Kategoriler
Doğru egzersiz yap!

Vücut Geliştirmede Bu Hatalara Düşmeyin!

Vücut geliştirirken hedefe giden yolda bazı yanlışlara düşebilirsiniz. Bu yanlışlar hedefinize ulaşma sürenizi uzatırken, motivasyonunuzu da düşürebilir ve daha da önemlisi sakatlanmanıza sebep olabilir. Kişi kendini ve bedenini iyi tanımalı kişisel programlar uygularken ayrıca kendine eğitmenlik yapmalıdır. Bedeninizi dinlemez ve uzun süreli yanlışlara düşerek başa gelen ilk sakatlanma genelde yırtıklardır. Kaslarda kopma veya yırtık ve iyileşme süresi sizi hedefinizin oldukça gerisine atacaktır. Bu sebepten vücut geliştirme çalışmaları yapan kişilerin belli başlı bazı kurallara dikkat ederek hareket etmesi her anlamda onu olumlu etkileyecektir.

Sen Robot Değilsin!

Hırs, istek, tutku ve amaç sizi spor yaparken agresifleştirebilir ve kendinizden ziyade kaldırdığınız ağırlığa dikkat edebilirsiniz. Ancak unutmayın ki bizler yaşayan ve yaralanabilen canlılarız ve yaşamak için ilk önceliğimizde doğru ve düzenli nefes almaktır. Birçok kişi ağırlıkları kaldırırken kendisini çok fazla kastığı için nefesini tutmaktadır. Bu durum sizi olumsuz etkileyecek ve daha çabuk yorulmanıza sebep olacaktır. Bundan ötürüdür ki nefesinizi doğru kullanarak ağırlığı kaldırmalısınız. Bir diğer sık yapılan yanlış ise az veya çok fazla dinlenmektir. Hiç dinlenmeden yapılan antrenmanlardan verim alınması çok beklenemez ve aynı şekilde çok fazla dinlenme araların da performansı ve sonucunu düşürmektedir. İdeal dinlenme sürenize dikkat etmeyi ihmal etmemelisiniz. Uzun dinlenme aralarında kaslarınız soğumaya başlayacağından sakatlanma ihtimali artarken aralıksız spor yapmakta kaslardaki zorlanmayı arttırmakta olup yine kasların zedelenmesine sebep olabilir.

Yağlı ve Kaslı

Kilonuzun durumu vücut geliştirmek için oldukça önemlidir ve antrenmanlarınızın seyrini belirleyecektir. Burada kilo olarak bahsedilen kişinin yağ ve kas oranıdır. Bazı kişilerin kas oranları yüksek iken bazı kişilerin yağ oranı fazladır. Fazladan kas görünümü elde etmek için öncelikle bu dengeyi sağlamak ve kas oranını arttırmak gerekir. Yağlar azaldıkça kaslar daha belirgin bir şekilde ortaya çıkacak ve antrenmanlardaki kuvvetiniz artacaktır. Bu nedenden ötürü yağ oranınız çok yüksek ise ilk hedefiniz kaslı bir görünüm değil kas kütlesinin artarken yağ oranının azalması olmalıdır.

Değişiklik Çoğu Zaman Gereklidir

Değişim iyi veya kötü yönlü olabilir ancak spor yaparken ağırlıkların değişimi şarttır. Sürekli aynı ağırlıkta çalışıyor iseniz vücudunuz bu duruma zamanla tepki vermeyi bırakacak ve kaslarınızda güçlenme istenildiği hızda ilerlemeyecektir. Bu sebepten yeni başlıyor iseniz kademeli olarak ağırlığı arttırmanız önerilirken belirli bir ağırlığa alışanların ise daha yüksek çalışması gerekmektedir. Ancak burada yine sporcunun dikkat etmesi gereken bir durum vardır ki kaldırabileceğinizden çok daha fazla ağırlığın altına girmek de yanlış olacaktır. Fazla ağırlık sizi geliştirecektir ancak bu kaldırdığınız ağırlığın en yarısı veya daha azı olmalıdır. Bu durumda kaslarınızda yırtılmalar olabilir veya antrenmanı yarıda bırakmak zorunda kalabilirsiniz.

Doğru Başlangıç ve Doğru Giyim

Hangi sporu yapıyorsanız yapın antrenmana başlamadan önce ısınma hareketleri mutlak gerçektir. Kaslarınızı ısındırmak ve esnetmek hem sakatlanmayı azaltacak hem de daha fazla verim alınmasını sağlayacaktır. Vücut geliştiren kişiler genelde makinelerle çalıştığı için ısınma hareketlerine dilerseler kendi ağırlıkları ile yapabilecekleri hareketleri de katabilir. Ayrıca ağır aletler ile çalışıldığından daha rahat ve doğru spor yapmanın ilk koşullarından biri uygun kıyafet ve ayakkabı seçimidir. Hareketlerinizi kısıtlamadan, herhangi bir yere takılmayacak, sizi sıkmayacak ancak bolda olmayacak kıyafetler ve zemine sağlam basan ve ayağınızın konforunu sağlayacak ayakkabılar tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir