Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Spordan Sonra Oluşan Halsizliği Önlemenin Yolları

Spordan Sonra Oluşan Halsizliği Önlemenin Yolları; Sporcular veya amatör olarak spor yapan kişilerin egzersiz yaşamı boyunca en fazla şikâyet ettiği konulardan biri de spordan sonra oluşan halsizliktir. Birçok kişi spordan sonra bitkin düştüğünü söyleyerek spora karşı motivasyon kaybı yaşadığından söz etmektedir. Burada öncelikle bilinmesi gereken düzenli olarak spor yapan kişilerde bu halsizliğin giderek azalmasıdır ancak haftada birkaç gün ve çok düzenli olmayan programlarda spordan sonra halsizlik oluşabilmektedir. Spor sonrasında halsiz düşmemek için yapılması gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Spordan Sonra Neden Bitkin Düşülür?

Spor sonrası bitkinliği ortaya çıkaran birçok etken bulunmaktadır. Bunlardan ilki spor esnasında turlar arasında vücudu dinlendirmemek ve yormaktan gerçekleşir. Sanki bir yere yetişiyormuş gibi sporda setler arasında dinlenmeden devam ederek vücudunuz fazlaca yorarsınız ve bu durumda spor sonunda size ağırlık olarak geri dönecektir. Spor sonrası bitkinlik yaşamamak için ayrıca spor öncesinde vücudun gerekli olan enerjiyi toplaması gerekiyor. Enerjinizi yükseltmeden spora giriş yaparak yine vücudunuzu yorabilirsiniz. Bunun yanında spordan önce yediğiniz çok kalorili ve yağlı yiyecekler yine spordan sonra size yorgunluk olarak geri dönecektir. Spordan önce asidi bol ve şekerli içecekler size kısa süreliğine enerji verirken enerjinin çabuk harcanması ile yanıltıcı olacağından spordan sonra yorgun düşmenize neden olabilecek süreci desteklemektedir.

Spordan Sonra Oluşan Halsizliği Önlemenin Yolları; Sıvı Alımına Dikkat Edilmeli

Spordan önce ve sonra vücuda gerektiği kadar sıvı girmesi gerekmektedir. Spordan önce vücudun ideal dengede kalması ve dehidrasyona uğramamak için mutlaka bol sıvı tüketilmektedir. Ancak burada çok fazla su içmekten söz etmemekteyiz. Spordan önce spor esnasında ve spordan sonra gün içerisinde toplamda mevsime göre 2-3 litre arası tüketim gerçekleştirilmelidir. Sıvı tüketimi içtiğiniz çay ve benzeri içeceklerden de karşılandığını hatırlatmak isteriz. Bunların yanında çok fazla sıvı tüketimi de önerilmemektedir. Çok fazla sıvının tüketilmesi yine sağlık sorunları yaşanmasına neden olabilir.

Spordan Sonra Oluşan Halsizliği Önlemenin Yolları
Spordan Sonra Oluşan Halsizliği Önlemenin Yolları

Spordan Sonra Oluşan Halsizliği Önlemenin Yolları; Spor Sonrası Beslenme

Spor sonrası halsizliği azaltmak için doğru beslenmek gerekir. Spordan önce size enerji verecek hafif bir yiyecek tüketilmelidir. Dilerseniz ek vitaminlerde kullanabilirsiniz. Spordan sonra ise mutlaka protein odaklı yine hafif bir beslenme rutini oluşturulmalıdır. Ton balıklı bir menü veya sebzeli et gibi tercihler spor sonrasında kendinizi daha dinç hissetmenize yardım edecektir.

Daha Dinç Hissetmek İçin Yapılması Gerekenler

Spor öncesinde ve sonrasında sıvı alımına ve beslenme düzeninize dikkat ediyorsanız sporu ne zaman yaptığınızı da irdelemeniz gerekecektir. Eğer iş çıkışı gibi yoğun bir günün ardından egzersiz yapıyor iseniz günün yorgunluğu ile spor sonrası halsiz hissetmeniz normaldir. Bu durumda halsizliği azaltmak için spor sürenizi kısaltabilir veya setler arasında dinlenme sürenizi arttırabilirsiniz. Egzersiz sonrası cildinizi temizlemek ve ferahlamak için ise ılık veya soğuk bir duş alabilirsiniz. Duş hem keyfinizi yerine getirecek hem de halsizliğinizi gidermenizde sizi destekler. Son olarak ise size enerji veren içecekler tüketebilirsiniz. Örneğin taze sıkılmış bir meyve suyu veya bol limonlu bir maden suyu size iyi gelecektir.