Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Spor Planı Nasıl Yapılmalı?

Spor yaparken istediğiniz verimi alabilmek için, planınızı doğru ve kendinize uygun şekilde ayarlamanızda fayda var. Sizin için hazırlanmamış bir spor planından, size iyi gelmesini bekleyemezsiniz. Çünkü herkesin ihtiyacı olan şey farklıdır ve spor planı sizin ihtiyacınıza göre oluşturulur. Bunda spor yapmadaki amacınız, yaşınız, cinsiyetiniz, boyunuz, kilonuz büyük rol oynar.

Doğru Spor Planı Nasıl Oluşturulur?

Doğru bir spor planı oluşturmak için dikkat etmeniz gereken ilk şey, neden spor yapıyor olduğunuzu bilmektir. Sporu sadece sağlığınız için yapıyor olabilirsiniz ya da kilo vermek için ya da kas yapmak için yapıyor olabilirsiniz. Planınızı da amacınız bunlardan hangisiyse ya da farklı bir şey de olabilir ona göre belirlersiniz. Bu anlamda bir uzmana danışmanız en iyisi olacaktır.

Spora Başlamadan Önce Esnemeyi Unutmayın

Spor planınızda egzersiz hareketlerinizin öncesi de oldukça önemlidir. Öncelikle spora başlamadan önce karnınızın çok fazla tok olmamasına dikkat edin. Daha sonra yapmanız gereken şey, hareketlerinize geçmeden önce ısınmak. Aksi takdirde sakatlanma riskiniz çok yüksek. Bu nedenle ısınma konusuna önem vermelisiniz ve kaslarınızı bu aşamada iyice esnetmeniz gerekiyor. Böylece egzersiz planlarınızı çok daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz ve sakatlanma riskinizi en aza indirirsiniz.

Sağlıklı Bir Spor Planında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spor planınızı sağlıklı bir şekilde uygulayabilmeniz için, dikkat etmeniz gereken şeyler;

  • Akşam yemeklerinde ve gün içerisinde tükettiğiniz ürünlerde, ağır bir şeyler tüketmemeye dikkat edin.
  • Stresten uzak durmaya çalışın ve yaşam kalitenizi arttırın.
  • Şeker ve kafein içeren besinleri çok fazla tüketmemeye çalışın
  • Kendiniz için uygun olarak belirlediğiniz sağlıklı spor planlamasına düzenli bir şekilde uymaya özen gösterin.
  • Gün içerisinde sık sık su için en az 1,5 litre olacak şekilde 3 litre su tüketmeye çalışın

Tüm bunlar planlamanızın daha iyi sonuçlar vermesine yardım eder.

Kendinizi Düzenli Spor Yapmaya Alıştırın

Sağlıklı spor planlaması hazırlayıp, bir ay boyunca bunu yaptıktan sonra planlamayı yapmaya devam etmezsiniz, sonuç almayı beklemeyin. Ya da bir ay boyunca istediğiniz seviyeye gelirseniz, sonrasında sporu bırakmak sizi başladığınız noktaya götürecektir. Bu nedenle sporu hayatınızın akışına yedirmeli ve yaşam tarzınız olarak belirlemelisiniz. Yaptığınız programa sadık kalın. Hedefinize ulaştıktan sonra, spor yapmayı her günden haftada 4 güne indirebilirsiniz. Fakat tamamen bırakmamanız gerektiğini unutmayın.

Spor Yaparken İlerlemenizi Takip Edin

Spor yaparken ilerlemenizi kaydetmek ve sürekli takibini yapmak, size kendinizi çok iyi hissettirir. İlerleme kaydettiğinizi gördükçe daha çok çalışmak istersiniz. Bu bir yerde spor yapmaya alışmanızı da sağlayacaktır. İlerlemenizi kaydederek, vücudunuzun spora ne kadar sürede tepki verdiğini görürsünüz ve böylece vücudunuzu da tanımış olursunuz.

Sporu Beslenmeyle Destekleyin

Hedeflerinize ulaşmanız noktasında spor yapmanın önemi oldukça büyüktür. Fakat yalnızca spor yaparak buna ulaşmaya çalışmak, size pek bir yarar sağlamaz. Sağlasa bile çok geç sonuç almanıza neden olur. Spor yaparken, sporunuzu mutlaka beslenme ile desteklemelisiniz. Sağlıklı bir yaşam için nasıl beslendiğiniz de çok önemlidir. Beslenmenizde çok yağlı ve ağır şeylerden kaçının. Bununla birlikte gece belli bir saatten sonra kesinlikle bir şey yememelisiniz. Gece yediğiniz her şey, hafif bile olsa size kilo olarak döner. Çünkü vücudun çalışması geceleri yavaşlar. Uyku düzeninizi de ayarlarsanız, alacağınızın sonucun süresini ciddi anlamda kısaltmış olacaksınız.

Spor Planına Uygun Beslenme Nasıl Olmalı?

Spor yaparken özellikle kas sisteminiz için çalışıyorsanız, yediğiniz besinlerin çok büyük önemi olduğunu vurgulamak gerekiyor. Kas yapmak için spor yapan biriyseniz, öncelikle protein almaya dikkat etmelisiniz. Bunu besinlerden almanız sizin için daha iyi olur. Amacınız kas yapmak değilse, düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermeniz yeterli olur. Sabah erken kalkıp güzel bir kahvaltı yapmak ve ara öğünlere dikkat etmek önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir