Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Sporun Büyümede Etkisi Nedir?

Her yaşta insan için spor oldukça gereklidir. Görünümü güzelleştirirken metabolizmayı da hızlandırır ve kişinin sağlığı artar. Spor ne zaman yapılır ise o denli kardır. Ne kadar küçük yaşta spora başlanır ise yaşam kalitesi de o denli artacaktır. Spor çocuğun büyümesi için oldukça gerekliyken çocuğun hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumlu etkilerken ayrıca karakterinde de olumlu etkileri gözlenmektedir. Gelişim çağında çocukların spor yapmasının olumlu yönlerini sizler için araştırdık. İyi okumalar dileriz.

Bağışıklığını Kuvvetlendirir

Küçük yaşlardan itibaren spor yapan çocukların sindirimi, solunumu, dolaşımı ve diğer sistemleri güçlenir. Güçlü sistem ise güçlü vücut anlamına gelmektedir. Ayrıca metabolizma hızını da güçleneceğinden çağımızın hastalığı olan ve özellikle küçük yaşlarda görülme olasılığı artan obezite içinde çocukların tehlikesini azaltmaktadır. Sporu düzenli yapan çocuklar doğal olarak bağışıklığını güçlendirir ve bu durumda onu büyürken doğal bir koruma kalkanı oluşmaktadır. Bu durumda çocuğun sağlıklı büyümesi gerçekleşir. Hastalıkların birçoğu da çocukluktan yetişkinliğe taşındığı için bu dönemin sağlıklı olarak atlatılması gelecek yaşantısını da etkileyecektir.

Gelişimini Hızlandırır

Erken yaşlardan itibaren spor yapan çocuklar büyürken daha sağlıklı olacaklarından iskelet ve kas sistemlerinin de gelişimi konusunda desteklenecektir. Ayrıca çocuğun genetik faktörleri de hesaba katılarak büyümesi desteklenir. Çocuğa özel olarak hazırlanan beslenme ve spor programı ile iskelet yapısı, hormon seviyesi de olumlu etkilenerek çocuğun boy uzaması da olumlu etkilenir. Çocuğun küçük yaştan itibaren kas kütlesi artarken büyümesi de daha hızlı gerçekleşecektir.

Sporun Büyümede Etkisi Nedir?

Heyecanlı, Enerjik Çocuklar

Spor yapan kişilerde mutluluk hormonunun salgılandığı bilinmektedir. Mutluluk hormonu psikolojik olarak kişiyi olumlu etkilerken aynı zamanda sağlığını da iyileştirir. Endorfin ve dopamin adı verilen hormonlar küçük yaştan itibaren salgılandığında ise çocuğun mutluluk seviyesi yükselerek daha özgüvenli daha enerjik ve stres seviyesi düşük çocuk yetiştirmek mümkündür. Spor ile ilgilenen çocuklar kendinden daha emin hareket ederek bireyselliğini de daha erken tadarak karakterini olumlu yönde etkiler. Çocukluk yaşlarından itibaren spor yapan kişiler ileri yaşlarda daha düzenli, daha programlı, takım çalışmasına uygun ve çok boyutlu düşünebilen çocuklar olarak yetiştiği de bilimsel olarak deneyler sonucunda açıklanmıştır.

Kişisel Gelişimi Destekler

Spor yapan çocuklar hayata daha gerçek bir perspektif ile bakarken hedef, çalışma, sonuç, hazırlık ve kişiselleştirme konusunda ustalaşır. Takım halinde oynanan sporları gerçekleştiren çocuklar takım olma ve yardımlaşmayı öğrenirken bireysel anlamda da karakterini güçlendirirken bireysel sporlar yapan çocuklar ise özgüven konusunda ciddi oranda spor yapmayan çocuklara göre öne çıkmaktadır. Sağlıkla büyümek tüm yaşamı için gereklidir. Spordan alınan verimi arttırabilmek için evde sizin gözetiminizde veya spor salonunda eğitmen eşliğinde yapılabilir. Yapılacak spora ek olarak beslenme programı da doktor ve eğitmen eşliğinde hazırlanmalıdır. Büyüme çağındaki çocukların özellikle ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alması çok önemlidir. Tüm yaşamına yatırım yapmak isteyen kişiler sporu hayatına alarak yaşam kalitesini arttırabilir.