Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Step Tahtası İle Daha Fit Bir Görünüm

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için sporun yerini kabul etmeli ve hayatınıza almasınız. Dilerseniz evinizdeki koltukla, sandalyeyle veya duvarla sayısız egzersiz bulunmaktadır. Ancak bu durum motivasyonunuzun çabuk kırılmasını ve hedefi görmeden uzaklaşmanızı sağlayabilir. Bu sebepten bazı ekipmanlar ile sporunuzu çeşitlendirebilirsiniz. Evinizde veya işyerinizde kısa ancak çok etkili hareketler ile egzersiz yapmaya devam edebilirsiniz. Hafif, çok kullanışlı ve fazla yer kaplamayan step tahtası da bu ekipmanlardan biridir. Kadın, erkek veya çocuklar için kullanımı uygundur. Tüm vücut egzersizleri yerine bölgesel çalışmak istiyor veya vücudunuzun alt bölgesindeki fazlalardan şikâyet ediyorsanız step tahtası aradığınızı size verecektir.

Daha Güçlü Bacaklar

Kardiyo yaparmış gibi egzersiz yapmak istiyor bunun yanında bölgesel zayıflamak ve kilo vermek istiyorsanız step tahtasını hafife almayın. Tek başına sadece alt bölge çalışmanızı sağlasa da egzersize diğer ekipmanları da katarak üst bölge çalışması da sağlayabilirsiniz. Böylece totalde iki ekipman ile tüm vücut antrenmanı yapabilirsiniz. Step tahtası tek başına kullanıldığınca bacaklarınızı güçlendirir ve ağırlık katarak dilediğiniz bölge çalışmanıza imkân sağlamaktadır.

Kimler Step Tahtasını Kullanabilir?

Spor yapmak, kilo vermek, kasların güçlenmesini sağlamak isteyen ve daha fit bir görünüme kavuşmak isteyen herkes step tahtasını kullanabilir. Step egzersizleri genellikle 35 dakika sürmektedir. Ancak bu süreyi azaltabilir veya arttırabilirsiniz. Step tahtasına çıkarken diğer çalışmalarda da olduğu gibi ısınma hareketleri ile başlanmalıdır. Çünkü hareketli ve bir spordur. Kaslar ısınmadan canlı bir tempoya girildiğinde dizlerinizin veya bileklerinizin sakatlanma ihtimali yükselmektedir. Isınma ve esneme hareketleri herkes kolayca dilediği kadar yapabilir.

Step Tahtası İle Yapılabilecek Egzersizler

Evinizde iseniz sevdiğiniz tempolu bir müziği açtıktan sonra step tahtasını uygun bir zemine yerleştirin ve step üzerinden atlayın. Bunun için öncelikle bir ayağınızı yere bir ayağınızı tahtanın üzerine konumlandırın ve dizlerinizi kırıp beliniz dik bir şekilde sıçrayarak tahtanın üzerindeki ayak yerde diğer ayak tekrar üzerine gelmelidir. Burada dengenizi sağlamak için ellerinizden destek alabilirsiniz. Diğer bir egzersiz ise tahtanın önüne gelin ve ayaklarınızı açın. Sağ ayağınız ile tahtaya basın ve karnınıza doğru olabildiğince çekin. Programınıza göre bu hareketi tekrarladıktan sonra diğer ayak içinde gerçekleştirin. Dilerseniz tahta ile lunge hareketini de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için öncelikle step tahtasının önüne geçin ve ayaklarınızı açın. Bir bacağınızı tahtanın üzerine alın ve bedeninizi olabildiğince alçaltın. Nefes vererek yeniden başlangıç pozisyonuna geri dönün. Hareketin püf noktası ağırlığın topuklarda hissedilmesidir.

Step Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Step tahtasının yüksekliğinin size uygun olması oldukça önemlidir. Step boyunuza uygun seçilmelidir. Bunun yanında genelde bilekleriniz ve dizleriniz çalışacağından ayakkabınızın bileklerinizi desteklemesi sakatlık ihtimalini azaltacaktır. Yeni başlayacak iseniz kendinizi çok zorlamadan mola vererek stepleri gerçekleştirmeniz daha doğru olacaktır. Hareketleri yaparken step tahtasına takılmamak veya çarpmamak için ayaklarınızın seviyesinden emin olmalısınız. Hareketlerin temposu yüksek olduğundan bol bol su içmeyi de ihmal etmeyin. Dilediğiniz her yerde kolayca yapacağınız bu egzersizleri dilerseniz etrafınızdaki kişileri de dahil ederek grup dersi haline getirebilirsiniz. Siz sporla olmak istediğiniz sürece bir tahta bile size yetecektir. Sporla kalın daha fit kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir