesi gerekmektedir. En az 30 saniye bu hareketi tekrar edin. Hareketi yaparken dizlerinizin bükülmemesine dikkat etmelisiniz.

Bacakları Çırpma Hareketi

Başlangıç için yine bir matın üzerinde uzanıyor olmanız gerekiyor. Dirseklerinizden yardım alarak, üst bedeninizi yukarı kaldırın. Kollarınız, yanınızda 40 derecelik açıyla duruyor olmalı. Bacaklarınızı düz bir şekilde tutarak ileriye doğru gerin ve hafifçe yukarı doğru kaldırın. Ayaklarınız ters yönde hareket edecek şekilde yukarı ve aşağı doğru hareket ettirmeye başlayın. Topuklarınızın hareketi yaparken yine yere değmiyor olmasına dikkat etmelisiniz. Hareketi başlangıçta en az 40 saniye yapmalısınız ve ilerleyen zamanlarda 60 saniyeye çıkarabilirsiniz.

Plank

Vücudunuzda her nerenizi çalıştırmak istiyorsanız egzersiz programınızda olması gereken hareketlerden biridir plank. Plank pozisyonu sadece karın ve göbek bölgenizi değil, kol, bacak, sırt, gibi vücudunuzda bulunan tüm kaslarınızın çalışmasına yardımcı olan bir hareket. Göbek eritme ver karın germe için ideal hareketlerden birisidir.

Plank’te bu kez yüz üstü uzanıyor olmanız gerekiyor. Ayak parmak uçlarınızda ve kollarınızdan yardım alarak bedeninizi yukarı kaldırın ve yere paralel bir şekilde. Kollarınızın ellerinizle birlikte dirseğinize kadar yere temas etmesi gerekir. Bu şekilde en az 30 saniye beklemeniz gerekmektedir. Kaslarınızın yandığını hissediyorsanız, hareketi doğru yapıyorsunuz demektir. Plank hareketini egzersizinizin bir başında bir de sonunda 30 saniye 2 set şeklinde yapabilirsiniz. Zamanla hareketi kendinizi ölçerek 10’ar saniye arttırmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir