Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Verimli Bir Omuz Genişletme Programı

Verimli Bir Omuz Genişletme Programı; Bir vücudun belki de en fazla öne çıkan bölgesi omuzlarıdır. Kadın veya erkek fark etmeksizin çekici olmanın ilk kuralı geniş bir omuza sahip olmaktır. Omuzlar üst vücudun düzgün gözükmesi için geniş olmalıdır. Omuz kişinin yüzünün temel yansımasını oluşturur ve geniş omuzlu kişiler ilk bakışta karşısındaki insanı olumlu yönde etkiler. Omuz kaslarının gelişmesi bir kişinin vücudunu her zaman daha düzgün ve daha fit gösterecektir. Omuz çalışması erkekler tarafından çok daha fazla tercih edilirken kadınlar biraz mesafeli davranmaktadır oysaki omuz kaslarını çalıştırmak sizi olduğunuzdan çok geniş bir insan yapmaktan ziyade daha diri, daha sıkı, daha uzun ve daha seksi gösterecek bir detaydır. Özellikle minyon kadınlar omuz kaslarınızı geliştirerek daha iyi bir görünüm elde edebileceklerini hatırlayarak etkili omuz egzersizlerini sizler için sıralayacağız.

Halter Kaldırma Egzersizi

Spor salonunda veya evinizde bir barınız veya halteriniz var ise bu hareketi yapabilirsiniz. Dilerseniz dambıl ile de çalışabilirsiniz. Omuz kaslarınızı geliştirmek için öncelikle ayaklarınızı omuz hizasında açın ve halterinizi baldırına kadar kaldırıp ardından başınızın hizasına getirin. Baş hizasında halter kaldırmak omuz hizasında halter kaldırmaktan çok daha zor ve çok daha fazla kası çalıştıran bir egzersizdir. Burada birkaç saniye bekledikten sonra hareketi 3 set şeklinde 8 kez tekrarlayabilirsiniz. Bu hareket özellikle ön kol ve omuz kaslarınızı çalıştırmaya yarayacaktır.

Verimli Bir Omuz Genişletme Programı
Verimli Bir Omuz Genişletme Programı

Dambıl Kaldırma Hareketi

Spora yeni başlayan biri iseniz yahut kol kaslarınıza güvenmiyorsanız başlangıç olarak 2-3 kiloluk dambıl kullanmanızı önermekteyiz. Size uygun ağırlıktaki dambılını alın ve ayaklarınızı omuz hizasında açın. İki elinize aldığınız dambılları ister yandan ister ön taraftan indirip kaldırmaya başlayın. Dambılları kol hizanızda değil omuz hizanızda kaldırmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Bu sayede omuz ve kol kaslarınız çalışacaktır. Başlangıç olarak 3 set şeklinde 10 tekrar yeterlidir. Dambılları dilerseniz çift çift dilerseniz tek tek kaldırabilirsiniz.

Verimli Bir Omuz Genişletme Programı; Lateral Hareketi

Omuz ve boyun bölgesindeki kasları güçlendirmeye yarayan bu hareket özellikle vücut geliştirmesi yapan sporcular tarafından tercih edilmektedir. Orta ve ön omuz kollarınızı çalıştırmak için öncelikle ayaklarınızı yine omuz genişliğinde açın ve iki elinize de size uygun kilodaki dambıl alın. İki kolunuzu da aynı zamanda iki yana doğru omzunuza kadar kaldırın ve indirin. Bu hareketi 2 set şeklinde 10 kez yapmanız gerekmektedir. İlk defa kaldıracaksanız hafif bir ağırlık denemenizi veya tek tek kollarınızı kaldırmanızı önermekteyiz. İleri evrelerde her antrenmanda yapılarak en etkili omuz egzersizleri arasında mutlaka yapılmalıdır.

Verimli Bir Omuz Genişletme Programı; Omuz Şınavı

Klasik şınavı biliyor ve antrenmanlarınızda kullanıyorsanız omuz kaslarınızı genişletmek için omuz şınavı çekmenizi tavsiye ederiz. Bacaklarınızı ve belinizi düz bir şekilde konumlandırın ancak normal şınavdan farklı olarak bacaklarınızı V şeklinde açmanız gerekmektedir. Kalçanızı yukarı kaldırın ve vücudunuzun ağırlığını baş ve omuz kısmınıza vererek şınav çekebilirsiniz. Bu sayede ağırlıklı yük omuzlarınıza binecek ve omuz kaslarınız hızlı bir şekilde çalışacaktır.