Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Spor ile Zinde Kal!

Spor, sağlıklı bir yaşam için oldukça küçük yaşlarda, tıpkı yemek yemek ya da su içmek gibi hayatımızın bir parçası haline getirmemizin gereken eylem. Hem bilimsel olarak hem de mental olarak, spor yapan bir insanın, yapmayan insanlara göre her anlamda daha sağlıklı bir bedene ve ruha sahip olduğu birçok kez kanıtlandı. Sporun bunların yanında hayatınıza çok fazla getirisi var.

Spor İnsanların İfade Yeteneğini Geliştirir

Sporun insan sağlığına iyi geldiğine dair bugüne kadar pek çok yazı ve makale yayınlanmıştır. Fakat sporun insan hayatındaki etkileri, sadece sağlığa iyi gelmekle sınırlı değildir. Spor yapmak aynı zamanda, sosyal ilişkileri doğru kurma aracı olarak da görülebilir. Bunun daha çok çocuklarda etkili olan bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Küçük yaşlarda sporla ilgilenmeye başlayan bir çocuk, ruh sağlığının daha iyi olmasının da etkisiyle, insanlarla daha sağlıklı iletişimler kurabilir. Çocuklar da daha etkili olsa da yetişkinler için de durum böyledir.

Yaşlılardaki Unutkanlık Sorunu, Sporla Çözülebilir

Her yaştan insana birçok faydası olan spor faaliyetlerinin, yaşlılarda da çok büyük etkileri vardır. Öncelikle spora başlamanın yaşı yoktur ve yaşınız kaç olursa olsun, spordan fayda görmeniz mümkündür. Yaşlılık psikolojisine girmiş insanlar için spor daha büyük önem taşır. Çünkü spor yapan bir insan kendisini hem daha genç hem de diğer insanlara göre daha dinç hissedecektir.

Depresyon birçok insanın kaçamadığı psikolojik sorunlardan birisidir. Yaşını alan insanlarda daha çok görüldüğünü söyleyebiliriz. En basitinden her sabah yürüyüşe çıkan bir insan, zaman içerisine bu ruh halinden kolay bir şekilde kurtulabilir. Yaşlılarda kronik bir problem olarak kabul edilen unutkanlık da sporla çözülebilecek sorunlardan birisidir. Çünkü spor, beyin aktivitelerini arttırır ve beynin daha fazla çalışmasını sağlar.

Günlük Egzersiz, Vücudumuza Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Her gün sadece 15 dakika bile olsa yapacağınız egzersiz, size pek çok anlamda iyi gelecektir. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Motivasyonunuz artar
  • Kendinizi daha zinde ve sağlıklı hissederseniz
  • Kas yapılarınız güçlenir
  • Kalbiniz ve beyniniz daha düzenli çalışmaya başlar
  • Esnek bir vücut yapısına sahip olursunuz
  • Strese ve depresyona girme riskinizi en aza indirirsiniz
  • Vücudunuz daha dinç olacağı ve hareket edeceğiniz için, kilo problemleriyle baş etmek zorunda kalmazsınız.

Disiplinli Bir Hayat İsteyenler İçin Spor En İyi Çözüm

Birçok insanın hayatındaki düzensizlikten şikayet ettiğine, geç yatma ya da geç kalkma problemleriyle uğraştığını anlatan cümleler kurduğuna tanıklık etmişsinizdir. Etrafınızda düzenli spor yapan insanlara baktığınızda ise bu tarz sorunlarla boğuşmadığını görebilirsiniz. Çünkü spor hayatınıza disiplin kavramını getirir ve siz fark etmeden daha düzenli yaşamaya başlayabilirsiniz. Bahsi geçen şikayetlerin aynılarını yaşıyor ve bunlardan kurtulmak istiyorsanız, spor size bu anlamda yardımcı olacak en iyi yollardan birisidir.

Sporla Yaşlanmayı Geciktirebilirsiniz

Spora çok küçük yaşlarda başlayan bireyler oldukça şanslı. Çünkü henüz yolun başındayken, yaşamlarının kalitesini arttırma imkanını ellerinde tutuyorlar. Fakat orta yaşlarda olmanız da spor için geç kaldığınız anlamına gelmez. Özellikle bu dönemlerde yapacağınız spor, ilerleyen yaşlarda yaşama ihtimaliniz olan kronik sağlık problemlerinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Sporun günlük yaşamın stresini atmanıza yardımcı olması, depresyon riskini ortadan kaldırması, size daha sağlıklı bir beden vaat etmesi de uzun yıllar sağlık içerisinde yaşayacağınızın teminatıdır. Sağlıklı bir ruha sahip olmak, aynı zamanda sağlıklı bir bedene de sahip olmanın ilk koşullarındandır.

Hedef Koymak, Size İyi Hissettirebilir

İnsanlar genel olarak kendisine bir hedef koyduğunda ve belirledikleri hedefe ulaştıklarında, kendilerini daha iyi hissetmeye başlarlar. Bunu spor yaparken de yapabilirsiniz. Eğer spora yeni başlıyorsanız, kendinize günlük küçük hedefler koyun ve bunlara ulaşmaya çalışın. Hedeflerinizi yerine getirdikçe bir diğer hedefinize geçmek için sabırsızlanmaya başlayacaksınız ve bir önceki hedefinizi gerçekleştirebilmek sizi mutlu hissettirecek.

Beyninizi bunlarla meşgul etmek ve bir yanda hem beden hem de ruh sağlığınıza iyi gelen bir aktiviteyle uğraşmak, zaman içerisinde sizi negatif düşüncelerinizden arındıracak. Daha optimist biri haline geldiğinizi kısa sürede fark etmeye başlayacaksınız. Tüm bunlar için yapmanız gereken tek şey, bir yerden başlamak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir