Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Voleybol Sporunun İncelikleri

Voleybol yeri sarsılamaz bir taht oluşturmuştur kendine ve geçmiş zaman içerisinde de en fazla tercih edilen spor dallarından biridir. Takımlı oynanması ve rekabeti içermesi ile en heyecanlı sporlar arasındayken gerek izleyici herek sporcular maç esnasında farklı stiller ve farklı stratejiler ile oyunu takip etmektedir. Voleybolun seyirci kitlesi ve voleybola gönül vermiş sporcuların bilmesi gereken en önemli şeylerden biri kuşkusuz oyunun oynamam şeklidir. Kuralları oldukça basit olan ancak birden fazla pas seçenekleri ile akıl oyunları arasında giren voleybol sporunu daha yakından tanımak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kısa ve Uzun Pasın Önemi

Uzun pas olarak tabir edilen bu pas çeşidi genellikle 2 ve 4 numaralı forma giyen oyuncuya karşı yapılır. Hücum esnasında oyuncu topa ciddi bir ağırlık vererek sayıyı almaya en yakın olunan paslardan biridir. Oyuncu uzun pas ile topa güç uygulayarak rakibin topu karşılayamamasını ve takımına sayı gelmesini sağlamaya çalışmaktadır. Kısa pas ise hücum ve oyun başında da kullanılmaktadır. Burada amaç karşı takımdan sayı almak için pozisyon üretilmeye çalışmaktır. Kısa pasta rakibin dinamik yapısındaki bozulma gözlenerek hücum yapılmadan önceki hareket olarak algılanır. Kısa pas sonunda veya kısa pastan sonraki atışta takım sayı alabilecek pozisyonda olmalıdır.

Kısa Pas Ayrıntıdır

Kısa pas seçenekler arasında en basit gibi görülen ancak en ayrıntılı olan pas seçeneklerinden biridir. Kendi içerisinde erken, normal ve geç olmak üzere üçe ayrılır. Erken kısa pas oyuncunun doğrudan topu rakip alanına göndermesi ile yapılır ve topu atan oyuncu gelecek hamleye sıçrayarak cevap vererek hızlı puan alma yolunu izlemektedir. Normal kısa pas ise voleybol oyuncuları tarafından en fazla tercih edilen pas seçeneğidir ve aynı zamanda sayı almanın da en kolay yollarından biridir. Burada oyuncu daha top kendisine gelmeden sıçrar ve hareketli bir şekilde topu en yüksekteyken güçlü bir şekilde rakip alanına göndererek sayı almaya çalışır.  Geç kısa pasta ise burada oyuncu havadayken değil sıçradıktan sonra topa vurarak parmak uçları ile topa yön vermeye çalışır. Ge. Kısa pasta amaç topu fileye çok yakın bir alana bırakmak olacağından rakip takımdan sayı alınan hareketlerden biridir.

Manşet Atışı

Voleybolun en popüler olan atışı manşet pasıdır. Bu atış oldukça kolay gibi gözüken ancak profesyonellik isteyen atışlardan biridir. Burada kollar göğüs hizasında yan yana getirilir ve atışı karşılamak için ön kol kaslarından yardım alınır. Güçlü olan bu pas çeşidinde topu doğrudan rakip sahaya gönderebilirken dileyen oyuncular oyun kurmak içinde tercih edebilmektedir.

Hızlı Pas

Hızlı pas veya kurşun pas olarak isimlendirilen bu atış genellikle hücum esnasında uygulanır. Fileye yakın ve paralel olarak hızlı ve güçlü paslar gönderilerek rakip takımdan sayı almak hedeflenir. Bu atışın amacı rakibi şaşırtmaktır. Atış yapılacak yerde yanılan takım ise rakibe bir sayıyı vermiş olacaktır.