Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Sporla İlgili Bilinen Yanlışlar

Sporla İlgili Bilinen Yanlışlar; Spor hayatın bir parçasıdır ve spor ile geçen hayat sağlığın anahtarlarından biridir. İnsan vücudu yaradılışı gereği hareketli bir yapıya sahiptir ve insan günlük hayatın stresi ve yaşamın kısıtlı yapısı ile onu hareketsiz kalmaya itmektedir. Bu durumda insan vücudu için yapılacak büyük hatalardan biridir. Vücudun hareket etmesi onun sağlık düzeyini yükseltirken aynı zamanda günlük hayatın stresi karşısında kişiyi psikolojik olarak da desteklemektedir. Hayat kalitesini arttırmak ve vücudunuza hak ettiği saygıyı göstermek istiyorsanız sporun bir kolundan mutlaka çekerek hayatınıza almanız gerekir. Sporun tüm bu olumlu etkilerinin yanında spor hakkında bilinen yanlışların da farkında olarak hareket etmeniz doğru olacaktır. Sporla ilgili bilinen yanlışları yazımızda inceleyebilirsiniz.

Spor Vücudun Ağrı Çekmesine Neden Olur

Bu yanlış düşünceye sebep olan düşünce spor sonrası kişilerin kaslarının ağrıması ve oluşan halsizliktir. Bu düşünce sporun yorucu bir aktivite olarak zihninize yerleşmesine neden olacağından sizi spordan uzak tutmaya veya motivasyonunuzun düşmesine neden olacaktır. Ancak vücut olağan dışı bir harekette bulunduğu için spor sonrasında oluşan yorgunluk geçiciyken kaslarınızdaki ağrıyı da bilinçli hareket ederek yok edebilirsiniz. Spor sizi yormak yerine tam aksine sizi dinç tutar ve hayatınızı düzene sokar. Spor sayesinde uyku düzeniniz ve beslenme düzeniniz de iyileşerek hayat kalitenizi arttırabilirsiniz.

Sporla İlgili Bilinen Yanlışlar
Sporla İlgili Bilinen YanlışlarHwme

Spor ile Çok Hızlı Kilo Verilir

Birçok kişi hızlı kilo verme motivasyonu ile spora başlar ve hızla yükselen motivasyon hızla düşerek spordan uzaklaşmanıza neden olabilir. Spor kilo vermenize yardım eder ancak sizi çok hızlı ve sağlıksız bir şekilde istediğiniz kiloya eriştirmez. Düzenli spor yaparak sağlıklı kilo verme sürecini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bazı kişiler sporun her gün yapılması gerektiğini savunmaktadır. Bu düşünce kısmen doğru olsa dahi hafife indirgenmiştir. Sporu isterseniz haftanın 7 günü isterseniz haftanın 3 günü yapabilirsiniz. Burada önemli olan düzenli ve istikrarlı bir şekilde spor yapmaktır.

Sporla İlgili Bilinen Yanlışlar; Tartı Sana Başarını Verir

Sporu kilo vermek için yapıyorsanız tartıdan ne kadar eksildiğiniz sizin başarınızı ya da başarısızlığınızı vermez. Evlerimizde kolayca bulunan tartılar kilo konusunda doğru bir bilgi verse dahi sporunuzun başarılı olup olmadığını göstermemesinin sebebi kaslarınızın oranını bilmemekten geçer.  Kas ve yağ oranınızı gösteren tartı bu konuda size yardımcı olacaktır ancak vücut ağırlığınız yanıltıcı bir fikre kapılmanıza neden olabilir.

Tek Bir Egzersiz Yeterlidir

Spor yaparken kişiler çoğu zaman kendisine en faydalı egzersizi arar ve durur. Arkadaşlarından kendisine iyi gelen egzersizi araştırarak kendisinde de uygulamaya çalışır. Ancak her vücut kendine özeldir ve herkese aynı hareket veya aynı program yararlı olacaktır diye bir genelleme yoktur. Sizin hedefiniz, sizin ölçüleriniz, sizin spor süreniz gibi birçok şey farklılık göstereceğinden yanlış fikre kapılmadan doğru yönlendirme ile spor yapılmalıdır. Duyduğunuz veya gözlemlediğiniz hareketlerden ziyade antrenörünüzün sizin için hazırlamış olduğu programa sadık kalarak ve antrenmanınızı çeşitlendirerek iyi spor yapabilirsiniz.