Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Sporda Terlemek İyi Mi?

Sporda Terlemek İyi Mi; İnsanlar günlük hayatında terlemekten ne kadar rahatsız olursa sporda terlemekten bir o kadar memnun olur. Çünkü spor yaparken terlemek çalışmanın bir göstergesidir ve kişiler ıslanmış vücutlarını sergilemekten memnun olurken ayrıca harcadığı eforun da bir göstergesi olarak sporun verimli geçirildiği düşünülür. Ancak uzmanlar bu durumun tam tersi bir çalışma ortaya koymuştur ve terlemenin kasların çalışması ile doğru orantılı olmadığını açıklamıştır. Çok terlediğiniz zaman spordan çok kas elde ettiğiniz veya çok kalori yaktığınız anlamının çıkarılması doğru değildir. Terlemek metabolizma sayesinde gerçekleşir ve az terlediğiniz bir antrenmandan da başarılı sonuçlar elde edebileceğiniz sonucunu çıkarabilirsiniz. Sporda terlemek nedir? Ve etkileri nelerdir merak ediyorsanız tüm detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Neden Terleriz?

Ayaklar, eller, koltuk altı ve dirsek içlerinde ter bezleri vardır ve vücut ısısının yükselmesiyle bu ter bezleri sayesinde kişi terlemeye başlar. Sıcaklığın çok fazla olması veya yanlış kumaş türleri tercih edildiğinde vücut teri daha fazla dışarı atar. Ayrıca sadece vücut ısısının yükselmesi değil kişi korktuğunda heyecanlandığında gerildiğinde veya strese girdiğinde de terlemeye başlar ve terleme nedeninize göre terinizin kötü kokma ihtimali de bulunmaktadır.

Spor Yaparken Neden Terlenir?

Spor yaparken terlemenin temel nedenlerine bakacak olursak eğer öncelikle kadın veya erkek herkes terlemektedir ancak bilinen bir gerçek erkeklerin kadınlara göre daha fazla terlemeye meyilli olmasıdır. Ayrıca yaş büyükçe terleme oranı da azalmaktadır. Erkekler kadınlara göre gençler yaşlılara göre daha çok terlerken nem, kilo, genetik faktörler ve duygu durumu da terlemenin oranını değiştiren faktörler arasındadır. Kilolu kişiler zayıf kişilere göre terleme oranı daha yüksektir. Bunun nedeni ise vücutlarında daha fazla yağ oluşturması ve vücudun daha fazla ısınmasıdır.

Sporda Terlemek İyi Mi
Sporda Terlemek İyi Mi

Sporda Terlemek İyi Mi; Terleyerek Zayıflanır Mı?

Terlemek kimilerine göre iyi kimilerine göre kötü bir ihtiyaçtır. Vücudumuz ter bezleri sayesinde vücut ısısını korumaya çalışarak sağlıklı bir eylem gerçekleştirirken terin çok fazla olması ve günlük hayatı zorlaştırmayacak etki de ise sorunlu bir durum değildir. Spor yaparken terlemenin verdiğiniz kilolar ile bağlantısı yoktur. Tam aksine spor yaparken terleyerek kilo yerine su kaybettiğiniz bilincinde olunmalıdır. Eğer spor yaparken çok fazla terlediyseniz spor sonrası tartıya çıktığınızda rakamların küçüldüğünü görebilirsiniz ancak bu durum geçici ve aldatıcıdır. Tekrar su içtiğinizde eski kilonuza geri döneceğiniz konusunda sizleri uyarmak isteriz.

Sporda Terlemek İyi Mi; Spor Yaparken Terlemek Engellene Bilir Mi?

Spor yaparken terlememek için öncelikle uygun kıyafet tercihinde bulunmalıdır. Nemi içine hapseden ve nemi buharlaştıran ürünler giymek sizi mümkün olduğunca kuru tutacaktır. Eğer pamuklu ürünler tercih ederseniz pamuk tüm sıcaklığı içinizde tutacak ve çok fazla terlersiniz. Ayrıca çok fazla terlemek ve ıslak bir kıyafetle spor yapmak sizi ağırlaştıracağından spordan istediğiniz verimi alamayabilirsiniz ve bu durum kötü kokmanıza da neden olabilir. Sporda terlememek için uygun kıyafet seçiminde bulunmak gerekirken sıvı kaybını en aza indirgemek ve dehirdasyona uğramamak için ise set aralarında su tüketimi yapmayı ihmal etmemelisiniz. Spor yaparken giyebileceğiniz uygun kıyafetler için www.sportive.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.