Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Spordan Sonra Halsizlik Mi Çöküyor? İşte Yapmanız Gerekenler

Spora yeni başlayanlar spor sonrası yorgunluk ve halsizlik için neredeyse sporu bırakma noktasına gelirken düzenli spor yapamayan arada bir egzersizler ile formunu korumaya çalışan insanlar da benzer nedenden ötürü spor yapmaktan vazgeçiyor ya da etkili bir spor düzeni oturtamıyor. Özellikle uzun süre spor yapmayan kişiler egzersiz sonrası yorgunluk problemi yaşadığını söyleyerek günlük yaşamanın da bu durumdan etkilenmesinden ötürü sporu kötü bir şey olarak görüp kendisini kısıtlıyor. Her birey farklıdır ve her bireyin spor sonrası yaşadığı halsizlik belirtileri de farklılık gösterirken durum aslında çözümsüz değildir. Spor öncesinde ve sonrasında yaşanılan halsizlik ve yorgunluğu aşmak istiyorsanız yazımızı dikkatlice okuyunuz.

Pek Çok Nedeni Olabilir

Spor sonrasında halsizlik yaşıyorsanız öncelikle bedeninize kulak vermelisiniz. Spora yeni başladıysanız özellikle kaybettiğiniz zamanı geri kazanmak veya bir an önce istediğiniz sonuca ulaşmak için aceleci ve yanlış egzersizler yapmak daha fazla yorulmanıza neden olabilir. Bu yüzden öncelikle doğru egzersizler ile spor yapmak en doğru olacaktır.  Spor hayatı düzen ister ve beslenme tarzınızın da doğru olması gerekmektedir. Örneğin spordan önce yağlı, bol kalorili veya tatlı tüketirseniz spor sonrasında daha çok yorulacaksınız. Spor öncesi yağlı yemekler tüketmek size enerji verecekmiş gibi düşünebilirsiniz ancak bu bedeniniz de ki yorgunluğu arttıran sebeptir. Yemekten sonra şekeriniz yükselir ve enerji yakarak birden daha fazla şeker düşmesi yaşayarak yorgunluğun yanı sıra tansiyon problemini de yaşayabilirsiniz. Yağlı yiyeceklerin etkisi yalancıdır ve sonrasında daha fazla yorgunluk olarak size geri döner. Spordan önce veya sonra su içmek çok önemlidir. Vücudun dengesini sağlaması için sıvı alınması şarttır. Çok fazla su tüketerek hiç yorulmayacağınızı düşünmenizde gerekli bu sebepten ortalama 2,5 Litre su tüketimi yeterli olacaktır. Fazla su tüketmekte size halsizlik olarak dönecektir.

Halsizliği Gidermek İçin Ne Yapılmalı

Düzenli beslenmek spor süresinde ki performansı yükseltirken aynı zamanda spor sonrası da halsizliği azaltır. Spordan önce hafif yemekler tüketerek vitamin alabilirsiniz. Örneğin salata tüketmek veya yeşil sebzelerden olan ızgara gibi besinler spor sonrasında ki yorgunluğun daha kısa sürmesini sağlayacaktır. Eğer işten sonra spor yapacaksanız spordan sonra çok daha fazla yorulduğunuzu hissedersiniz bunun için ise gün sonu sizin için doğru zaman değildir anlamına geliyor. Eğer iş gününün ardından spor yapacaksanız öncelikle kendinizi hafif egzersizler ile alıştırmalı ve ardından yapmak istediğiniz tempoyu uygulamalısınız. Kademeli olarak arttırmak bedeninizi tempoya alıştıracaktır. Unutulmamalıdır ki her şeyin anahtarı sevgidir ve spor yaparken mutluluk duyarsanız spor sonunda ki yorgunluğunuz daha az olacaktır. Kendinize neden spor yapmak istediğinizi düzene alışana kadar sık sık hatırlatırsanız alışma sürecinden sonra keyif almaya başlayacaksanız. Özellikle ulaşmak istediğiniz fit görünüm kaba ölçüsü ile ortaya çıktığı anca tüm yorgunluğunuzu unutacak ve daha keyifli ve azimli şekilde egzersizlerinize devam edeceksiniz.

Spor sonrası yorgunluğu azaltmak için mineral takviyesi alabilirsiniz. Doğal maden suyu mineral açısından zengindir ve içerisine biraz taze limon suyu ekleyerek tansiyonunuzun da dengelenmesine yardımcı olabilirsiniz. Maden suyunu sadece spor sonrası değil gün içinde de tüketerek beslenme programınıza ekleyebilirsiniz. Spor sonrasında mutlaka duş almanız da halsizliği gidermek açısından önemlidir. İster salonda ister evinizde spor yapın mutlaka ılık bir duş alın. Dilerseniz duşunuza banyo tuzları da ekleyerek kaslarınızın rahatlamasına yardım edebilirsiniz. Sporda hangi egzersizi yaptıysanız ve çalışan kaslarınız hangi bölge ise o bölgeye parmak masajı yapmakta bedeninizi rahatlatacaktır. Tüm bunları denediğinizde hala yorgunluğunuz azalmıyor veya geçmiyorsa yanlış giden bir şey var demektir. Yaptığınız sporu gözden geçirmeniz gerekir. Eğer vücudunuza, metabolizmanıza, yaşınıza ve kilonuza uygun olmayan bir spor seçtiyseniz ve kademeli olarak değil de ağır egzersizlere başladıysanız halsizliğin yanında ağrı yaşamanız çok olasıdır ve hiçbir yöntem o halsizliği geçirmeyecektir. Bu yüzden yapmakta olduğunuz sporun size olan uygunluğunu gözden geçirerek bedeninizi çok fazla yormadığınızdan emin olmalısınız. Eğer her şey yolunda ise biraz yorgunluk normal karşılanmalıdır. Tüm bunlarında yanında kıyafet ve ekipmanlarınızı da gözden geçirmenize fayda vardır. Spor yapmak her zaman iyi değildir. Eğer bedeninize ve size uymayan sporu yapmaya devam ederseniz sakatlık yaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir