Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Uyanırken Ağrıları Önleyin!

Uyanırken Ağrıları Önleyin!; Uyku kaliteniz düşük ve uyandığınızda belinizde ağrı veya rahatsızlık mı hissediyorsunuz?  Uyku kalitenizi iyileştirmek için adımlar atıyor musunuz?

Pek çok insan uyku kalitesinden ve uyandığında vücut aÄŸrısından endiÅŸe duyuyor ancak insanların sadece %40’ı sorunlarını çözmek için önlem alıyor. Önlem aldıklarını söyleyenlerin birçoÄŸunun “yastık deÄŸiÅŸimi” yaptığı ve sadece boyun ve omuz aÄŸrıları için önlem aldığı öğrenildi.

Sık sık insanların “Sabah uyandığımda belim aÄŸrıyor” dediÄŸini duyarız.

O halde “sabah uyanınca belin zorlanması”nı nasıl önleyebiliriz.

Uyanırken Ağrıları ÖnleyinBirçok insan sabahları vücutlarında, özellikle boyunlarında, omuzlarında ve bellerinde ağrı ve rahatsızlık ile uyanırlar. Birçok insan, yastığı ayarlayarak boyun ve omuzlarını hafifletilebileceğini bilir ama sorun belde de olabilir.

Aslında, sabah uyandığınızda sırtınızın ağrımasının nedeni, uyurken vücudunuzun yatağa batması ve baskının belinizin alt kısmında yoğunlaşmasıdır.

 

Vücudunuz yatağa batarsa, dönmesi zorlaşır. Sonuç olarak, sırt üstü yatarsanız, iç organlarınız belinize baskı yaparak omurganızın dış tarafındaki kan damarlarını ezerek kaslarınızda iltihaplanmaya neden olur. Yan tarafınızda uyumak veya yüz üstü yatmak da omurganızı zorlar.

Öncelikle genellikle üzerinde yattığınız şilte ve yatağa dokunalım.

Yatağınız düz mü yoksa daha mı yumuşak? Zamanla bozulan şiltenin içine vücudunuz batarsa, dönüş yapmak zor olacaktır. Ayrıca bel bölgesinde boşluk var. Bu da bel ve sırt ağrılarına neden olabilir.

Uyanırken Ağrıları ÖnleyinAslında, yatağın değiştirilmesi için tahmini yıl sayısı 3 ila 10 yıldır. Bu yüzden ağrılar artabilir.

Kısaca yatak takımınızı gözden geçirmeniz önemlidir, ancak önce vücudunuzu gevşetmeniz önemlidir. Yatmadan önce ve uyandıktan sonra gerilmelisiniz.

Yatmadan önce ve uyandıktan sonra esnemek, uyandığınızda belinizdeki ağrıyı azaltacaktır.

Esneme Hareketleri!

Vücudun merkezinde yer alan bel bölgesi, uyurken bile kolayca yük binebileceğiniz bir yerdir. Karın kasları ile sırt kaslarını dengelemek, ön ve arkadaki biası ortadan kaldırmak önemlidir. Yatmadan önce veya uyandıktan sonra sadece 1 dakika kadar esnemek sırt ağrısını ve rahatsızlığı gidermeye yardımcı olacaktır. Öncelikle sırt (omurga) tarafındaki esnemeyi tanıtacağız.

İşte uyandığınızda belinizdeki ağrıyı azaltmanın bir yolu olarak önerilen bazı esneme hareketleri…

Geri Streç

Dizlerinin üzerine çök ve dört ayak üzerinde dur. Eller omuz genişliğinden biraz daha geniş olmalı. Omurganın uygun şekilde gerilmesi önemlidir. Bu noktada sırtınızı döndürmemeye dikkat edin. Omuzlarınızla ilgili bir sorununuz varsa, ellerinizi öne doğru çekin ve sola ve sağa doğru açın. Dirseklerinizi hafifçe bükebilirsiniz.

Oradan, kalçalarınızı topuklarınıza getirin. Ellerinizi aynı pozisyonda tutun. Kalçanızdan sırtınıza ve boynunuza kadar olan gerilmeyi farkedin. Bu duruşu 2 saniye yapın ve orijinal konumuna geri dönün. Bundan 10 kez 1 set yapın. Yatmadan önce yaparsanız, beliniz ve boynunuz gevşeyecek ve tazelenmiş hissedeceksiniz.

Karın Germe

Bu sefer karın kası tarafının esnetmek gerekir.  Uyanırken bel ağrısını önlemek için esneme 90 derecedir. Öne dönün ve vücudunuzu düz tutun.

Bir dizinizi bükün ve diğer dizinizi yere koyun. Bu sırada her iki diz de 90 derecede olmalıdır. Bu pozisyonda, kalçalarınızı azar azar öne doğru itin.

Kalçalarınızı öne doğru itin ama vücudunuzun öne düşmesine izin vermeyin. Bu duruşu 2 saniyede bir tekrarlayıp ve orijinal konumuna geri dönün. Bunu 10 kez yapın. Sağ ayağınız önde 10 tekrar ve sol ayağınız önde 10 tekrar yapın. Bu esneme sırasında ellerinizi kaldırırsanız, omuzlarınıza iyi gelir.