Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Spor Salonlarında Hijyen Tavsiyeleri

Birçok insan spor yapmak için kapalı spor salonlarını tercih etmektedir. Burada tercih edilen salonun kalitesi, çalışan sayısı, hijyeni ve şartları önemli olsa da kişinin farkındalık ve dikkat düzeyi ile salonda dikkat etmeniz gereken bazı önemli şeyler ile sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Temasa Dikkat

Ellerimiz biz farkında olalım veya olmayalım birçok yer ile temas ediyor ve istem dışı ellerimiz vücudumuzun değişik yerlerine sürülüyor. Mikropların yayılma yolunu ellerimiz ile arttırırken yüzümüz ile temasımız ile bakteriler veya virüsler daha kolay bulaşıyor. Bu sebepten eğer zorlanmazsanız spor aletini kullanmadan önce silerek temizliğini yapabilir veya alete dokunduktan sonra ellerinizi yıkamaya özen gösterebilirsiniz. Bu önemli adımdır. Ellerinizi kontrollü bir şekilde kullanarak hijyeninden emin olmadıktan sonra yüzünüze dokunmamaya özen gösterin ve spor öncesi ve sonrası sık sık yıkayın. Burada en doğru adım yanınızda taşıdığınız yedek bir havlu ile aletleri spor yapmadan silmek olacaktır. Böylece sizden önce kullanan kişi ile temasınızı azaltabilirsiniz.

Kendi Ekipmanlarınızı Getirin

Spor salonlarında en ilgi çekici nokta kişinin egzersizlerini kolaylaştırmak olsa da kendi kullanacağınız matınızı getirmekle başlayabilirsiniz. Pilates veya yoga için salonu tercih ediyorsanız sağlığınız için matınızı evinizden getirebilirsiniz. Böyle bir imkânınız yoksa ortak kullanılan matların üzerine yüzünüzü koymamaya dikkat edin ve ellerinizi sık sık yıkayın. Matı nemli bir bez ile silmekte alternatif yollardan biri olacaktır.

Ortak Kullanım Alanları ve Çeşmeler

Ortak kullanım alanlarının başında en az göze çarpan musluklardır. Öyle ki kişi elini yıkamak için pis elleriyle musluğa dokunup ardından temiz elleri ile musluğu kapatırsa bu yine sonucu değiştirmeyecektir. Ayrıca birçok spor sever bu musluklardan suda içmektedir. Bu sorunu en aza indirgemek için her zaman yanınızda bir peçete bulundurun ve kendi su şişenizi taşıyarak ortak kullanım alanlarında muslukların kullanımını en aza indirgeyebilirsiniz.

Kendi Havlunuzu Getirin

Spor esnasında kullanmak için veya saunaya girmek için mutlaka kendi havlunuzu yanınızda getirin. Kendi havlunuzu kullanmak sizi birçok hastalıktan koruyacaktır. Çıplak vücudunuz veya teriniz birçok hastalıklara açık kapı bırakabilir. Bu yüzden bu özelliği genel kabul ederek her zaman temiz ve size ait havlunuz ile dolaşmak önemlidir. Bunun yanında soyunma odasında da iç çamaşırlarınız ve kıyafetlerinizi korumasız olarak dolaplara bırakmayın. Mutlaka spor çantanız ve temiz olduğunu düşündüğünüz bir poşet ile sarın. Dolap temizliği her ne kadar yapılsa da sizden ne kadar önce kullanıldığını bilemezsiniz.

Spor Ayakkabı veya Terlik Kullanın

Salonun içerisinde herkes ayakkabısı ile dolaşır bu bir sorun teşkil etmezken spor sonrası duş haznelerinde genellikle çıplak ayak ile duş alınmaktadır. Bu ayak mantarı başta olmak üzere yeni nesil birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için yanınızda mutlaka duş terliği taşıyın. Bunun yanında evinize gider gitmez sporda giydiğiniz kıyafetleri de yıkayın.

Son olarak ise gerekmediği müddetçe havuz ve jakuziden uzak durun. Yapılan çalışmalara göre birçok kişi spor salonunda başkasının havlusunu ve su şişesini kullandığını söylerken yine birçok kişi ise birkaç gün üst üste kıyafetlerini değiştirmeden spor yaptığını açıklamıştır. Yukarıda yer alan küçük önlemler ile sağlığınızı ve hijyeninizi önemseyerek sorunsuz bir şekilde spor yapmaya devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir