Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Spor ile Virüslere Savaş Açın: Sağlıklı Yaşayın

Günümüzde sporu hayatına alan ve düzenli spor yapan kişilerin yapmayan kişilere göre yaşam kalitesinin daha yüksek olduğu bilinmektedir. Spor kalp- damar sağlığını geliştirirken, kasları korumak, kasları inşa etmek, forma girmek ve olumlu psikoloji gibi birçok faydası bulunmaktadır. Kısaca sporun mental ve fiziksel olarak birçok artısı bulunmakla birlikte siz istemeden bedeninize ve ruhunuza yatırım yaparak kendinizi salgın hastalıklara ve virüslere karşıda korumuş olacaksınız.

Sporun Fiziksel Yararları

Hareket sistemimizin temelinde aktif kaslar bulunur ve bu kaslar kullanılmadığı takdirde bozulmaya başlar. Spor ile bu kasların çalışması kasların ve kemiklerin gelişmesine yardımcı olmaktadır. Kalp ve dolaşım sisteminin dayanıklılığı da arttıran bu düzen size esneklik kazandıracak ve dengenizi daha kolay kurmanıza destek verecektir. Aynı zamanda tempolu ve ağır egzersizler ile akciğeriniz gelişecek ve günlük hayatınızda daha kolay nefes aldığınızı hissedeceksiniz.

Bunun yanında spor sadece kilonuzu dengede tutmanıza yarar sağlamaz aynı zamanda tansiyonunuza düzenler ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Bağışıklık sisteminizin güçlenmesi birçok hastalıktan sizi korur. Kişinin daha dinç olmasını sağlarken yorgunluğa karşı direncini de arttırır ve durum özellikle solunum yolu hastalıklarından daha az etkilenmenize sebep olur çünkü uzmanlara göre bu hastalıkların baş davetiyesi yorgunluktur.

Anksiyeteyi Azaltın

Yapılan birçok araştırmaya göre egzersiz sonrası sıcak bir banyo veya yürüyüş anksiyeteyi azaltıyor. Eğer çok stresli bir gündeyseniz veya birden fazla şeyi kafanıza takıp mutsuz oluyorsanız anksiyete ataklarına bu yöntem çok iyi gelmektedir. Sıcak bir köpük banyosu size ne kadar iyi gelecekse sizi rahatlatacak ve zihninizi sadece bir yere toplayacak egzersizlerde aynı derecede iyi gelmektedir. Endişeli veya stresli olduğunuzda günlerde spor yapmayı ihmal etmeyin.

Sabah Sporuna Ağırlık Verin

Sabah saatlerinde spor yapmak kan dolaşımını düzenler ve daha fazla oksijen almanızı sağlar. Bu sayede gün içerisinde ihtiyacınız olan enerjinin de depolanmasına yardımcı olur. Gece boyu dinlenmiş bedeniniz aynı zamanda birçok hormon salgılayıp karbonhidratı depolar ve böylece enerji açığa çıkmış olur. Aynı zamanda sabah saatlerindeki spor kişinin mutluluk seviyesini de arttıracak olduğundan hayata daha pozitif bakmaya başlarsınız. Düzenli uyku birçok virüs ile savaşmanın baş dostu olacağından sabah sporu yapan kişilerin daha rahat uykuya geçtiği ve daha dinç uyandığı da bilimsel olarak açıklanmıştır.

Özellikle kabalalık bir şehirde yaşıyor ve gün içerisinde dışarı çıkmaktan çekiniyorsanız sabahlar havanın en temiz olduğu ve kişilerin henüz yayılmadığı zamanlardır. Bu nedenle açık hava sporu yapmak isteyenler içinde en doğru zaman olacaktır.

Spor Yapmanın Diğer Faydaları Nelerdir?

Düzenli spor yapmak nabzınızın normal seviyede kalmasını sağlarken, çarpıntı riskinizi de azaltır. Vücudun üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı direncini arttırırken bağışıklık sisteminizin iyi çalışmasına katkı sağlar. Son olarak ise kronik rahatsızlıkların önüne geçerek ömür boyu yaşam kalitenizi arttırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir